V pražské zoo je k vidění dvoukilová myš

ČTK ČTK
17. 1. 2009 14:55
Praha - Jednu z největších myší světa mohou návštěvníci ode dneška slédnout v pražské zoologické zahradě.
Krysa obláčková
Krysa obláčková | Foto: ZOO Praha

Zoo otevřela novou expozici v pavilonu Indonéské džungle. Návštěníci v ní najdou vzácnou a ohroženou krysu obláčkovou.

Jedna z největších myší světa dorůstá velikosti přes dva kilogramy a žije přeevším v noci.

Nová expozice je proto osvětlena měsíčním světlem, vybavena je také množstvím větví na šplhání a budek, které krysám nahrazují přirozené dutiny.

Krysy obláčkové pocházejí ze severu filipínského ostrova Luzon. Pražská zoo je chová od roku 2007 a počátkem loňského roku odchovala jejich první mládě.

Chovatelé dnes malého samečka slavnostně pokřtili a dali mu jméno Fousek.

"Chov krysy obláčkové je zvláštní tím, že o něm mnoho nevíme. Toto zvíře málokdo choval, a proto je také málo publikovaných zkušeností," řekl kurátor savců zoo Pavel Brandl.

Dva páry obláčkových krys zůstanou dál v zázemí zoo na chov.

Tito hlodavci patří ve světových zoologických zahradách k raritám.

V Evropě je naposledy úspěšně chovala londýnská zoo v osmdesátých letech. V současné době existuje mimo filipínskou domovinu větší chov pouze v newyorské zoo v Bronxu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy