Digitální únos? Na Facebooku se kradou děti, tvrdí odborníci

pej
21. 7. 2015 10:08
Na sociálních sítích se rozmohl nový trend. Mladé ženy kradou fotky cizích dětí a vydávají je za své.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Instagram

Sydney - Bezpečnostní specialisté varují před novým trendem, který nazývají jako digitální únos. Toho se dopouští ti, kteří ukradnou snímek cizího dítěte, aby ho posléze mohli vydávat za svoje vlastní, informuje australský zpravodajský server News.com.

"Lidé mají tendenci plnit profil na sociální síti fotkami sebe nebo svých dětí, aniž by přemýšleli, kde všude mohou ty snímky skončit," varuje autor článku.

Snímky dětí a kojenců na internetu se podle něj stávají nejčastějším objektem zneužití. "Je to ten nejrozšířenější druh digitálního únosu. Z cizího účtu si seberou fotku dítěte, které pak na sociálních sítích vydávají za své." 

Na Facebooku se dokonce vytvořila skupinka mladých žen, které kradené fotky vyhledávají a pod klíčovým slovem #babyrp je pak sdílejí dál.

Jednou z posledních obětí digitálního únosce se stala například Danica Patterson z Dallasu a její čtyřletá dcera. Cizí muž z New Yorku je na Facebooku vydával za svou manželku a dceru.

"Skutečně jsem na jeho profilu poznala obrázky svojí dcery. Bylo to děsivé," uvedla pro televizní stanici CBS zdrcená matka, která je ale jen jednou z mnoha s podobnými zkušenostmi.

Stejně jako například další Američanka Lindsey Paris, která náhodou na cizím facebookovém profilu narazila na fotky svého osmnáctiletého syna. Na rozdíl od ženy z Dallasu měla ale větší štěstí. Neznámého uživatele kontaktovala, muž se jí omluvil a snímek stáhl.

Danica Patterson se musela s žádostí o pomoc obrátit přímo na Facebook. "Zneužití fotografií je hrubým porušením našich pravidel. Jakmile nás bude rodič nebo opatrovník o takovém přestupku informovat, fotografii stáhneme," uvedla firma ve svém prohlášení s tím, že ke stažení kontroverzního obsahu bude ale potřebovat i následné zaslání originálu od majitele.

Podle průzkumů se většina virtuálních únosců rekrutuje především z řad mladých žen, které si záměrně budují image šťastné matky. "Ještě divnější jsou online adopční agentury, kde si z odcizených fotografií můžete vytvořit dokonalou rodinu," upozorňuje australský list.

Podle právníků se digitální kriminalita nachází v šedé zóně a ve skutečnosti může být velmi těžké její aktéry trestně stíhat. Doporučují, aby si uživatelé zveřejňování soukromých fotek raději předem rozmysleli.

V posledních měsících je vidět, že to, co prodává, je imigrantské téma a Islámský stát, analyzuje oblíbenost článků na sociálních sítích zpravodajských webů expert na sběr dat Josef Šlerka. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Opravila tak původní informace o třech havarovaných autech a čtyřech zraněných.

"Dispečink to upřesňoval. Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy