Digitální únos? Na Facebooku se kradou děti, tvrdí odborníci

pej
21. 7. 2015 10:08
Na sociálních sítích se rozmohl nový trend. Mladé ženy kradou fotky cizích dětí a vydávají je za své.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Instagram

Sydney - Bezpečnostní specialisté varují před novým trendem, který nazývají jako digitální únos. Toho se dopouští ti, kteří ukradnou snímek cizího dítěte, aby ho posléze mohli vydávat za svoje vlastní, informuje australský zpravodajský server News.com.

"Lidé mají tendenci plnit profil na sociální síti fotkami sebe nebo svých dětí, aniž by přemýšleli, kde všude mohou ty snímky skončit," varuje autor článku.

Snímky dětí a kojenců na internetu se podle něj stávají nejčastějším objektem zneužití. "Je to ten nejrozšířenější druh digitálního únosu. Z cizího účtu si seberou fotku dítěte, které pak na sociálních sítích vydávají za své." 

Na Facebooku se dokonce vytvořila skupinka mladých žen, které kradené fotky vyhledávají a pod klíčovým slovem #babyrp je pak sdílejí dál.

Jednou z posledních obětí digitálního únosce se stala například Danica Patterson z Dallasu a její čtyřletá dcera. Cizí muž z New Yorku je na Facebooku vydával za svou manželku a dceru.

"Skutečně jsem na jeho profilu poznala obrázky svojí dcery. Bylo to děsivé," uvedla pro televizní stanici CBS zdrcená matka, která je ale jen jednou z mnoha s podobnými zkušenostmi.

Stejně jako například další Američanka Lindsey Paris, která náhodou na cizím facebookovém profilu narazila na fotky svého osmnáctiletého syna. Na rozdíl od ženy z Dallasu měla ale větší štěstí. Neznámého uživatele kontaktovala, muž se jí omluvil a snímek stáhl.

Danica Patterson se musela s žádostí o pomoc obrátit přímo na Facebook. "Zneužití fotografií je hrubým porušením našich pravidel. Jakmile nás bude rodič nebo opatrovník o takovém přestupku informovat, fotografii stáhneme," uvedla firma ve svém prohlášení s tím, že ke stažení kontroverzního obsahu bude ale potřebovat i následné zaslání originálu od majitele.

Podle průzkumů se většina virtuálních únosců rekrutuje především z řad mladých žen, které si záměrně budují image šťastné matky. "Ještě divnější jsou online adopční agentury, kde si z odcizených fotografií můžete vytvořit dokonalou rodinu," upozorňuje australský list.

Podle právníků se digitální kriminalita nachází v šedé zóně a ve skutečnosti může být velmi těžké její aktéry trestně stíhat. Doporučují, aby si uživatelé zveřejňování soukromých fotek raději předem rozmysleli.

V posledních měsících je vidět, že to, co prodává, je imigrantské téma a Islámský stát, analyzuje oblíbenost článků na sociálních sítích zpravodajských webů expert na sběr dat Josef Šlerka. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy