V Paříži si na cirkus už nezajdete. Metropole je zakázala, i kvůli nedávno uprchlému tygrovi

Magazín Magazín
Aktualizováno 20. 12. 2017 23:15
Debata o schválení zákona proti vystupování divokých zvířat v cirkuse se rozhořela v listopadu znovu poté, co musel být v centru Paříže zastřelen uprchlý tygr. Zastřelení zvířete rozvířilo debaty veřejnosti a zpochybnilo účinkování divokých šelem v cirkusech.
Záběr z loňského Mezinárodního cirkusového festivalu v Monaku.
Záběr z loňského Mezinárodního cirkusového festivalu v Monaku. | Foto: Profimedia.cz

Pařížská radnice se rozhodla zakázat cirkusy. Starostka hlavního města Francie Anne Hidalgová však uvedla, že konečnou úpravu musí zajistit vláda, která ji bude muset prodiskutovat i s majiteli cirkusů. Informoval o tom server Konbini.

Debata o schválení zákona se rozhořela v listopadu znovu poté, co musel být v centru Paříže zastřelen uprchlý tygr. Zastřelení zvířete rozvířilo debaty veřejnosti a zpochybnilo účinkování divokých šelem v cirkusech.

"Divoká zvířata jsou v cirkusech zneužívaná, využívaná k zábavným účelům a Pařížané nechtějí, aby se to opakovalo," řekl deníku Paris Match Jacques Boutault, zástupce strany Zelených a starosta druhého pařížského obvodu.

Protesty proti zastřelení tygra v Paříži.
Protesty proti zastřelení tygra v Paříži. | Foto: Profimedia.cz

Rozhodnutí metropole tak sleduje rostoucí trend vyšší ochrany divokých zvířat. "Nemůžeme jen mluvit o biodiverzitě a pak si myslet, že je normální, aby nám ohrožené druhy dělaly klauna pro naši zábavu a byly drženy v těsných klecích," řekl k tomu zástupce francouzské strany Mouvement Democratique Yann Wehrling.

Zvířata nahradí akrobaté

Francouzské organizace na ochranu zvířat tomuto kroku fandí, nicméně připomínají, že je potřeba dále jednat. Nadace slavné francouzské herečky Brigitte Bardot k tomu uvedla, že zákaz divokých šelem v cirkusech v Paříži je dobrým směrem a doufá, že vláda dostojí svým slovům a bude postupovat stejně.

Jeden z ředitelů cirkusu André-Joseph Bouglione pro Paris Match uvedl, že práce se zvířaty je součást jeho kultury a DNA. Svoje řemeslo ale musí kvůli opadajícímu zájmu veřejnosti upravit.

Letos v květnu tedy přestal pořádat představení se zvířaty a rozhodl se spolu se svou ženou rozvinout projekt stoprocentně ekologického cirkusu, založeného na výkonech mezinárodních cirkusových umělců, jako jsou žongléři, klauni a akrobaté.

Podobně jako metropole Francie zakázalo cirkusy již dalších šestačtyřicet francouzských měst.

 

Právě se děje

Další zprávy