V papuánské džungli objevili nový druh obří krysy

gaz
18. 12. 2007 7:00
Hlodavec je pětkrát větší než běžné krysí druhy
Prales na Papue je jedním z míst, kterých se civilizace zatím příliš nedotkla.
Prales na Papue je jedním z míst, kterých se civilizace zatím příliš nedotkla. | Foto: Wikipedia Commons

Jakarta - Nový druh obří krysy a malého vačnatce objevila expedice vědců v pohoří Foja, které se nachází v provincii Západní Papua v Indonésii.

S odvoláním na organizaci Conservation International (CI) o tom informovala agentura AFP.

Krysa, která patří do rodu Mallomys, je přibližně pětkrát tak velká jako běžné krysí druhy. Podle vědců navštívilo zvíře tábor expedice několikrát a vůbec se nebálo.

Jiným dosud neznámým savcem, na kterého vědci narazili, je malý vačnatec z rodu vakoplchovitých. Zástupci této čeledi žijí na stromech a živí se převážně hmyzem. 

Hory Foja: mnoho nových druhů.

Kromě dvou nových savců se výzkumníkům, se kterými byl i štáb televize CBS, podařilo objevit několik dosud neznámých druhů ptáků.

Pestrá fauna v horách Foja.
Pestrá fauna v horách Foja. | Foto: Conservation International

"Je to uklidňující, že na zemi existuje tak izolované místo, které je stále říší nedotčené přírody," prohlásil zástupce ředitele CI Bruce Beehler.

Hory Foja, které se nacházejí v pánvi Mamberamo, jsou součástí nejrozsáhlejšího panenského pralesa v Jihovýchodní Asii a Oceánii.

Expedice se do stejných míst vydala již v druhé polovině roku 2005. Tehdy se jí podařilo objevit desítky nových rostlin a živočichů.

 

Nemáme peníze, proto kácíme

Vědci očekávají, že další podobné objevy budou následovat. Další výzkumná výprava do hor Foja se uskuteční na konci příštího roku nebo v roce 2009.
 
I zdejší neprostupnou džungli však začíná lidská činnost ohrožovat. Ekologové varují, že v oblasti hrozí rozsáhlé kácení.

Indonésie je zemí, kde odlesňování probíhá vůbec nejrychleji na světě. Podle organizace Greenpeace v zemi každý rok zmizí dva miliony hektarů lesa.

Společně s Ekvádorem Indonésie prosazuje, aby bohaté západní země svým tropickým bratříčkům na zachování.pralesů přispívaly. 

Čtěte také:
Dohoda z Bali: budeme platit za zachování lesů
Indonésie a Ekvádor chtějí od Západu vybírat pralesné

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy