V Německu vydražili za tři miliony Bismarckovu čepici. Prodaly se i obojky jeho psů

ČTK ČTK
29. 5. 2020 11:30
Za 125 tisíc eur (v přepočtu 3,4 milionu korun) se v Německu vydražila čepice prvního německého kancléře Otto von Bismarcka. Zájemce o brigadýrku se našel navzdory tomu, že jsou na ní skvrny i stopy po řádění molů, informovala agentura DPA. Kromě čepice se v mnichovské aukci prodaly i dva obojky Bismarckových psů.
Otty von Bismarck
Otty von Bismarck | Foto: Profimedia.cz

Žluto-bílá čepice patřila ke společenské uniformě kyrysnického regimentu barona von Seydlitz, jehož byl Otto von Bismarck členem. Podle aukční síně Hermann Historica se zbytek uniformy stále nachází v Schönhausenu, kde se první kancléř sjednoceného Německa v roce 1815 narodil.

Kromě čepice se v mnichovské aukci prodaly také dva obojky z Bismarckova majetku. Jeden z nich získal zájemce za 17 500 eur (v přepočtu 472 tisíc korun), druhý dokonce za 20 tisíc eur (540 tisíc korun).

První z obojků vyrobený z alpaky nosila Bismarckova doga, která zemřela v roce 1897. Její zdrobnělé jméno, Rebeckchen, je na obojku vyryté. Druhý obojek patřil jednomu ze dvou kancléřových psů jménem Tyras.

Tyras vstoupil do dějin tím, že na Berlínském kongresu v roce 1878 roztrhl kalhoty ruskému ministru zahraničí Alexandru Gorčakovovi.

Otto von Bismarck byl jedním z nejvýznamnějším německých politiků 19. století. Pruský šlechtic měl hlavní zásluhu na sjednocení Německa, jehož se stal v roce 1871 prvním kancléřem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

AC Milán opět prohrál milánské derby, za Inter rozhodl Martínez

Fotbalisté AC Milán pokračují v nepřesvědčivých výkonech, po prohře v italském Superpoháru prohráli derby s Interem i ve 21. kole Serie A. O výhře 1:0 rozhodl brankou Lautaro Martínez. Neapol zvítězila na hřišti Spezie 3:0 a upevnila si suverénní vedení v tabulce. Dvěma góly se na páté výhře lídra za sebou podílel nigerijský útočník Victor Osimhen, který se šestnácti brankami vládne pořadí střelců. Fiorentina podlehla Boloni 1:2 i kvůli ruce Antonína Baráka. FC Turín si poradil doma s Udine 1:0 a vystřídal soupeře na sedmém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy