V Mexiku má vyrůst "chytré a zelené město". Bude potravinově i energeticky soběstačné

Magazín Magazín
25. 1. 2020 14:55
Slavný architekt Stefano Boeri, který se v posledních letech proslavil svými vertikálními městskými lesy, přišel s dalším ambiciózním plánem. Pro mexický Cancún navrhl moderní čtvrť, která bude energeticky i potravinově soběstačná. Většinu její plochy má tvořit zeleň. Projekt nyní čeká na schválení od mexických úřadů.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu. | Foto: Stefano Boeri Architetti

Nová čtvrť pojme na 557 hektarech až 130 tisíc obyvatel. "Vrátíme tak přírodě velkou plochu, na které by se jinak vystavělo obchodní centrum," uvádí architektonické studio.

Autoři doufají, že jejich návrh nad plánem vzniku nákupní zóny zvítězí. Místo obchoďáku chtějí vytvořit moderní městský ekosystém, který by propojil přírodu s nejnovějšími technologiemi. "Může se stát vzorem a průkopníkem nového druhu lidského osídlení," tvrdí Boeri o svém projektu Smart City. "Je to botanická zahrada uvnitř moderního města, jejíž základy leží v mayské kultuře a ve vztahu mezi přírodním a duchovním."

Architekti plánují, že rezidenty budou zásobovat jídlem místní farmy, energii pak obstarají solární panely a pitnou vodu zprostředkuje systém, jenž ji extrahuje z moře. "Město bude obklopené prstencem solárních panelů a zemědělských ploch, které bude zavlažovat vodní kanál propojený s potrubím vedoucím z moře," popisuje svoji vizi studio Stefano Boeri Architetti.

Mořská voda se má shromažďovat ve velké nádrži hned u vstupu do města. Poblíž je pak navržena odsolovací věž, ze které bude voda rozváděna systémem kanálů, stejně jako u zavlažování pro zemědělské oblasti. Zeleň má tvořit celé tři čtvrtiny městské plochy, bude pokrývat i fasády domů. Až 400 druhů rostlin pečlivě vybrala botanička a krajinářská architektka Laura Gattiová. 

Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu. | Foto: Stefano Boeri Architetti

Konec epidemií a aut ve městě?

Boeri plánuje, že "chytré město" bude využívat systém, který bude monitorovat spotřebu elektrického proudu tak, aby rezidenti pouštěli své myčky a pračky v době, kdy se bude energie generovat nejvíce, a bude tedy nejlevnější. Systém také rozpozná a zabrání šíření nemocí. Dalším výdobytkem "města budoucnosti" je vlastní elektrická či automatická doprava, díky kterým již lidé nebudou muset využívat auta. 

Stefano Boeri si přeje, aby duch města byl stejně moderní a inovativní jako jeho návrh. Proto si představuje, že Smart City se stane střediskem výzkumu a nových technologií a budou se do něj sjíždět vědečtí pracovníci i studenti nejen z Mexika, ale i z celého světa.

Boeriho vizi teď musí schválit mexické úřady, architekt čeká na povolení od loňského listopadu.

Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu. | Foto: Stefano Boeri Architetti

Mezi nedávné výrazné projekty italského architekta patří obytná soustava Bosco Verticale (vertikální les) v Miláně, jíž dominují fasády porostlé zelení. Na svislý les se mohou těšit také obyvatelé čínské provincie Ťiang-su nebo švýcarského Lausanne. V předminulém roce architekt také poprvé navrhl výškovou budovu porostlou zelení, která bude sloužit jako sociální bydlení, a to pro nizozemský Eindhoven.

Další ambiciózní projekt vznikl pro Janov, kde se před dvěma lety zřítil Morandiho most. Návrhu nového mostu se ujal Renzo Piano, Boeri pak projektoval revitalizaci jeho okolí. Ta zahrnuje červenou ocelovou promenádu s věží stejné barvy, která má získávat elektrickou energii z místního silného větru.

Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu. | Foto: Stefano Boeri Architetti
 

Právě se děje

před 14 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy