V Mexiku má vyrůst "chytré a zelené město". Bude potravinově i energeticky soběstačné

Magazín Magazín
25. 1. 2020 14:55
Slavný architekt Stefano Boeri, který se v posledních letech proslavil svými vertikálními městskými lesy, přišel s dalším ambiciózním plánem. Pro mexický Cancún navrhl moderní čtvrť, která bude energeticky i potravinově soběstačná. Většinu její plochy má tvořit zeleň. Projekt nyní čeká na schválení od mexických úřadů.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu. | Foto: Stefano Boeri Architetti

Nová čtvrť pojme na 557 hektarech až 130 tisíc obyvatel. "Vrátíme tak přírodě velkou plochu, na které by se jinak vystavělo obchodní centrum," uvádí architektonické studio.

Autoři doufají, že jejich návrh nad plánem vzniku nákupní zóny zvítězí. Místo obchoďáku chtějí vytvořit moderní městský ekosystém, který by propojil přírodu s nejnovějšími technologiemi. "Může se stát vzorem a průkopníkem nového druhu lidského osídlení," tvrdí Boeri o svém projektu Smart City. "Je to botanická zahrada uvnitř moderního města, jejíž základy leží v mayské kultuře a ve vztahu mezi přírodním a duchovním."

Architekti plánují, že rezidenty budou zásobovat jídlem místní farmy, energii pak obstarají solární panely a pitnou vodu zprostředkuje systém, jenž ji extrahuje z moře. "Město bude obklopené prstencem solárních panelů a zemědělských ploch, které bude zavlažovat vodní kanál propojený s potrubím vedoucím z moře," popisuje svoji vizi studio Stefano Boeri Architetti.

Mořská voda se má shromažďovat ve velké nádrži hned u vstupu do města. Poblíž je pak navržena odsolovací věž, ze které bude voda rozváděna systémem kanálů, stejně jako u zavlažování pro zemědělské oblasti. Zeleň má tvořit celé tři čtvrtiny městské plochy, bude pokrývat i fasády domů. Až 400 druhů rostlin pečlivě vybrala botanička a krajinářská architektka Laura Gattiová. 

Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu. | Foto: Stefano Boeri Architetti

Konec epidemií a aut ve městě?

Boeri plánuje, že "chytré město" bude využívat systém, který bude monitorovat spotřebu elektrického proudu tak, aby rezidenti pouštěli své myčky a pračky v době, kdy se bude energie generovat nejvíce, a bude tedy nejlevnější. Systém také rozpozná a zabrání šíření nemocí. Dalším výdobytkem "města budoucnosti" je vlastní elektrická či automatická doprava, díky kterým již lidé nebudou muset využívat auta. 

Stefano Boeri si přeje, aby duch města byl stejně moderní a inovativní jako jeho návrh. Proto si představuje, že Smart City se stane střediskem výzkumu a nových technologií a budou se do něj sjíždět vědečtí pracovníci i studenti nejen z Mexika, ale i z celého světa.

Boeriho vizi teď musí schválit mexické úřady, architekt čeká na povolení od loňského listopadu.

Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu. | Foto: Stefano Boeri Architetti

Mezi nedávné výrazné projekty italského architekta patří obytná soustava Bosco Verticale (vertikální les) v Miláně, jíž dominují fasády porostlé zelení. Na svislý les se mohou těšit také obyvatelé čínské provincie Ťiang-su nebo švýcarského Lausanne. V předminulém roce architekt také poprvé navrhl výškovou budovu porostlou zelení, která bude sloužit jako sociální bydlení, a to pro nizozemský Eindhoven.

Další ambiciózní projekt vznikl pro Janov, kde se před dvěma lety zřítil Morandiho most. Návrhu nového mostu se ujal Renzo Piano, Boeri pak projektoval revitalizaci jeho okolí. Ta zahrnuje červenou ocelovou promenádu s věží stejné barvy, která má získávat elektrickou energii z místního silného větru.

Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu. | Foto: Stefano Boeri Architetti
 

Právě se děje

před 7 minutami

Kanadská společnost zrušila plány na převzetí Carrefouru, důvodem je odpor francouzské vlády

Kanadská maloobchodní společnost Alimentation Couche-Tard zrušila plány na převzetí evropského řetězce Carrefour za 16,2 miliardy eur (424 miliard Kč). Důvodem je odpor francouzské vlády, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Rozhodnutí o ukončení jednání o fúzi padlo podle zdrojů po setkání francouzského ministra financí Bruna Le Maira se zakladatelem Couche-Tard Alainem Bouchardem. Již předtím Le Maire vyloučil prodej Carrefouru z důvodu zabezpečení potravin. Carrefour ani Couche-Tard se k informacím nevyjádřily.

Firma Couche-Tard doufala, že získá vládní požehnání díky závazkům, jako zachování pracovních míst i dodávek potravin od francouzských výrobců či tím, že ředitel Carrefouru a Couche-Tard budou ve sloučené firmě zastávat funkci generálního ředitele společně. Chouche-Tard chtěl rovněž investovat do Carrefouru kolem tří miliard eur. Carrefour spojení podporoval. Francouzská vláda však do 24 hodin po potvrzení jednání spojení odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy