V kodaňském parku Tivoli zábava nikdy nekončí

Radmila Nagovská
17. 5. 2012 12:11
V Kodani se střetává moderní architektura s honosnými stavbami
Foto: jochenhertweck.com

Dánské hlavní město Kodaň je místem, kde se moderní architektura střetává s honosnými stavbami reprezentující hned několik stavebních slohů. Přesto si tu přijdou na své dospělí, ale i děti.

Kdo někdy zavítal na dovolenou do Kodaně, určitě si nenechal ujít nejnavštěvovanější památku, kterou je bronzová socha malé mořské víly. K vidění je jak z pobřeží, tak i během projížďky na lodi. V jejím těsném sousedství se pak nachází i přístavní pevnost Kastellet pocházející ze 17. století.

Stopněte si autobus

Jestli se chystáte výlet po Kodani absolvovat autem, pak na tuto variantu raději zapomeňte. Dánové doporučují využít autobusů, příměstských vlaků zvaných S-train nebo ještě lépe tamního metra. Dvě linky jsou moderní a zcela automatické. Vlakové soupravy tam totiž jezdí bez řidičů. Vůbec nejoblíbenějším a nejvíc využívaným dopravním prostředkem je kolo. Na bicyklech se Kodaní prohánějí sportovci, ale i dámy s vlajícími sukněmi, podpatky, dokonce i muži v manažerských oblecích.

Foto: Aktuálně.cz

Dánové rádi jedí a pijí. Je to národ ochotných, veselých a tolerantních lidí. Jejich národním nápojem je pivo, což Češi samozřejmě ocení. Kdo by ale čekal, že přímořský stát bude nabízet ve svých restauracích a jídelnách rybí pokrmy, asi bude zklamaný. V Dánsku se totiž střetává hned několik světových kuchyní najednou. Oblíbené je zahradní grilování, pečení krůty pocházející z Ameriky, z Itálie sem zamířily pizza a těstoviny a své místo tu mají i pokrmy řecké či mexické kuchyně.

Základem dánských pokrmů je vepřové, hovězí i kuřecí maso. V uzené či naložené úpravě ho doplňují vařené zelí, řepa, brambory, hrách, domácí chleba. V jídelníčku najdete i ovocné studené polévky či výrazně sladké moučníky. Klasické jídelny Dánové nemají. Jejich hlavním chodem je totiž večeře. A tak populárním jídlem během dne se tu stává Smorrebrod - plátek chleba s máslem doplněný lososem, salátem nebo s grilovaným masem.

Foto: Aktuálně.cz

Poohlédněte se po suvenýrech

Chcete-li si z Dánska přivézt nějaký typický suvenýr, pak určitě se ptejte po dánském porcelánu se světoznámým vzorem Flora Danica nebo po stříbru z designerské dílny Georga Jensena. V obchodech je otevřeno od devíti do půl šesté, v pátek až do sedmi. V sobotu si nakoupíte jen do dvou a v neděli má většina obchodníků kromě nonstop obchodů zavřeno. Pokud na dveřích najdete ceduli Udsalg, pak neváhejte, jde totiž o výprodeje.

Z historických památek láká turisty hned několik hradů a zámků. Královský palác Amalienborg slot je hlavním sídlem královské rodiny, ale uvnitř se nachází i muzeum mapující 150 let starou historii královského rodu. Objekt střeží královská garda oblečená do typických červených uniforem a s vysokými tmavými medvědicemi na hlavě.

Neméně zajímavý je Rosenborg slot reprezentující renesanci. Samotný zámek je postavený z cihel a fasáda je dekorována světlým pískovcem. Nejzajímavější je však francouzská zahrada, která je místem odpočinku většiny Dánů.

nábřeží Nyhavn v Kodani, Dánsko
nábřeží Nyhavn v Kodani, Dánsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Kdo se chce v Kodani pobavit, pak zamíří do zábavního parku Tivoli. Jeho historie spadá do roku 1843, kdy jej založili jako obrovský park se spoustou lampiček a luceren. Osvícení zde zůstalo dosud. Ročně zábavní park Tivoli navštíví kolem čtyř milionů lidí. Celý den budete mít co dělat, abyste jej prošli a vyzkoušeli všechny atrakce. Kromě hudebních pódií je zde několik luxusních restaurací a hlavně spousta atrakcí. Nejnovější je horská dráha a Zlatá věž, při jejíž návštěvě budete na město a moře pohlížet z výšky až 40 metrů. V parku je otevřeno od dubna až do října, ale brány se na pár dnů otevřou také o Vánocích.

 

 

Právě se děje

před 42 minutami

Koudelka skončil v Titisee-Neustadtu třiadvacátý, vyhrál Kubacki

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil třiadvacátý v závodu Světového poháru v německém Titisee-Neustadtu. Podruhé v sezoně vyhrál vítěz Turné čtyř můstků Polák Dawid Kubacki.

V prvním závodu po odvolání reprezentačního trenéra Jakuba Jiroutka, kterého nahradil asistent Antonín Hájek, skočil Koudelka v obou kolech shodně 132 metrů. Druhý z českých závodníků Viktor Polášek předvedl v 1. kole 127,5 metru a obsadil 38. místo.

Svěřenec českého kouče Michala Doležala Kubacki měl v každém kole nejdelší pokus. V prvním kole o půl metru přelétl 140 metrů a ve druhém skočil 141 metrů. Potřetí v řadě a popáté v sezoně skončil druhý Stefan Kraft z Rakouska.

Z třetího místa se radoval Rjoju Kobajaši z Japonska. Němec Karl Geiger skončil dvanáctý a udržel se v čele průběžného pořadí seriálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy