reklama
 
 

V Keni straší britští vojáci. Ruší prý divokou zvěř

8. 10. 2007 13:30
Helikoptéry létají nízko, vojáci ilegálně loví zvěř

Nairobi - Britské vojenské jednotky, které trénují v africké Keni, mají problémy s ochránci přírody. Ti tvrdí, že Britové narušují klid v přírodních rezervacích. Vojáci to však odmítají.

Podle strážců národních parků létali vojáci při cvičeních s helikoptérami tak nízko u země, že "k smrti" děsili divoká zvířata.

Svědci navíc tvrdí, že několik dní po příjezdu ozbrojence spratřili v rezervaci poblíž Archers Post (asi 350 kilometrů severně od Nairobi), jak se přímo ze vzduchu pokoušejí ilegálně lovit divokou zvěř.

"Britské jednotky maří jakékoliv naše snahy o ochranu přírody," uvádějí ochranáři z oblasti Samburu.

Jak to vypadá v africkém národním parku? Projděte si FOTOGALERII

Obvinění vojáci - konkrétně členové Prvního irského královského regimentu - se okamžitě podrobili vyšetřování. Avšak Britská vysoká komise, která ho dostala na starosti, došla k závěru, že všechna nařčení jsou nepodložená.

Ilegální safari

"Helikoptéry se vznášely nebezpečně nízko nad rezervací. Trvalo to snad patnáct minut. Ohlušující hluk vyděsil nejen slony, ale také spousty žiraf a dalších divokých tvorů," řekl pro BBC Mohammed Tubi, strážce z rezervací Shaba a Buffalo Springs.

Mluvčí velitelství britských jednotek v Nairobi však namítá: "Naši piloti měli, jako jeden ze svých úkolů, testovat bezpečnost helikoptér právě ve zmíněné oblasti. V nedaleké Keňské škole inženýrství navíc předváděli takzvané prašné přistání, což je pro piloty obtížný úkon."

"Helikoptéry standardně sledují trasy, které se striktně vyhýbají narodním parkům a přírodním rezervacím. Zajisté nikdy nelétaly pod stanoveným výškovým minimem," dodal.

Zda bude mít celá kauza nějakou dohru teď závisí na keňských úřadech.

autor: ntq | 8. 10. 2007 13:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama