Socha Marilyn Monroe láká turisty na odhalené pozadí. Je sexistická, vadí místním

Magazín Magazín
24. 6. 2021 12:18
V kalifornském Palm Springs byla odhalena socha herečky Marilyn Monroe, která je podle odpůrců výrazně sexistická. Postava v nadživotní velikosti má odhalené pozadí a má posloužit coby lákadlo pro turisty, kteří se s ní budou chtít vyfotit. Vztyčení sochy nezabránilo ani několik protestů místních obyvatel.
Socha Marylin Monroe se po sedmi letech vrátila do Palm Springs. Tamní obyvatelé jsou proti.
Socha Marylin Monroe se po sedmi letech vrátila do Palm Springs. Tamní obyvatelé jsou proti. | Foto: Profimedia.cz

O umístění sochy u Muzea umění v Palm Desert rozhodlo vedení města. Socha nese název Forever Marilyn a je dílem loni zesnulého Sewarda Johnsona. Skulptura v nadživotní velikosti vyobrazuje herečku Marilyn Monroe s nadzdviženou sukní bílých šatů podle slavné scény z filmu Slaměný vdovec z roku 1955. 

Socha má odhalené pozadí, což kritici považují za nevkusné a sexistické, informovala americká CNN. Před definitivním umístěním díla ve veřejném prostoru uspořádali obyvatelé bezmála padesátitisícového města několik demonstrací. Skandovali s nápisy jako "není to nostalgie, je to misogynie" nebo "Marilyn kdekoliv, ale ne tady". Deset dní před slavnostním odhalením také v okolí sochy někdo založil požár, poškozena však nebyla.

Ačkoliv socha stojí přímo před muzeem, nikdo z jeho představitelů na nedělní odkrytí osmimetrové skulptury nedorazil. Čtyři poslední ředitelé Muzea umění v Palm Desert se proti dílu Sewarda Johnsona ohradili. Na nedělní odhalení naopak dorazila iniciativa Comitee to Relocate Marylin (Komise za přemístění Marilyn) a její podporovatelé, aby vyjádřili své znepokojení. 

Spoluzakladatelka komise, módní návrhářka Tina Turková, řekla CNN, že iniciativa se bude proti umístění sochy v blízkosti muzea bránit právně. Argument města, že je třeba obnovit příjmy z turismu, je podle ní lichý. Městu se prý daří lépe než v roce 2019. 

Johnson vytvořil sochu Forever Marylin v roce 2011 a v Palm Springs se ocitla už mezi lety 2012 a 2014. Sedm let pak cestovala po různých městech v USA. Nyní má v Palm Springs zůstat natrvalo. 

Mohlo by vás zajímat: Sexismus v reklamě

Kvůli sexistickým reklamám jsou lidé více tolerantní k násilí páchanému na ženách, říká zakladatelka anticeny Sexistické prasátečko Kristýna Pešáková. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy