V Kábulu mají první kino jen pro ženy. Vede jej muž, kterému vadilo, že jeho manželka nesmí na filmy

Magazín Magazín
11. 3. 2017 7:30
"Postavit kino pro ženy je v Afghánistánu něco velice radikálního," říká provozovatel kina Abu Bakar Gharzai. Kino v kábulském nákupním centru postavil, protože se mu nelíbilo, že jeho manželka s ním nesměla chodit na filmy. Místní ženy přitom chodí do biografu raději než do kaváren.
Ilustrační snímek afghánských žen.
Ilustrační snímek afghánských žen. | Foto: Reuters

Uvnitř malého nákupního centra v afghánském Kábulu se odehrává mini genderová revoluce. Na první pohled zcela běžné kino Galaxy Family Miniplex v sobě skrývá něco neobyčejného - místo, kam na představení mohou jen ženy.

"Potkáte zde ženy často bez mahrama (příbuzný, který může být doprovodem ženy) a cítíte se svobodná," popsala serveru Broadly devětadvacetiletá Rohina Haroonová, která kino navštívila  již čtyřikrát.

Možná překvapivé je, že provozovatelem kina výhradně pro ženy, je muž - čtyřiatřicetiletý Abu Bakar Gharzai.

Ten vyrostl jako uprchlík v Pákistánu a později studoval v Indii. Když se v roce 2008 přestěhoval zpět do Afghánistánu, všiml si, že zde není moc míst, kam se dá jít s rodinou. Kino, do kterého pravidelně chodili v Indii, bylo pro jeho ženu zakázané. Rozhodl se proto otevřít vlastní, do kterého by mohly chodit i ženy.

Kina byla pánskými kluby

Posledních patnáct let byla totiž afghánská kina cosi jako pánské kluby, ženám zapovězené. "Postavit kino pro ženy je v Afghánistánu něco velice radikálního," uvedl Gharzai. Serveru Broadly přiznal, že kvůli provozu kábulského Galaxy Family Miniplex dostává po internetu výhrůžky od náboženských fundamentalistů.

Zajímavosti

  • Během vlády krále Muhammada Záhira Šáha, tedy mezi lety 1933 až 1973, a poté mezi lety 1978 a 1989, vypadal Kábul jinak. Ženy studovaly nebo pracovaly, mohly se oblékat evropsky a stejně jako muži chodit do kina. Ale jakmile na začátku 90. let vypukla občanská válka a k moci se dostali mudžáhedíni (islámští radikálové), kina byla zanedbaná. Ačkoliv jejich činnost nebyla zakázána, písničky, populární především v indických filmech, byly cenzurovány.
  • S příchodem Talibánu k moci v roce 1996 byly filmy, televize a většina druhů hudby definitivně zakázány. Po jeho svržení, v roce 2001, se dveře kin začaly pomalu otvírat, ale dopad náboženského fundamentalismu mizel jen pomalu. Pro mnoho nábožensky založených lidí zůstaly filmy téměř nedovolenou formou zábavy. 
Zdroj: Magazín

Ačkoliv neexistuje žádné oficiální pravidlo zakazující ženám trávit čas v kině, drží se od jejich návštěv stranou z obavy, že by je muži obtěžovali nebo protože jim to jejich rodiny zakazují. "Možná si myslí, že by tam bylo moc mužů, a proto jim nedovolí jít. Možná se svou rodinou by ženy chodit mohly, ale ne samy - muži by se s nimi snažili mluvit a tak dále," poznamenala osmadvacetiletá Sevita Durraniová, návštěvnice Gharzaiho kina.

V žádném jiném kábulském kině nebyla ani Haroonová. Pro Broadly uvedla, že je v nich příliš mnoho nezadaných mužů, a to je jí nepříjemné.

Server napsal, že většina afghánských kin bývá plná dělníků, hlídačů, řezníků a nezaměstnaných lidí. Lístek například v Pamir Cinema totiž stojí méně než jeden dolar. Muži se zde většinou chovají neurvale, během filmu vstávají ze sedaček a řvou.

"Kdyby tady byly ženy, určitě by je obtěžovali," řekl k tomu dvacetiletý patron kina Pamir Rohid. "Společnost se ještě dostatečně nevyvinula na to, aby sem mohly chodit ženy," dodal Rohid.

Raději do kina než do kavárny

Lístky v Galaxy Family Miniplex jsou sice pětkrát dražší než v Pamir Cinema a muži sem výjimečně na představení mohou přijít, ale jenom jako členové ženiny rodiny, nebo pokud v kině nejsou jiné ženy.

Rodinné kino je však pro ženy něčím víc. Je to místo, kam můžou přijít relaxovat. Pravidelně sem chodí i šestnáctiletá Helen "jen tak se bavit, nejen kvůli filmu". Dívky jako je Helen dávají přednost tomuto kinu před kavárnami a restauracemi v kábulském nákupním centru, kde by mohly být obtěžovány nebo oslovovány místními muži.

"Je dobře, že máme v Kábulu takovéto místo. Ženy potřebují rozptýlení," uzavřela Durraniová.

 

Právě se děje

Další zprávy