V Jeseníkách je kromě lyžování i zimní paraglading

Ilona Víchová
19. 12. 2011 7:15
Praděd hlasí sedmdesát centimetrů čerstvého prašanu. Sjezdovky jsou v provozu, stejně jako paragliding
Foto: www.czechtourism.cz

Meteorologové hlásí na víkend sněhové přeháňky. Na horách napadne až půl metru sněhuPraděd už nyní hlásí sedmdesát centimetrů čerstvého prašanu. Nejvyšší čas dát lyže do servisu a vyrazit.

Praděd je jedním ze symbolů Moravy a Slezska a nejvyšší horou Jeseníků (1492 metrů). Uprostřed nedotčené chráněné krajinné oblasti se nachází lyžařské středisko. S nadmořskou výškou až 1445 je vyhlášené dobrými sněhovými podmínkami.

Sjezdovky na Pradědu jsou určené pro úplné začátečníky až po pokročilejší lyžaře, kteří se mohou vyřádit na červené a černé trati. Čtyři a půl kilometru je rozděleno mezi osm sjezdovek. Nejtěžší z nich Sjezdovka A má osm set padesát metrů. Dále si mohou návštěvníci zalyžovat na Velkém a Malém Václaváku, kde se délka pohybuje od dvě stě padesáti do pěti set metrů.

Doprava je zajišťována sedmi vleky o přepravní kapacitě pět tisíc osob za hodinu. Všechny sjezdovky jsou přístupné na jeden ski pas. Celodenní lyžování vyjde dospělého člověka na čtyři sta korun. Udržovaný snowpark je místem, kde se snowboardisté jistě vyřádí. Kromě běžných služeb nabízí středisko půjčovnu lyží, skiservis a lyžařské školy

Nový běžkařský okruh Mravenečník

Od soboty 17. prosince je k dispozici nový běžecký okruh v oblasti horní nádrže elektrárny Dlouhé Stráně o délce patnáct kilometrů. Trasa začíná u horní stanice lanovky areálu Kouty v jedenácti stech metrech nadmořské výšky. Během celého okruhu můžete na běžkách navštívit horní nádrž v téměř třinácti stech metrech. Povrch je pravidelně upravovaný a je poměrně dost široký. Mimo klasický styl je možné provozovat i bruslení.

Nevšední zážitek nabízí tato lokalita hlavně s neopakovatelných výhledů na hlavní hřeben Jeseníků, Kralický Sněžník. V případě, že bude slunečné počasí, můžete vidět i Sněžku. U výstupu z lanovky je pro zájemce připravené nové zastřešené občerstvení.

Sněhová nadílka otevřela Jeseníky příznivcům sjezdového i běžeckého lyžování
Sněhová nadílka otevřela Jeseníky příznivcům sjezdového i běžeckého lyžování | Foto: Zuzana Hronová

Adrenalin v Ramzové

V severovýchodní části Hrubého Jeseníku v Ramzovském sedle se nachází další lyžařské středisko.  Jde o velmi vyhledávanou lokalitu. Sjezdovky jsou v bezprostřední blízkosti ubytovacích zařízení. Další důvod proč jsem lidé rádi jezdí, je napojení na nejvyužívanější lyžařskou magistrálu mezi Ovčárnou a Červenohorským sedlem. Díky sněhovým podmínkám zde trvá zimní sezóna od prosince až do duba.

Praděd, Ovčárna
Praděd, Ovčárna | Foto: Aktuálně.cz

Velkým zážitkem je vidět Jesenické vrcholy z ptačí perspektivy. Střediska nabízejí atraktivní seskoky padákem nebo paragliding.  Tento sport patří k stále častěji vyhledávaným aktivitám. Adrenalin je možné vyzkoušet za příznivých podmínek i v zimním období.

Velkým zážitkem je sportovní aktivita snowtubing. Vlek vás vyveze až nahoru, a pak se spustíte koridorem na sněhovém člunu přímo dolů. Snowcart je jízda na odpruženém a nastavitelném sedadle, které vlastní dvě nožní brzdy. Snadno a citlivě se ovládá.  Zimní sport, na který se jen tak nezapomíná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy