Harry Potter způsobil ekologické škody v Indonésii. Lidé skupují sovy jako domácí mazlíčky

Magazín Magazín
Aktualizováno 3. 8. 2017 21:30
Vydání knih a filmů o Harry Potterovi způsobilo v Indonésii nezvyklý ekologický šok. Podle studie výzkumníku z Oxfordské univerzity se za posledních 15 let zvýšil několikanásobně prodej sov na ptačích trzích. Pokračující trend by mohl mít do budoucna neblahý vliv na výskyt některých méně rozšířených druhů sov. Sama autorka příběhů o Harrym Potterovi J. K. Rowlingová se již v roce 2012 nechala slyšet, že přechovávání sov v klecích je špatné a lidé by se neměli doslova řídit jejími knihami.
Hedvika, Harry Potter a jeho přátelé.
Hedvika, Harry Potter a jeho přátelé. | Foto: Warner Bros

Zvláštní přátelské pouto mezi lidmi a sovami, které provází příběhy J. K. Rowlingové, fascinuje mnoho fanoušků ságy o Harry Potterovi. Podle studie oxfordských vědců však posedlost příběhy malého čaroděje způsobuje nevídané škody v ekosystému Indonésie. Během posledních patnácti let vzrostl několikanásobně počet sov prodaných na trzích na Jávě a Bali.

Podle autorů studie, Vincenta Nijmana a K. Anne-Isoly Nekarisové, jsou stovky volně žijících ptáků chytány, aby uspokojily poptávku po neobvyklých domácích mazlíčcích.

"V minulosti byly sovy na těchto trzích nabízeny ve velmi malém počtu. Ale od té doby, co se na začátku roku 2000 objevila v Indonésii série Harry Potter, jejich popularita jako domácích mazlíčků vzrostla," uvedli výzkumníci v článku pro časopis Global Ecology and Conservation.

Opožděný efekt Harryho Pottera

Nijman a Nekarisová zjišťovali míru prodeje sov v letech 1979 až 2010. Z jejich zjištění vyplynulo, že až do začátku roku 2000 se na indonéských ptačích trzích obchodovalo se sovami v malém měřítku. Po roce 2008 počet prodávaných sov, stejně jako rozmanitost nabízených druhů, vzrostl.

"Počet sov v poměru k ostatním prodávaným ptákům vzrostl z méně než 0,06 procenta na více než 0,43 procenta, což naznačuje opožděný efekt Harryho Pottera," píše se ve výzkumné zprávě. V loňském roce se v některých oblastech dokonce poměr zvýšil až na 1,5 procenta.

Zatímco mnozí zůstávají k přímému spojení ságy s prodejem poněkud skeptičtí, vědci si stojí za svým tvrzením, že právě příběhy o čaroději ukazují, že mít sovu jako domácího mazlíčka je normální.

"Ptáka z Harryho Pottera" lze pořídit na trhu i za sto korun 

Podle autorů studie je nejvíce znepokojivý fakt, že zvýšená poptávka po sovách-mazlíčcích v Indonésii může vést k ohrožení některých méně početných druhů.

Nijman a Nekarisová odhadují, že chytáno bývá až tisíc druhů sov, včetně sov pálených, nedávno identifikovaného druhu Otus jolandae nebo sov pruhovaných.

Jejich cena se přitom pohybuje pouze od zhruba 130 do 660 korun za kus. Dokonce bývají často nazývány "Ptáci z Harryho Pottera".

Zatímco ochranáři přírody se bojí negativních dopadů tohoto trendu, Indonésané vlastnictví nezvyklých domácích mazlíčků sdílejí a podporují na sociálních sítích.

Indonésie údajně nemonitoruje populaci sov, a ačkoliv země zakazuje prodej volně žijících zvířat, speciální nařízení, které by limitovalo možný počet prodaných kusů, neexistuje.

Sama autorka příběhů o Harrym Potterovi J. K. Rowlingová se již v roce 2012 nechala slyšet, že přechovávání sov v klecích je špatné a lidé by se neměli doslova řídit jejími knihami.

 

Právě se děje

Další zprávy