V hříšném Amsterdamu se vám zatočí hlava

Ilona Víchová
30. 4. 2012 11:13
Amsterodam není jen multikulturním mumrajem halucinací z marihuany
Amsterdam, hlavní město Nizozemí
Amsterdam, hlavní město Nizozemí | Foto: Isifa/Thinkstock

Město Amsterdam je vyhlášené svými romantickými kanálý na řece Amstel. Jedna z nejnavštěvovanějších evropských metropolí nabízí k prohlídce stovky proslulých muzeí a galerií nejslavnějších mistrů, jako byl například Vincent van Gogh, které nemůžete při své dovolené v Amsterdamu minout.

Uvolněnost holandské metropole je k vidění v obrovském množství městské zeleně, kde místní tráví hodně času nebo v případě tolerance prodeje lehkých drog, jsou na relaxování k dispozici oblíbené smartshopy a coffeshopy s místními lahůdkami, jejichž tajnou ingrediencí může být například marihuana. Vše, co nesmí správný turista přehlédnout, najde v centru města. Ideální způsob prohlídky, je plavba po kanálech, které obklopují celé řady typických nizozemských domků.

Město mnoha kultur

Se svými 177 různými státními příslušnostmi patří Amsterdam k nejmultikulturnějším městům na světě. Při procházce po tržnicích ochutnáte nizozemské sýry, ryby, přivoníte si ke květinám, ale také nakoupíte exotické potraviny, které jste v životě neviděli. Noční život nabízí asyrskou, javánskou nebo tibetskou kuchyni v příjemných restauracích u vody.

ulička lásky v Amsterdamu
ulička lásky v Amsterdamu | Foto: Isifa/Thinkstock

Po setmění určitě zavítejte do čtvrti Red Light District. Toto místo je známe po celém světě, bohužel díky prostituci, která je v Amsterodamu legální. Mnoho veřejných domů, ale také Sex Muzeum, láká zvědavé turisty k návštěvě. I přes tuto pověst, je v místě paradoxně umístěný krásný středověký kostel Oude Kerk a katolický kostel Amstelkring. Ať už je toto místo sebevíc hříšně, za návštěvu rozhodně stojí kvůli atmosféře, kterou nikde jinde nenajdete. Nejstarší řemeslo je provozované ve velmi pěkných domech, ale fotoaparát nevytahujte, nebo budete nemile překvapeni, jaký trest vás postihne.

Prohlídka města na kole

V Amsterodamu najdete velmi málo aut. Většina lidí jezdí na kole a právě proto je ve městě čistý vzduch. Pro cyklisty jsou ve městě vybudovaná speciální parkoviště a půjčovny. Pokud se na kolo necítíte, objede s vámi pamětihodnosti Canal Bus, nebo se vydejte s partnerem na okružní cestu na šlapadlech.

jízdní kola jsou v Amsterdamu dopravním prostředkem číslo jedna
jízdní kola jsou v Amsterdamu dopravním prostředkem číslo jedna | Foto: Isifa/Thinkstock

Na dovolené v Amsterodamu bychom neměli zapomenout na prohlídku Domu Anny Frankové, náměstí Leidseplein, Rembrantův dům, úchvatné nádraží Amsterdam Centraal, Begijnhof, Královský palác nebo na Tushinksi Tehater, divadlo, které je známé po celém světě. Nizozemská gotika Hlavního nádraží je poměrně zajímavá a bohaté zdobení Královského paláce je pro návštěvníky velmi netradiční. Mezi architektonické skvosty určitě patří Beginjnhov, budova Amsterdamské burzy nebo Rembrantské náměstí.

Královský palác v Amsterdamu, Nizozemsko
Královský palác v Amsterdamu, Nizozemsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Amsterodam, město, kde nuda nehrozí

Pokud milujete prohlídky muzeí, Amsterodam je dobrou volbou pro váš výlet. Oblíbená jsou Rijksmuseu, Van Gogh Museum, Stedelijk museum a Hauseboat museum. První z nich, Rijksmuseum je vyhlášené svým slavným exponátem Noční hlídka. Van Goghovo muzeum doslova praská ve švech kolekcí Van Goghových maleb a kreseb. V Houseboat museu vás poučí o celkovém životě na vodě. V Amsterodamu se vyplatí zakoupit něco jako permanentku do muzea, která vám ušetří nějaká eura na vstupném.

V případě, že se rozhodnete pro netradiční zážitek, vyzkoušejte proslulé Coffeshopy, kde jsou k dispozici různé nápoje a dezerty s obsahem marihuany nebo hašiše. Mnoho lidí kvůli této atrakci cestuje do města přes půl světa. Marihuana je zde legální, ale vyvážet nebo ji distribuovat je přísně zakázané. Coffeshopy jsou po celém Nizozemsku a nejvíce jich je v Amsterodamu. Při vstupu mějte u sebe doklad s fotografií, na kterém bude váš věk.

malebné amsterdamské domy
malebné amsterdamské domy | Foto: Isifa/Thinkstock

Ať se rozhodnete vyrazit do Amsterodamu na dovolenou nebo jen na výlet, čeká vás necelých tisíc kilometrů, což autem trvá okolo devíti hodin. Zpáteční letenky se dají sehnat i okolo 3 500 korun a eurovíkendy s cestovní kanceláří vyjdou na osm až deset tisíc korun. Hříšné město nejvíce láká lidi, kteří vyrážejí bez rezervací a čekají na dobrodružství.

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
před 41 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy