V hříšném Amsterdamu se vám zatočí hlava

Ilona Víchová
30. 4. 2012 11:13
Amsterodam není jen multikulturním mumrajem halucinací z marihuany
Amsterdam, hlavní město Nizozemí
Amsterdam, hlavní město Nizozemí | Foto: Isifa/Thinkstock

Město Amsterdam je vyhlášené svými romantickými kanálý na řece Amstel. Jedna z nejnavštěvovanějších evropských metropolí nabízí k prohlídce stovky proslulých muzeí a galerií nejslavnějších mistrů, jako byl například Vincent van Gogh, které nemůžete při své dovolené v Amsterdamu minout.

Uvolněnost holandské metropole je k vidění v obrovském množství městské zeleně, kde místní tráví hodně času nebo v případě tolerance prodeje lehkých drog, jsou na relaxování k dispozici oblíbené smartshopy a coffeshopy s místními lahůdkami, jejichž tajnou ingrediencí může být například marihuana. Vše, co nesmí správný turista přehlédnout, najde v centru města. Ideální způsob prohlídky, je plavba po kanálech, které obklopují celé řady typických nizozemských domků.

Město mnoha kultur

Se svými 177 různými státními příslušnostmi patří Amsterdam k nejmultikulturnějším městům na světě. Při procházce po tržnicích ochutnáte nizozemské sýry, ryby, přivoníte si ke květinám, ale také nakoupíte exotické potraviny, které jste v životě neviděli. Noční život nabízí asyrskou, javánskou nebo tibetskou kuchyni v příjemných restauracích u vody.

ulička lásky v Amsterdamu
ulička lásky v Amsterdamu | Foto: Isifa/Thinkstock

Po setmění určitě zavítejte do čtvrti Red Light District. Toto místo je známe po celém světě, bohužel díky prostituci, která je v Amsterodamu legální. Mnoho veřejných domů, ale také Sex Muzeum, láká zvědavé turisty k návštěvě. I přes tuto pověst, je v místě paradoxně umístěný krásný středověký kostel Oude Kerk a katolický kostel Amstelkring. Ať už je toto místo sebevíc hříšně, za návštěvu rozhodně stojí kvůli atmosféře, kterou nikde jinde nenajdete. Nejstarší řemeslo je provozované ve velmi pěkných domech, ale fotoaparát nevytahujte, nebo budete nemile překvapeni, jaký trest vás postihne.

Prohlídka města na kole

V Amsterodamu najdete velmi málo aut. Většina lidí jezdí na kole a právě proto je ve městě čistý vzduch. Pro cyklisty jsou ve městě vybudovaná speciální parkoviště a půjčovny. Pokud se na kolo necítíte, objede s vámi pamětihodnosti Canal Bus, nebo se vydejte s partnerem na okružní cestu na šlapadlech.

jízdní kola jsou v Amsterdamu dopravním prostředkem číslo jedna
jízdní kola jsou v Amsterdamu dopravním prostředkem číslo jedna | Foto: Isifa/Thinkstock

Na dovolené v Amsterodamu bychom neměli zapomenout na prohlídku Domu Anny Frankové, náměstí Leidseplein, Rembrantův dům, úchvatné nádraží Amsterdam Centraal, Begijnhof, Královský palác nebo na Tushinksi Tehater, divadlo, které je známé po celém světě. Nizozemská gotika Hlavního nádraží je poměrně zajímavá a bohaté zdobení Královského paláce je pro návštěvníky velmi netradiční. Mezi architektonické skvosty určitě patří Beginjnhov, budova Amsterdamské burzy nebo Rembrantské náměstí.

Královský palác v Amsterdamu, Nizozemsko
Královský palác v Amsterdamu, Nizozemsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Amsterodam, město, kde nuda nehrozí

Pokud milujete prohlídky muzeí, Amsterodam je dobrou volbou pro váš výlet. Oblíbená jsou Rijksmuseu, Van Gogh Museum, Stedelijk museum a Hauseboat museum. První z nich, Rijksmuseum je vyhlášené svým slavným exponátem Noční hlídka. Van Goghovo muzeum doslova praská ve švech kolekcí Van Goghových maleb a kreseb. V Houseboat museu vás poučí o celkovém životě na vodě. V Amsterodamu se vyplatí zakoupit něco jako permanentku do muzea, která vám ušetří nějaká eura na vstupném.

V případě, že se rozhodnete pro netradiční zážitek, vyzkoušejte proslulé Coffeshopy, kde jsou k dispozici různé nápoje a dezerty s obsahem marihuany nebo hašiše. Mnoho lidí kvůli této atrakci cestuje do města přes půl světa. Marihuana je zde legální, ale vyvážet nebo ji distribuovat je přísně zakázané. Coffeshopy jsou po celém Nizozemsku a nejvíce jich je v Amsterodamu. Při vstupu mějte u sebe doklad s fotografií, na kterém bude váš věk.

malebné amsterdamské domy
malebné amsterdamské domy | Foto: Isifa/Thinkstock

Ať se rozhodnete vyrazit do Amsterodamu na dovolenou nebo jen na výlet, čeká vás necelých tisíc kilometrů, což autem trvá okolo devíti hodin. Zpáteční letenky se dají sehnat i okolo 3 500 korun a eurovíkendy s cestovní kanceláří vyjdou na osm až deset tisíc korun. Hříšné město nejvíce láká lidi, kteří vyrážejí bez rezervací a čekají na dobrodružství.

 

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy