V hříšném Amsterdamu se vám zatočí hlava

Ilona Víchová
30. 4. 2012 11:13
Amsterodam není jen multikulturním mumrajem halucinací z marihuany
Amsterdam, hlavní město Nizozemí
Amsterdam, hlavní město Nizozemí | Foto: Isifa/Thinkstock

Město Amsterdam je vyhlášené svými romantickými kanálý na řece Amstel. Jedna z nejnavštěvovanějších evropských metropolí nabízí k prohlídce stovky proslulých muzeí a galerií nejslavnějších mistrů, jako byl například Vincent van Gogh, které nemůžete při své dovolené v Amsterdamu minout.

Uvolněnost holandské metropole je k vidění v obrovském množství městské zeleně, kde místní tráví hodně času nebo v případě tolerance prodeje lehkých drog, jsou na relaxování k dispozici oblíbené smartshopy a coffeshopy s místními lahůdkami, jejichž tajnou ingrediencí může být například marihuana. Vše, co nesmí správný turista přehlédnout, najde v centru města. Ideální způsob prohlídky, je plavba po kanálech, které obklopují celé řady typických nizozemských domků.

Město mnoha kultur

Se svými 177 různými státními příslušnostmi patří Amsterdam k nejmultikulturnějším městům na světě. Při procházce po tržnicích ochutnáte nizozemské sýry, ryby, přivoníte si ke květinám, ale také nakoupíte exotické potraviny, které jste v životě neviděli. Noční život nabízí asyrskou, javánskou nebo tibetskou kuchyni v příjemných restauracích u vody.

ulička lásky v Amsterdamu
ulička lásky v Amsterdamu | Foto: Isifa/Thinkstock

Po setmění určitě zavítejte do čtvrti Red Light District. Toto místo je známe po celém světě, bohužel díky prostituci, která je v Amsterodamu legální. Mnoho veřejných domů, ale také Sex Muzeum, láká zvědavé turisty k návštěvě. I přes tuto pověst, je v místě paradoxně umístěný krásný středověký kostel Oude Kerk a katolický kostel Amstelkring. Ať už je toto místo sebevíc hříšně, za návštěvu rozhodně stojí kvůli atmosféře, kterou nikde jinde nenajdete. Nejstarší řemeslo je provozované ve velmi pěkných domech, ale fotoaparát nevytahujte, nebo budete nemile překvapeni, jaký trest vás postihne.

Prohlídka města na kole

V Amsterodamu najdete velmi málo aut. Většina lidí jezdí na kole a právě proto je ve městě čistý vzduch. Pro cyklisty jsou ve městě vybudovaná speciální parkoviště a půjčovny. Pokud se na kolo necítíte, objede s vámi pamětihodnosti Canal Bus, nebo se vydejte s partnerem na okružní cestu na šlapadlech.

jízdní kola jsou v Amsterdamu dopravním prostředkem číslo jedna
jízdní kola jsou v Amsterdamu dopravním prostředkem číslo jedna | Foto: Isifa/Thinkstock

Na dovolené v Amsterodamu bychom neměli zapomenout na prohlídku Domu Anny Frankové, náměstí Leidseplein, Rembrantův dům, úchvatné nádraží Amsterdam Centraal, Begijnhof, Královský palác nebo na Tushinksi Tehater, divadlo, které je známé po celém světě. Nizozemská gotika Hlavního nádraží je poměrně zajímavá a bohaté zdobení Královského paláce je pro návštěvníky velmi netradiční. Mezi architektonické skvosty určitě patří Beginjnhov, budova Amsterdamské burzy nebo Rembrantské náměstí.

Královský palác v Amsterdamu, Nizozemsko
Královský palác v Amsterdamu, Nizozemsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Amsterodam, město, kde nuda nehrozí

Pokud milujete prohlídky muzeí, Amsterodam je dobrou volbou pro váš výlet. Oblíbená jsou Rijksmuseu, Van Gogh Museum, Stedelijk museum a Hauseboat museum. První z nich, Rijksmuseum je vyhlášené svým slavným exponátem Noční hlídka. Van Goghovo muzeum doslova praská ve švech kolekcí Van Goghových maleb a kreseb. V Houseboat museu vás poučí o celkovém životě na vodě. V Amsterodamu se vyplatí zakoupit něco jako permanentku do muzea, která vám ušetří nějaká eura na vstupném.

V případě, že se rozhodnete pro netradiční zážitek, vyzkoušejte proslulé Coffeshopy, kde jsou k dispozici různé nápoje a dezerty s obsahem marihuany nebo hašiše. Mnoho lidí kvůli této atrakci cestuje do města přes půl světa. Marihuana je zde legální, ale vyvážet nebo ji distribuovat je přísně zakázané. Coffeshopy jsou po celém Nizozemsku a nejvíce jich je v Amsterodamu. Při vstupu mějte u sebe doklad s fotografií, na kterém bude váš věk.

malebné amsterdamské domy
malebné amsterdamské domy | Foto: Isifa/Thinkstock

Ať se rozhodnete vyrazit do Amsterodamu na dovolenou nebo jen na výlet, čeká vás necelých tisíc kilometrů, což autem trvá okolo devíti hodin. Zpáteční letenky se dají sehnat i okolo 3 500 korun a eurovíkendy s cestovní kanceláří vyjdou na osm až deset tisíc korun. Hříšné město nejvíce láká lidi, kteří vyrážejí bez rezervací a čekají na dobrodružství.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy