V domácích vejcích je 40krát víc olova než v těch z krámu, zjistil australský výzkum

Magazín Magazín
12. 8. 2022 14:10
Domácím vajíčkům se ta z obchodu nevyrovnají. Je o tom přesvědčeno 400 tisíc australských chovatelů, kterým nosnice běhají po dvoře. Jak zjistil nedávný výzkum zaměřený na chov ve městech jako Sydney nebo Melbourne, neliší se jejich snůška jen v chuti a čerstvosti.
Foto: Reuters

Podle studie obsahují vejce slepic z australských dvorků na území měst čtyřicetkrát více olova než ty z komerčního chovu. Skoro polovina zkoumaných slepic na území Sydney měla v krvi významné množství olova. Rovněž kolem padesáti procent vajec obsahovalo úroveň prvku, která byla zdraví škodlivá. Se zjištěním přišel analytický server The Conversation.

Jak potvrdila i Světová zdravotnická organizace, nebezpečné je pro člověka i malé množství olova. Může totiž způsobit onemocnění kardiovaskulárního systému, snížení IQ a poškození funkce ledvin.

Riziko číhá v půdě

Studie uvádí, že olovo zvířata přijímají z půdy, a zmapovala oblasti s vysokým a nízkým rizikem jeho výskytu. Výzkumníci se zaměřili na velká města jako Sydney, Melbourne a Brisbane.

Překročení doporučené hranice 100 mikrogramů olova na jeden kilogram vědci pozorovali u více než poloviny vajec. Aby nedošlo k překročení limitu, musela by půda obsahovat 117 miligramů olova na kilo, oficiální doporučení pro obytné oblasti v Austrálii ale toleruje více než dvakrát větší množství. Více olova objevili výzkumníci u starších domů, kde se dříve více vyžívaly barvy a trubky obsahující nebezpečný prvek.

Výsledky pravděpodobně nepotěší chovatele, kterých v Austrálii kvůli zdražování cen potravin v uplynulé dekádě výrazně přibylo. Jedním z důvodů je paradoxně snaha obstarat si zdravé jídlo bez přidaných chemikálií. Dříve se studie zaměřovaly hlavně na zeleninu, na kontaminaci kura domácího došlo až teď. Lidem studie doporučuje nechat si prověřit množství olova v místě, kde slepice chovají.

 

Právě se děje

Další zprávy