V čínských parcích je k dostání víno z mrtvých tygrů

vk
17. 6. 2008 17:04
Úřady exploataci chráněných druhů tiše tolerují
Tygrů v zajetí na farmách je možná v Číně více než ve volné přírodě
Tygrů v zajetí na farmách je možná v Číně více než ve volné přírodě | Foto: Greenpeace

Peking - Čína zvažuje zrušení zákazu obchodu s chráněnými druhy zvířat. Informoval o tom server BBC News.

V některých zvířecích parcích se nelegálně prodává „víno z tygřích kostí" a zrušení zákazu by podle ochránců přírody zvýšilo poptávku a vedlo k nárůstu pytláctví.

Obchod s částmi ohrožených zvířat je předmětem mezinárodního zákazu od roku 1987 a v Číně byl postaven mimo zákon v roce 1989.

Za 100 let zmizela většina tygrů

Přes dílčí úspěchy v ochraně ohrožených druhů zvířat počet tygrů stále klesá. Odhaduje se, že v přírodě zbývá mezi 3 500 až 7 500 tygrů. Na počátku dvacátého století jejich počty šplhaly až ke sto tisícům.

Více zde: Tygr je v ohrožení. Situace se rok od roku horší

Ekologická organizace Environmental Investigation Agency (EIA) zkoumala stav čínských zvířecích parků. Podle tohoto výzkumu prý je tygří víno otevřeně propagováno.

Posilující nápoj vyráběný z tygřích kostí namočených v rýžovém víně podle tradiční čínské medicíny může pomoci překonat například artritidu nebo revmatismus.

Povolení, které nejde prokázat

Zaměstnanci parků tvrdí, že víno se vyrábí z těl tygrů, kteří zahynuli během vzájemných bojů. Některé parky údajně mají vládní povolení k prodeji tohoto nápoje, ale podle EIA není možné prokázat, že povolení je pravé.

Ochránci přírody také vyzývají čínské úřady k radikálním krokům proti pytlákům a nelegálnímu obchodu.

O dalších tygrech v ohrožení čtěte zde: Tygři na Sumatře jsou znovu na pokraji vyhynutí

„Chceme, aby i další parky se stejnými tygřími atrakcemi byly prošetřeny, abychom zjistili jak široce je výroba vína z tygřích kostí rozšířená," uvedla Debbie Banková, která v EIA vede kampaň na záchranu tygrů.

„Chceme také, aby úřady vyslaly k obchodníkům jasný signál o tom, že nelegální obchod nebude tolerován."

Více tygrů v zajetí než v přírodě

Od 80. let vzniklo v Číně několik „tygřích farem". Předpokládá se, že tyto podniky drží v zajetí přibližně 5 000 tygrů, což je možná víc než jich zbývá ve volné přírodě.

O návratu tygrů do přírody čtěte zde: Do Kambodži se po válce vracejí tygři a sloni

Během minulého summitu Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES), čínská delegace zmínila možnost ukončení domácího zákazu.

Chovatelé tygrů a pytláci

Rozhodnutí obhajuje čínská strana tím, že používání těl tygrů z tygřích farem je nejlepší možnost, protože uspokojí poptávku ze strany tradiční čínské medicíny bez ohrožení jejich divoké populace.

Přestože byl tento přístup podporován některými skupinami ochránců přírody, jiní varovali, že tím Čína může pošlapat své dosavadní úspěchy v omezování pytláctví.

Stále podle nich bude levnější zabít divokého tygra než pěstovat ho v zajetí a bude velice složité zjistit mezi nimi rozdíl při prodeji těla.

 

Právě se děje

Další zprávy