V Číně se bude jezdit na kolech, která čistí vzduch. Vymysleli je nizozemští inženýři

Magazín Magazín
Aktualizováno 17. 8. 2017 23:25
Čínští a nizozemští experti se spojili v boji proti zvyšujícímu se podílu smogu v ovzduší. Inženýři z designového Studia Roosegaarde vymysleli kolo, které při jízdě čistí vzduch. Jezdit by na něm mohli obyvatelé Pekingu již koncem letošního roku.
Cyklisté v Pekingu.
Cyklisté v Pekingu. | Foto: Shutterstock

Čína patří mezi země s nejvíce znečištěným vzduchem na světě. Smog nad Pekingem, Šanghají či Hongkongem přispívá ke zvyšujícím se počtům respiračních onemocnění a astmatu u dětí i dospělých. Život v těchto velkých čínských městech by však měl již brzy zlepšit vynález nizozemského inovačního Studia Roosegaarde: kolo, které čistí vzduch.

Zakladatel studia Daan Roosegaarde v nedávném rozhovoru pro server Quartz uvedl, že první futuristická kola by mohla být do Číny dodána již koncem letošního roku.

Na první pohled vypadají jako běžná kola, skrývají však v sobě ojedinělou technologii nasávání okolního znečištěného vzduchu, jejž následně čistí a vypouští zpět do atmosféry.

Kolo, které čistí vzduch během jízdy

Nizozemské studio na nich spolupracuje s čínským programem sdílení kol Ofo a čínskou designovou platformou TEZIGN. Futuristická městská kola byla prvně představena na dubnové konferenci TED ve Vancouveru.

Roosegaarde se nechal slyšet, že kola byla vždy symbolem zdravého a úsporného životního stylu. "Tohle kolo má dvojí funkci tím, že čistí vzduch během jízdy," dodal designér.

V tiskové zprávě designového studia poukazují na to, že Peking byl dlouho cyklistickým městem. Čínští a nizozemští experti chtějí spolupracovat na tom, aby to zase začalo platit.

Peking býval plný kol, pak najednou všichni chtěli auto

"Peking býval před deseti lety cyklistickým městem, ale pak chtěli všichni auto. Můžeme využít tento návrh k tomu, abychom vrátili kolům prestiž. Mohl by mít dopad na znečištění v horizontu 10 až 14 měsíců," řekl dříve Roosegaarde serveru Fast Company.

Projekt bude nejprve spuštěn v Číně. Kola by se však poté mohla dostat také do Velké Británie a dalších evropských měst, napsal deník China Daily.

Nizozemské studio již vloni vyvinulo největší vysavač smogu na světě, který umístilo v Pekingu. Každou hodinu vyčistil 30 tisíc kubických metrů vzduchu a sesbíraný smog byl následně použit k výrobě šperků.

 

Právě se děje

Další zprávy