Zvířata budou mít i svou záchranku. V Brně vzniká nonstop dispečink se sanitkami

ČTK ČTK
23. 4. 2023 16:16
Přibývá služeb, díky kterým se zraněná či nemocná zvířata dočkají rychlejší pomoci. K dříve založené koňské záchrance přibudou na jižní Moravě nové sanitky pro domácí mazlíčky s centrálním dispečinkem. Systém, který doplňují ještě mobilní aplikace, provozovatelé představili na veletrhu AnimalTech a Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně.
Foto: iStock

Zvíře+ je aplikace s řadou funkcí a informací pro majitele domácích zvířat. Obsahuje návody první pomoci, kontakty i zobrazení aktuální polohy podle GPS souřadnic. Na jižní Moravě ji nyní v testovacím režimu rozšíří nonstop dispečink, kde mohou chovatelé konzultovat stav svého psa, kočky i jiných domácích mazlíčků.

"Bude obsluhován veterinárními techniky nebo veterináři. Pokud by dispečer naznal, že se jedná o život ohrožující stav zvířete, vyjíždí jedna z našich sanitek a odváží pacienta na nasmlouvané pracoviště k dalšímu vyšetření," řekla dnes ČTK manažerka projektu Soňa Karaivanova. Na jižní Moravě jsou tři spádová veterinární pracoviště.

Momentálně má služba k dispozici tři vozidla, dvě jsou plně vybavená přístroji. "Je tam generátor kyslíku, infuzní pumpa, jsme schopni pacienta stabilizovat už během přejezdu," uvedla Zlata Hošková, jedna ze spolupracujících veterinářek. Zvířecí záchranka podle ní funguje podobně jako ta lidská - možnosti v terénu jsou omezené, hlavní je pacienta stabilizovat a odvézt do zařízení s plným vybavením.

Sanitky jsou osobní vozy v úpravě kombi. Bez problémů převezou i velkého psa. Dovnitř se však v nouzi vešel i malý oslík nebo ovce. Díky spolupráci s integrovaným záchranným systémem může sanitka teoreticky vyjet i k dopravní nehodě, při které se zraní psí nebo kočičí pasažér.

"Máme kvalitní technické prostředky a hustou síť spolupracujících organizací. Odbornou pomoc jsme schopni poskytnout jak domácím mazlíčkům, tak volně žijícím živočichům v přírodě," řekla Karaivanova. Do budoucna se počítá s rozšiřováním služby i do dalších krajů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Ratifikaci Istanbulské úmluvy vláda projedná zřejmě až v polovině června

Vláda ve středu nebude rozhodovat o postoupení Istanbulské úmluvy k ratifikaci. Věc projedná zřejmě 14. června, uvedl bez dalších podrobností mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Předchozí vlády ratifikaci dokumentu odsouvaly kvůli kontroverzím, které text budí. Úmluva z roku 2011 odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií.

Kabinetu Petra Fialy (ODS) zaslalo ministerstvo spravedlnosti návrh minulé pondělí, na následné středeční jednání ale zařazen nebyl. Blažek tehdy uvedl, že očekává, že se tak stane za týden. Ministři ve středu rozhodli pouze o tom, že při jednání Evropské unie o přijetí Istanbulské úmluvy by se měl český zástupce zdržet.

Dokument v Česku vyvolává rozporuplné reakce, a to i mezi představiteli vládní koalice. Odmítají ho konzervativci či sedm křesťanských církví. Zastánci úmluvy uvádějí, že pomůže zlepšit pomoc obětem a představuje i symbol, že násilí je v Česku nepřijatelné. Podle ženských organizací je úmluva terčem dezinformační kampaně některých spolků i jednotlivců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy