V Brně odhalili památník silákovi Frantovi Kocourkovi. Chybí tu, zavzpomínal Donutil

ČTK ČTK
9. 7. 2021 19:52
V Brně-Řečkovicích v pátek pamětníci odhalili dvoumetrový památník známému brněnskému silákovi a recesistovi Frantovi Kocourkovi. Kocourek zemřel před 30 lety, 7. července 1991. Bylo mu 44 let. Na brněnského "gladiátora" přišla zavzpomínat jeho rodina i přátelé.
Herec Miroslav Donutil si prohlíží památník věnovaný brněnskému silákovi a recesistovi Frantovi Kocourkovi, který odhalili dnes v Brně-Řečkovicích.
Herec Miroslav Donutil si prohlíží památník věnovaný brněnskému silákovi a recesistovi Frantovi Kocourkovi, který odhalili dnes v Brně-Řečkovicích. | Foto: ČTK

Pamětníci stále vzpomínají na to, co vše rodák z Řečkovic dokázal, ať už díky svalům, nebo smyslu pro humor. Mezi vyhlášené výkony patřilo tažení železničního vagónu v zubech nebo rozbíjení balvanu na prsou, přičemž visel jen za paty a hlavu.

Jindy zase Kocourek ležel na fakírské desce, na prsou měl kovadlinu a do té těžkým kladivem bušil jeho partner. K vrcholům patřilo číslo, při němž se Kocourek ležící pod dřevěnou deskou nechával přejet osobním automobilem.

Odhalení památníku Frantovi Kocourkovi v Brně-Řečkovicích. Zleva jeho syn František, muzikolog Miloš Štědroň a herec Miroslav Donutil.
Odhalení památníku Frantovi Kocourkovi v Brně-Řečkovicích. Zleva jeho syn František, muzikolog Miloš Štědroň a herec Miroslav Donutil. | Foto: ČTK

Památník je počinem jeho tehdejšího asistenta Františka Kocmana a architekta Zdeňka Sendlera. "Byl to úžasný kamarád, lepšího jsem nikdy neměl. Člověk, který pomohl, aniž jsem mu řekl, který dokázal potěšit, pobavit. V jeho společnosti to bylo něco nádherného," řekl Kocman. Uvedl, že asistenta Kocourkovi dělal asi 18 let. Jezdil s ním po vystoupeních, vozil ho a právě on ho na vystoupení přejížděl autem.

Na siláka Kocourka v pátek přišel zavzpomínat i jeho kamarád, herec Miroslav Donutil. Řekl, že si nevybavuje přesné datum, kdy se spolu seznámili. "V Brně znal Frantu každý, a tak jsem ho pochopitelně i já znal z jeho siláckých vystoupení. Skamarádili jsme se definitivně jeho příchodem do Divadla Husa na provázku, kde se s námi pustil do zkoušení různých her," vzpomínal Donutil.

"Při příležitosti zkoušení Commedia dell arte jsme spolu objeli kus světa. A spali jsme vždy na našem nejsexuálnějším pokoji číslo 325. A protože Franta byl vyučený písmomalíř, tak 325 psal na všechny ty dveře všech pokojů světa. Uklízečky uklízely 11, 12, a najednou 325 a Franta měl nesmírnou radost, že se mu povedlo dokonale napodobit ty číslice," dodal.

Franta Kocourek před fotbalovým utkáním Amfory a brněnských osobností na snímku z r. 1978.
Franta Kocourek před fotbalovým utkáním Amfory a brněnských osobností na snímku z r. 1978. | Foto: ČTK

Uvedl, že v pátek odhalený památník připomíná osobnost, která přesáhla význam Brna. "Člověk jako Franta tady dnes chybí a byl by tady hrozně potřeba," uvedl Donutil.

Zavzpomínat na Kocourka v pátek přišli i další jeho známí a přátelé. Například muzikolog Miloš Štědroň či členové kapely Prometheus, která Kocourka doprovázela na vystoupeních.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy