V Arktidě je chladno, rekordní ztráty ledu trvají dál

Roman Gazdík
20. 9. 2009 15:40
Letošní rok byl třetím nejteplejším od roku 1979, po předloňském a loňském
Rozdíl velikosti ledové pokrývky mezi 1. červencem a 7. zářím 2009
Rozdíl velikosti ledové pokrývky mezi 1. červencem a 7. zářím 2009 | Foto: Reuters

Boulder (Colorado) - Studené léto jsme neměli letos pouze v Česku, ale jednalo se o globální jev. Projevil se i v severských polárních oblastech. Ledová pokrývka Severního ledového oceánu, která každý rok během letních měsíců rozmrzá, letos zůstala na větší ploše než v předchozích dvou letech.

Odborníci však stále upozorňují, že dlouhodobý trend je varující a že hrozí, že led na dalekém severu brzy roztaje.

Podle údajů Národního statistického centra pro zkoumání sněhu a ledu v Boulderu v Coloradu (NSIDC) dosáhla letos severská ledová pokrývka svého minima 12. září a s počínajícím podzimem začíná opět růst. 12. září pokrýval led v severské arktické oblasti 5,1 milionu kilometrů čtverečních, což je o jeden milion více než v roce 2007, kdy bylo množství ledu rekordně malé.

Druhá nejmenší plocha ledu pokrývala Arktidu loni, letos obsadila bronzovou pozici. Měření probíhají od roku 1979.

Podle vědců z NSIDC nyní led pokrývá o 24 procent menší území, než činil průměr mezi lety 1979 až 2000. V osmdesátých a devadesátých letech ztrácela v létě Arktida polovinu svého ledu, dnes to jsou dvě třetiny.

Ledu v Arktidě ubývá rychleji, než předpokládaly prognózy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).
Ledu v Arktidě ubývá rychleji, než předpokládaly prognózy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). | Foto: WWF

"V pozdním létě jsme měli víc zamračeno a přišly zóny nízkého tlaku, což pravděpodobně pomohlo udržet teploty na nízké úrovni," řekl BBC Wal Meier z NSIDC. "Musíme to ale prozkoumat detailněji."

Podle Meiera je nutné zjistit, zda je letošní rok svými chladnými teplotami výjimečný, či zda byl výjimečně horký rok 2007.

Arktický mořský let taje mnohem rychleji než pevninský led v Antarktidě. Jak uvádí server BBC, nedávno zveřejněná data ukazují, že nynější dekáda je zde tou nejteplejší za posledních 2000 let.

Problémem je podle vědců rovněž to, že značnou část pokrývky tvoří mladý led, který vznikl v průběhu jedné zimy. Ten pak mizí snadněji než starší led starý několik dekád či staletí. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy