V Arktidě je chladno, rekordní ztráty ledu trvají dál

Roman Gazdík
20. 9. 2009 15:40
Letošní rok byl třetím nejteplejším od roku 1979, po předloňském a loňském
Rozdíl velikosti ledové pokrývky mezi 1. červencem a 7. zářím 2009
Rozdíl velikosti ledové pokrývky mezi 1. červencem a 7. zářím 2009 | Foto: Reuters

Boulder (Colorado) - Studené léto jsme neměli letos pouze v Česku, ale jednalo se o globální jev. Projevil se i v severských polárních oblastech. Ledová pokrývka Severního ledového oceánu, která každý rok během letních měsíců rozmrzá, letos zůstala na větší ploše než v předchozích dvou letech.

Odborníci však stále upozorňují, že dlouhodobý trend je varující a že hrozí, že led na dalekém severu brzy roztaje.

Podle údajů Národního statistického centra pro zkoumání sněhu a ledu v Boulderu v Coloradu (NSIDC) dosáhla letos severská ledová pokrývka svého minima 12. září a s počínajícím podzimem začíná opět růst. 12. září pokrýval led v severské arktické oblasti 5,1 milionu kilometrů čtverečních, což je o jeden milion více než v roce 2007, kdy bylo množství ledu rekordně malé.

Druhá nejmenší plocha ledu pokrývala Arktidu loni, letos obsadila bronzovou pozici. Měření probíhají od roku 1979.

Podle vědců z NSIDC nyní led pokrývá o 24 procent menší území, než činil průměr mezi lety 1979 až 2000. V osmdesátých a devadesátých letech ztrácela v létě Arktida polovinu svého ledu, dnes to jsou dvě třetiny.

Ledu v Arktidě ubývá rychleji, než předpokládaly prognózy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).
Ledu v Arktidě ubývá rychleji, než předpokládaly prognózy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). | Foto: WWF

"V pozdním létě jsme měli víc zamračeno a přišly zóny nízkého tlaku, což pravděpodobně pomohlo udržet teploty na nízké úrovni," řekl BBC Wal Meier z NSIDC. "Musíme to ale prozkoumat detailněji."

Podle Meiera je nutné zjistit, zda je letošní rok svými chladnými teplotami výjimečný, či zda byl výjimečně horký rok 2007.

Arktický mořský let taje mnohem rychleji než pevninský led v Antarktidě. Jak uvádí server BBC, nedávno zveřejněná data ukazují, že nynější dekáda je zde tou nejteplejší za posledních 2000 let.

Problémem je podle vědců rovněž to, že značnou část pokrývky tvoří mladý led, který vznikl v průběhu jedné zimy. Ten pak mizí snadněji než starší led starý několik dekád či staletí. 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy