Mimořádná zpráva

Uzbekistán je bezpečná země, místní lidé jsou pohostinní, vypráví český archeolog

Uzbeské rodiny ve vesnicích často hostí skupinu archeologů.
Lagman – zeleninová polévka s nudlemi je jedním ze základů zdejší každodenní kuchyně. Uzbecká jídla většinou obsahují hodně masa a tuku.
„Pozváni místními na slavnostní oběd sedíme s jediným zástupcem hostitelské rodiny u bohaté tabule, kterou tvoří kromě masového pokrmu množství výtečného ovoce, zeleniny a ořechů. Ženy a děti sedí jinde, s námi příliš do kontaktu nepřicházejí,“ vypráví Stančo.
Ladislav Stančo se pravidelně vydává na archeologické výzkumy do Uzbekistánu. V dubnu vyráží na další, tentokrát se s kolegy zaměří na vliv Alexandra Velikého.
Archeologové na smínku zkoumají nově objevené helénistické sídliště. „Nazvali jsme ho Iskandar Tepa, tedy Pahorek Alexandrův podle Alexandra Velikého,“ říká Stančo.
Foto: archiv České archeologické expedice v Uzbekistánu
Nikola Sedloňová
5. 2. 2018 8:53
Uzbekistán je podle archeologa Ladislava Stanča (40) zajímavá země pro turisty. Říká, že místní jsou velmi přívětiví a že v zemi je například krásná architektura – typické jsou mešity nebo medresy pokryté barevnými obklady. Stančo se do Uzbekistánu vrací už patnáct let, pracuje zde na archeologických projektech, které zkoumají například vliv Alexandra Velikého.
 

Právě se děje

Další zprávy