Už se operují i žáby: Jedna dostala protézu

Veronika Šmausová, Report
6. 4. 2009 18:05
Johannesburg - Brullie, skokan veliký, vskočil do historie veterinářství. Stal se první žábou na světě, která má protézu. Lékaři mu totiž vyztužili zlomenou nohu ocelovým kolíkem.
Bruliie - první žába s protézou na světě
Bruliie - první žába s protézou na světě | Foto: Mail Online

Brullie kvůli tomu musel podstoupit dvou a půl hodinovou operaci. Díky kolíku o délce jednoho palce (přibližně dva a půl centimetru) ale teď bude i po pokousání od sousedova psa, moci opět skákat.

"Lidi říkají, že jsem se musela zbláznit, když se tolik starám o žábu. Ale já nemohla snést ten pohled, jak Brullie trpí," říká dvaašedesátiletá majitelka Anne Mearns.

Žáby rády skáčou a tak majitelka nechtěla nechat svého miláčka chromého.

"Lámalo mi to srdce, protože jsem věděla, že bez operace se už nikdy nebude moci hýbat. Tak jsem si pospíšila k veterináři a poprosila ho, zda by mohl Brullieho operovat," dodává Anne.

Přestože veterinář nad rozhodnutím nechat operovat žábu dlouho kroutil hlavou a nechápal, proč se někdo tak moc stará o žábu, s operací nakonec souhlasil.

"Bylo to hodně nervózních několik hodin, když jsem čekala, jak operace dopadne. Ale teď se už uzdravuje a poskakuje po zahradě. A podle rentgenů by na tom měl brzy být jako dřív," pochvaluje si šťastná majitelka.

Díky protéze na svobodu

Anne je odbornicí na zvířata žijící ve volné přírodě a píše učební materiály pro školy. Podle ní je to poprvé, co jakákoliv žába podstoupila operaci, aby jí byla nahrazena zlomená noha.

A tak si po anestezii trochu popletený Brullie opět užívá pohybu v Annině domě poblíž Johannesburgu v Jižní Africe. A to i navzdory jizvě po devíti stezích, kterou má na boku.

Starostlivá Anne je ráda o to víc, že tento druh skokana se stává poměrně vzácným. "Tento druh skokana velkého se nachází pouze v této oblasti. A i zde je stále vzácnější."

A jaké jsou další plány Anne a Brullieho? Kupodivu se jejich osudy i přes veškerou Anninu náklonnost oddělí.

"Ještě to potrvá pár týdnů, ale když už jsem ho vyléčila a za chvíli bude zcela zdráv, nemůžu se dočkat, až ho pustím do přírody, do jeho milovaných bažin.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy