Už se operují i žáby: Jedna dostala protézu

Veronika Šmausová, Report
6. 4. 2009 18:05
Johannesburg - Brullie, skokan veliký, vskočil do historie veterinářství. Stal se první žábou na světě, která má protézu. Lékaři mu totiž vyztužili zlomenou nohu ocelovým kolíkem.
Bruliie - první žába s protézou na světě
Bruliie - první žába s protézou na světě | Foto: Mail Online

Brullie kvůli tomu musel podstoupit dvou a půl hodinovou operaci. Díky kolíku o délce jednoho palce (přibližně dva a půl centimetru) ale teď bude i po pokousání od sousedova psa, moci opět skákat.

"Lidi říkají, že jsem se musela zbláznit, když se tolik starám o žábu. Ale já nemohla snést ten pohled, jak Brullie trpí," říká dvaašedesátiletá majitelka Anne Mearns.

Žáby rády skáčou a tak majitelka nechtěla nechat svého miláčka chromého.

"Lámalo mi to srdce, protože jsem věděla, že bez operace se už nikdy nebude moci hýbat. Tak jsem si pospíšila k veterináři a poprosila ho, zda by mohl Brullieho operovat," dodává Anne.

Přestože veterinář nad rozhodnutím nechat operovat žábu dlouho kroutil hlavou a nechápal, proč se někdo tak moc stará o žábu, s operací nakonec souhlasil.

"Bylo to hodně nervózních několik hodin, když jsem čekala, jak operace dopadne. Ale teď se už uzdravuje a poskakuje po zahradě. A podle rentgenů by na tom měl brzy být jako dřív," pochvaluje si šťastná majitelka.

Díky protéze na svobodu

Anne je odbornicí na zvířata žijící ve volné přírodě a píše učební materiály pro školy. Podle ní je to poprvé, co jakákoliv žába podstoupila operaci, aby jí byla nahrazena zlomená noha.

A tak si po anestezii trochu popletený Brullie opět užívá pohybu v Annině domě poblíž Johannesburgu v Jižní Africe. A to i navzdory jizvě po devíti stezích, kterou má na boku.

Starostlivá Anne je ráda o to víc, že tento druh skokana se stává poměrně vzácným. "Tento druh skokana velkého se nachází pouze v této oblasti. A i zde je stále vzácnější."

A jaké jsou další plány Anne a Brullieho? Kupodivu se jejich osudy i přes veškerou Anninu náklonnost oddělí.

"Ještě to potrvá pár týdnů, ale když už jsem ho vyléčila a za chvíli bude zcela zdráv, nemůžu se dočkat, až ho pustím do přírody, do jeho milovaných bažin.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy