Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Úroky u hypoték klesají. Na jak dlouho je vhodné si nízkou sazbu zafixovat?

komerční článek
19. 11. 2020 12:07
Čím dál tím nižší úroky nahrávají hypotékám, zájem o úvěry na bydlení je tak i přes celosvětovou krizi veliký. Jak ale klesající trend ovlivňuje podmínky hypoték týkající se fixace? Je lepší mít aktuálně jistotu na dlouhá lét, nebo vyčkat na ještě nižší sazby?
Foto: komerční článek

Pro stanovení správné fixace nemusíte mít věšteckou kouli a ani nemusíte být finančním poradcem, stačí se podívat na vývoj úrokových sazeb a i laikovi je jasné, že se právě nacházíme v období historicky nejnižších sazeb. Koronavirová pandemie a zásahy České národní banky tak nyní nahrávají delším fixacím.

Aktuálně se průměrný úrok hypoték pohybuje lehce nad 2 %, stejné výše dosahovaly sazby v druhé polovině roku 2017, přičemž rekordní minimum v podobě 1,77 % banky nabízely na konci roku 2016. Levnější hypotéka nebyla k mání ani v předešlých letech, v roce 2003 a 2009 dokonce průměrné úroky dosahovaly téměř k 5,8 %.

Chcete mít jistotu a vědět, na čem jste?

Jen nízký úrok ale automaticky nepředstavuje zelenou pro sjednání hypotéky a zafixování sazby na dlouhá léta dopředu. Zapotřebí je zohlednit i další okolnosti, a to především aktuální finanční situaci, se stanovením výše hypotéky a s měsíční splátkou pomůže hypoteční kalkulačka.

Jste-li konzervativními dlužníky, kteří rádi vědí, na čem jsou, a kteří neplánují ve splácení žádné úhybné manévry, pak je dlouhá fixace za současných podmínek dobrou volbou. Získáte jistotu v podobě úroku a nízkou měsíční splátku, která neohrozí váš rodinný rozpočet. Pokud však plánujete nejen splácet, ale také ukládat peníze bokem na spořicí nebo běžný účet, protože chcete hypotéku předčasně splatit, pak je vhodné si nechat otevřená zadní vrátka a fixační období zvolit raději kratší než delší. 

Pozor, ať vám fixace úvěr zbytečně neprodraží

Předčasně splatit hypotéku lze, avšak není-li to na konci fixace, čekají vás vysoké poplatky, které vám úvěr na bydlení prodraží. Výše poplatku se odvíjí od účelně vynaložených nákladů, od výše doposud nesplacené částky i od interních pravidel banky. V průběhu fixace je proto lepší využít možnosti mimořádné splátky, a to ve výši 25 % z výše úvěru.

Než se bezhlavě pustíte do hypotéky kvůli nízkým úrokům, je vhodné si probrat svou finanční situaci. Ujistit se, že máte na splácení dlouhodobého úvěru, zmapovat možnosti na úvěrovém trhu a zohlednit svou budoucnost. S některými kroky v podobě porovnání půjček pomůže kalkulačka úvěrů, s ujasněním si vašich plánů, si ale budete muset pomoci sami.

Bohužel dobré podmínky na hypotečním trhu nejdou ruku v ruce s trhem realit, kde ceny bytů a domů jsou vysoké a kde poptávka stále převyšuje nabídku. Při výběru hypotéky a stanovování fixace proto nezapomínejte ani na pořizovanou nemovitost, i ta hraje při určování délky fixačního období svou roli, především pak ovlivňuje výši úroku.

 

Právě se děje

Další zprávy