Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Úroky u hypoték klesají. Na jak dlouho je vhodné si nízkou sazbu zafixovat?

komerční článek
19. 11. 2020 12:07
Čím dál tím nižší úroky nahrávají hypotékám, zájem o úvěry na bydlení je tak i přes celosvětovou krizi veliký. Jak ale klesající trend ovlivňuje podmínky hypoték týkající se fixace? Je lepší mít aktuálně jistotu na dlouhá lét, nebo vyčkat na ještě nižší sazby?
Foto: komerční článek

Pro stanovení správné fixace nemusíte mít věšteckou kouli a ani nemusíte být finančním poradcem, stačí se podívat na vývoj úrokových sazeb a i laikovi je jasné, že se právě nacházíme v období historicky nejnižších sazeb. Koronavirová pandemie a zásahy České národní banky tak nyní nahrávají delším fixacím.

Aktuálně se průměrný úrok hypoték pohybuje lehce nad 2 %, stejné výše dosahovaly sazby v druhé polovině roku 2017, přičemž rekordní minimum v podobě 1,77 % banky nabízely na konci roku 2016. Levnější hypotéka nebyla k mání ani v předešlých letech, v roce 2003 a 2009 dokonce průměrné úroky dosahovaly téměř k 5,8 %.

Chcete mít jistotu a vědět, na čem jste?

Jen nízký úrok ale automaticky nepředstavuje zelenou pro sjednání hypotéky a zafixování sazby na dlouhá léta dopředu. Zapotřebí je zohlednit i další okolnosti, a to především aktuální finanční situaci, se stanovením výše hypotéky a s měsíční splátkou pomůže hypoteční kalkulačka.

Jste-li konzervativními dlužníky, kteří rádi vědí, na čem jsou, a kteří neplánují ve splácení žádné úhybné manévry, pak je dlouhá fixace za současných podmínek dobrou volbou. Získáte jistotu v podobě úroku a nízkou měsíční splátku, která neohrozí váš rodinný rozpočet. Pokud však plánujete nejen splácet, ale také ukládat peníze bokem na spořicí nebo běžný účet, protože chcete hypotéku předčasně splatit, pak je vhodné si nechat otevřená zadní vrátka a fixační období zvolit raději kratší než delší. 

Pozor, ať vám fixace úvěr zbytečně neprodraží

Předčasně splatit hypotéku lze, avšak není-li to na konci fixace, čekají vás vysoké poplatky, které vám úvěr na bydlení prodraží. Výše poplatku se odvíjí od účelně vynaložených nákladů, od výše doposud nesplacené částky i od interních pravidel banky. V průběhu fixace je proto lepší využít možnosti mimořádné splátky, a to ve výši 25 % z výše úvěru.

Než se bezhlavě pustíte do hypotéky kvůli nízkým úrokům, je vhodné si probrat svou finanční situaci. Ujistit se, že máte na splácení dlouhodobého úvěru, zmapovat možnosti na úvěrovém trhu a zohlednit svou budoucnost. S některými kroky v podobě porovnání půjček pomůže kalkulačka úvěrů, s ujasněním si vašich plánů, si ale budete muset pomoci sami.

Bohužel dobré podmínky na hypotečním trhu nejdou ruku v ruce s trhem realit, kde ceny bytů a domů jsou vysoké a kde poptávka stále převyšuje nabídku. Při výběru hypotéky a stanovování fixace proto nezapomínejte ani na pořizovanou nemovitost, i ta hraje při určování délky fixačního období svou roli, především pak ovlivňuje výši úroku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy