Univerzita v Minnesotě učí filozofii podle Harryho Pottera. Studenti si do hodin mohou nosit i hůlky

Magazín Magazín
11. 9. 2017 14:35
Podle profesorky filozofie Carolyn Hartzové ze St. Cloud State University dokážou studenti díky projektování teorií do příběhů o kouzelnickém učni pochopit snáze výuku. A jeden z absolventů kurzů Miles Nelson uvedl, že si uvědomil, jak hluboké myšlenky knihy mají i pro dospělé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Warner Bros. Pictures

Trochu jinak se rozhodli vysvětlit látku filozofie vyučující na minnesotské univerzitě. Aby studenti pochopili teorie o etice, logice, lásce, lidské duši či přátelství, projektují tyto kategorie do příběhů o kouzelnickém učni Harrym Potterovi. O neobvyklé výuce informovala agentura Associated Press.

"Filozofie je podle mého názoru kritické myšlení o základních oblastech lidského zájmu," uvedla profesorka Carolyn Hartzová ze St. Cloud State University. A tak například Aristotelovu práci o přátelství chce vysvětlil na příkladu vztahů v knihách J. K. Rowlingové.

Kurzy ukazují hloubku knih o Harrym Potterovi

Podle Milese Nelsona, studenta druhého ročníku, který kurzy absolvoval vloni, poskytují příběhy Rowlingové srozumitelné příklady filozofických konceptů, které je jinak těžké pochopit. Dodal, že netradiční kurzy filozofie ukazují také hloubku knih o Harrym Potterovi, kterou děti ještě nedokážou vnímat.

Sama Hartzová je velkým fanouškem příběhů o malých čarodějích, a tak není divu, že v kanceláři lze najít nespočet "potterovských" rekvizit. Od náhrdelníků s obracečem času přes logickou skládačku po červené kameny připomínající čarodějnický kámen z první knihy. "Mnoho mých studentů jsou fanoušci Harryho Pottera. To je důvod, proč se do kurzu zapsali," komentovala profesorka filozofie.

Nelson sdělil, že ho filozofie díky netradiční výuce zaujala natolik, že se jí rozhodl dále věnovat. "Tyhle přednášky potvrdily, jak moc rád přemýšlím o velkých problémech a otázkách s těžkými odpověďmi," řekl.

Hartzová díky popularitě svých kurzů filozofie zvažuje, že by do nich zahrnula i další popkulturní fenomény, jako jsou videohry nebo oblíbený seriál HBO Hra o trůny.

Vzhledem k tomu, že svým dosavadním studentům kurzu dovoluje, aby si nosili svoje kouzelnické hůlky, ale nepoužívali je při zkouškách, lze odhadovat, co by si asi studenti nosili do kurzu filozofie podle Her o trůny.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy