Unikátní vázu našli na půdě v krabici od bot. Na aukci se prodala za rekordních 414 miliónů korun

Magazín Magazín
14. 6. 2018 14:03
Částka je dosavadním rekordem aukční síně Sotheby´s a také nejdražším kouskem čínského porcelánu, který se ve Francii prodal.
Čínská váza, Čína, Sotheby´s
Čínská váza, Čína, Sotheby´s | Foto: Profimedia.cz

Vzácná porcelánová váza pochází z 18. století. Částka 414 miliónů, kterou za ni francouzská rodina získala, je podle serveru CNN dosavadním rekordem aukční síně Sotheby´s a také nejdražším kouskem čínského porcelánu, který se ve Francii prodal.

Artefakt byl nalezen na půdě v krabici od bot. Současným majitelům ho odkázal strýc jejich prarodičů. Součástí dědictví bylo například i další další díla pocházející z Japonska, včetně neobvykle zdobeného bronzového zrcadla. 

"Jde o výjimečně vzácný kousek, jediný známý svého druhu. Porcelán "růžové rodiny" se na trhu objevuje velmi vzácně. Pár kousků je umístěno v národním muzeu v Tchaj-pej, několik dalších je součástí expozic v Číně," přiblížil historii unikátního kousku.

Podle odborníka na asijské umění Henry Howard-Sneyda lze očekávat, že podobně výjimečných uměleckých kousků se na trhu objeví v budoucnu mnohem víc. 

"Evropští sběratelé se asijskému umění obdivují celá staletí. Je vysoce pravděpodobné, že právě díky tomu mohou být domy a půdy plné podobně vzácných kousků," uzavřel. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

před 6 hodinami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

Další zprávy