Unikátní vázu našli na půdě v krabici od bot. Na aukci se prodala za rekordních 414 miliónů korun

Magazín Magazín
14. 6. 2018 14:03
Částka je dosavadním rekordem aukční síně Sotheby´s a také nejdražším kouskem čínského porcelánu, který se ve Francii prodal.
Čínská váza, Čína, Sotheby´s
Čínská váza, Čína, Sotheby´s | Foto: Profimedia.cz

Vzácná porcelánová váza pochází z 18. století. Částka 414 miliónů, kterou za ni francouzská rodina získala, je podle serveru CNN dosavadním rekordem aukční síně Sotheby´s a také nejdražším kouskem čínského porcelánu, který se ve Francii prodal.

Artefakt byl nalezen na půdě v krabici od bot. Současným majitelům ho odkázal strýc jejich prarodičů. Součástí dědictví bylo například i další další díla pocházející z Japonska, včetně neobvykle zdobeného bronzového zrcadla. 

"Jde o výjimečně vzácný kousek, jediný známý svého druhu. Porcelán "růžové rodiny" se na trhu objevuje velmi vzácně. Pár kousků je umístěno v národním muzeu v Tchaj-pej, několik dalších je součástí expozic v Číně," přiblížil historii unikátního kousku.

Podle odborníka na asijské umění Henry Howard-Sneyda lze očekávat, že podobně výjimečných uměleckých kousků se na trhu objeví v budoucnu mnohem víc. 

"Evropští sběratelé se asijskému umění obdivují celá staletí. Je vysoce pravděpodobné, že právě díky tomu mohou být domy a půdy plné podobně vzácných kousků," uzavřel. 

 

Právě se děje

Další zprávy