Unikátní projekt na záchranu orlů. Sledujte ho on-line

Ondřej Netočný, red
1. 1. 2009 17:49
O čtvrté mládě se na Slovensku v Zázrivé starala jiná orlice.
O čtvrté mládě se na Slovensku v Zázrivé starala jiná orlice. | Foto: CSOPNJ

Zázrivá/Bartošovice/Beskydy - Projekt Návrat orla skalního do České republiky je v mnoha ohledech unikátní. Na české nebe má vrátit živočišný druh, který tu naposledy hnízdil před sto lety.

Zajímá vás, co se právě teď s orly v Beskydech děje? Nebo to, kdy se na Slovensku zjistilo, že se začala líhnout mláďata pro Česko? Nebo kdy se ze slovenských orlů stali - díky převozu mláďat přes hranice - orli "čeští"?

Na Aktuálně.cz můžete sledovat on-line zpravodajství událost za událostí (nejnovější zpráva je zařazena vždy jako první).

16. října 2009

Foto: Aktuálně.cz

Gabču zabil člověk a rozhodně to nebyla nešťastná náhoda, ale úmysl. Původně se jako nejpravděpodobnější jevila možnost, že Gabča zahynula po zásahu proudem z elektrického vedení. Teď je však jisté, že ji někdo otrávil.

Potvrdila to laboratorní analýza Státního veterinárního ústavu v Praze, která ve zbytcích těla mrtvé orlice objevila látku zvanou carbofuran. "Mýlil jsem se. Gabču nezabila elektřina, ale jed," sdělil šéf projektu Petr Orel.

"Je to zcela zbytečná smrt, způsobená nepochopitelným jednáním neznámých lidí. Někdo zabil silného a zdravého dravce a promarnil obrovský kus práce mnoha ochranářů, kteří se na našem projektu podílejí," prohlásil.

29. září 2009

Foto: www.csopnj.cz

Dvouletá orlice Gabča zahynula jižně od Prahy nedaleko Votic. A vše nasvědčuje tomu, že ji zabil člověk, anebo měl na její smrti velmi významný podíl. "Našel jsem zbytky orla skalního pohozené v křoví," uvedl Lubomír Peške. Ve chvíli nálezu byla samice Gabča mrtvá přibližně dva týdny. Její pravá noha byla černá, sedřená na kost a tělu chyběla hlava. Kroužek na levé noze i funkční vysílačka však zůstaly.

Příčiny a okolnosti smrti odborníci teprve zjišťují. Nejpravděpodobnější je však předpoklad, že Gabču popálil elektrický proud z vedení vysokého napětí. "Podle zbytků těla se to jeví jako nejvěrohodnější vysvětlení," sdělil vedoucí projektu Petr Orel. "Musíme však počkat na rentgen kostí a také laboratorní rozbor. Mohlo se totiž stát, že orlici někdo otrávil."

24. září 2009

Foto: Tomáš Netočný

Mladí orli z projektu Návrat orla skalního jsou v Beskydech jako doma. Toulají se však také stovky kilometrů daleko. Někteří zamíří třeba k Budějovicím, jiní se vydají na východ.

Autoři projektu se proto rozhodli k průzkumnému letu na slovenské straně hranice. Během letu se podařilo identifikovat celkem pět ze dvanácti mladých orlů skalních. Ozvala se Hanka, Filoména, Cecilka, Kika a Isabela.

7. září 2009

Foto: Enrico Gombala

Orlice Nina byla poslední z orlí skupiny, kterou letos ornitologové vypustili z voliéry na stráni v Beskydech. Necelý měsíc po vypuštění letošní generace mláďat, se na svobodu vydala i Nina. Ovšem pouze na zkoušku.

Její zlomené křídlo sice srostlo perfektně, ale stačilo pár minut na obloze a ornitologové okamžitě poznali, že Nina nikdy nebude létat, tak jako zdraví orli. Proto ji odchytili zpět. Teď zůstane v Záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Bartošovicích a jednou z ní možná bude adoptivní máma mladých orlů.

28. srpna 2009

Foto: Aktuálně.cz

Ornitologové s napětím sledovali, jak se orlí pár Kysučan s Isabelou budou chovat k letošním mladým orlům. Obávali se, že by mohlo dojít k potyčkám. „Zatím je klid. Žádné bitky se nekonají," ohlásil ze stráně Otakar Závalský. „Isabela sice jednou na mladého Mika nalétla, ale nic mu neudělala." Jedinou neznámou zůstává orlice Filoména vypuštěná v roce 2007. Její signál už několik měsíců lidé nezachytili, ale to nic neznamená.

21. srpna 2009

Foto: Boucný

V neděli stačilo třicet minut a bylo jisté, že nad hřebeny Beskyd je mimořádně živo. Je srpen a mladí orli potvrzují, že stráň s vypouštěcí voliérou v Beskydech skutečně považují za místo, kde přišli na svět a kam se vracejí právě v době, kdy se tu poprvé rozlétli do krajiny. „Úžasné. Během jediné půlhodiny se ozvaly vysílačky osmi našich orlů," oznámil ornitolog Otakar Závalský.

12. srpna 2009

Orel ve voliere
Orel ve voliere | Foto: Petr Protivánek

Ornitologové poblíž voliéry servírují maso, aby ptáci nezůstali hladem. Lila a Miko se teprve budou učit lovit. Zatímco Miko a Hanka nemají zatím o potravu zájem, Lia se přilétla nažrat hned druhý den po vypuštění. "Je to rekord, žádný z našich orlů se zatím nepustil do masa dříve, než po šesti dnech," říká Otakar Závalský. "Nejraději bych s masem v zobáku viděl Hanku. Vyléčila si zranění, mění peří a měla by proto pořádně žrát," pokračuje ornitolog. "Ale asi je jí teď svoboda milejší, než potrava."

10. srpna 2009

Foto: Enrico Gombala

Vypouštěcí voliéra opět osiřela. Letošní mláďata Lia a Miko ji opustili společně s roční samicí Hankou. Ta se po půl roce uzdravila z popálenin, které ji způsobil elektrický proud. "Mladí orli zatím poposedávají ve vrcholcích stromů v okolí voliéry, prohlížejí si krajinu a občas se proletí," hlásí z pozorovatelny ornitolog Otakar Závalský. První dny po vypuštění jsou dravci nejvíce zranitelní a proto je jim neustále nablízku. Sleduje pohyb orlů dalekohledem a monitoruje signály z jejich vysílaček.

18. června 2009

Samice Kika má letošní mládě jen pro sebe.
Samice Kika má letošní mládě jen pro sebe. | Foto: ČSOPNJ

Připravena jsou tentokrát pouze dvě mláďata. Od půlky dubna monitorovali Slováci většinu tamních orlích hnízd. Často je ale nacházeli opuštěná a prázdná. Po několika velmi silných ročnících tak přišlo období populačního útlumu. A ten se teď projeví i v Česku. Jedno mládě u orlice na Slovensku, druhé u orlice Diny v Bartošovicích.

12. června 2009

Foto: Aktuálně.cz

Orlice Hanka v létě možná znovu vzlétne nad Beskydy. Zranění se hojí, a tak ji autoři projektu Návrat orla skalního do České republiky připravují na její třetí pobyt v beskydské vypouštěcí voliéře. Po zásahu elektrickým proudem měla Hanka popálené křídlo i nohy. Zranění, která utrpěla, nevypadala nejlépe. Po měsíci léčby je ale její stav výrazně lepší.

26. května 2009

V Bartošovicích se mláďata střídala u adoptivní matky Diny.
V Bartošovicích se mláďata střídala u adoptivní matky Diny. | Foto: CSOPNJ

V dolinách slovenských hor ležel donedávna sníh. Tamní orli skalní přesto nezaháleli. Samice už snesly vejce, z nichž se líhnou nová mláďata pro Česko. Právě sníh přitom letos dělal slovenským ornitologům problémy. Některá hnízda byla dlouho nepřístupná, a tak nedokázali s jistotou určit, kde - a zda vůbec - přijdou na svět mladí dravci, které v rámci projektu Návrat orla skalního do České republiky následně pošlou do Moravskoslezských Beskyd.

22. dubna 2009

Týden před vypuštěním se k nim připojil orel Evžen.
Týden před vypuštěním se k nim připojil orel Evžen. | Foto: Petr Sznapka

Orlice Hanka už je opět v péči lidí, na Slovensku, kam se čeští orli často vydávají na výlety, ji popálil elektrický proud. Je tomu téměř rok a měsíc, co byla Hanka podruhé vypuštěna na svobodu. "Tato zranění jsou u ptáků vůbec nejhorší a bohužel i nejčastější. Hanka má paralyzované nohy, křídla jsou na tom o něco lépe," popsal její stav slovenský ornitolog Metoděj Macek ze Zázrivé v Malé Fatře, který teď o Hanku pečuje.

31. ledna 2009

Kysučan do Beskyd přiletěl sám, je možné, že jednou s Isabelou zahnízdí.
Kysučan do Beskyd přiletěl sám, je možné, že jednou s Isabelou zahnízdí. | Foto: CSOPNJ

V Beskydech se objevil nový orel skalní. Tentokrát v tom ale nemá prsty ani jeden ornitolog. Přiletěl sám ze Slovenska a Češi mu dali jméno Kysučan. "Na Slovensku nenašel vhodné teritorium, a tak se vydal dál na západ. Už dříve jsme tady pozorovali slovenské orly skalní, je tedy možné, že si to tu vyhlídl při svých potulkách," uvedl. V Beskydech krom toho našel i něco navíc: "padl si do oka" s českou samicí Isabelou, kterou ornitologové do přírody vypustili loni v srpnu.

Události z předchozích let najdete ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy