Umělec vystavuje vlajky vyrobené z vlasů

ČTK Kristina Winklerová, ČTK
7. 4. 2009 16:30
Filadelfie - Působivý pohled se naskytne všem návštěvníkům Drexelovy univerzity ve Filadelfii. Vnitřek budovy zdobí na dvě stě státních vlajek, jejichž pruhy, hvězdy nebo půlměsíce jsou místo obvyklých pestrobarevných kombinací vyvedeny v různých odstínech hnědé. Vlajky jsou totiž vytvořeny z lidských vlasů.

Instalace, která budí úžas i odpor, je stěžejní součástí výstavy současného umění, která představuje malbu, fotografii a sochařské exponáty čtyřiceti čínských umělců.

Nejvíce pozornosti zaslouženě přitahuje právě pozoruhodná kolekce vlajek od umělce Wen-ta Ku s názvem Spojené národy: Člověk a prostor, za níž stojí doslova mravenčí práce.

Vlajky umělec vytvořil s pomocí chomáčů, ústřižků a pramínků vlasů získaných od milionů lidí po celém světě, a hromady lepidla.

Wen-ta Ku, který se v roce 1987 přistěhoval do Spojených států a nyní žije v New Yorku, začal vlasy sbírat v roce 1993 v rámci celosvětového projektu s názvem "Spojené národy."

Netradiční kolekce vlajek byla poprvé vystavena roku 2000 na jihokorejském bienále.

Vlajky zavěšené na obrovské skleněné stěně působí na přihlížející skutečně monumentálním dojmem.

"Je to jako v katedrále. Téměř cítíte, že se příliš neliší od mozaikových oken," rozplývala se kurátorka výstavy Abbie Dean, když pozorovala, jak vlajkami prostupují paprsky světla.

Výstava navazuje na starobylou čínskou tradici tušové malby. "Taoisté věřili, že umělci mají schopnost znovu vytvářet přírodu, proto tušové malby často zobrazovaly krajiny," uvedl Joseph Gregory, vedoucí oddělení umění a historie umění na Drexelově univerzitě.

Vlasy nahradily tuš

Moderní čínští umělci pak rozšířili zobrazovací techniky a dokonce přidali další média, aby zachytili svět v jeho dnešní podobě a oslovili současné publikum.

Podobně i Wen-ta Ku se dříve zabýval tušovou malbou a dokonce experimentoval s tuší vyrobenou z na prášek rozdrcených vlasů svých čínských krajanů. V poslední době ale pracuje výhradně s odstřižky vlasů.

Vlasy jsou umělcovým oblíbeným materiálem, protože se snadno získávají a navíc reprezentují kulturní i genetickou identitu svých majitelů. Vystavené vlajky pak mají znázorňovat univerzálnost lidské existence, stejně jako uměle vytvořené hranice, které nás rozdělují.

 

Právě se děje

Další zprávy