Uprchlíci na člunu i kaktusový muž. Umělec otvírá první podmořskou galerii v Evropě

jaz
Aktualizováno 11. 2. 2016 23:47
U břehů vulkanického ostrova Lanzarote se koncem února otevře unikátní výstava, která je zároveň první podmořskou uměleckou instalací v Evropě. Za podvodní galerií stojí britský sochař Jason deCaires Taylor, jenž chtěl vytvořit nejen dialog mezi uměním a přírodou, ale i umělé útesy, které přilákají tamní živočichy a obohatí tak mořské dno. Do moře umístil 400 soch, které reflektují aktuální témata od globálního oteplování přes uprchlickou krizi.
Foto: Instagram, Instagram / Museo Atlantico

Britský umělec Jason deCaires Taylor právě dokončil instalaci soch na mořském dně poblíž břehů kanárského ostrova Lanzarote, kde vznikla první podvodní galerie v Evropě Museo Atlantico.

Hybridního kaktusového muže, skupinku turistů nebo uprchlíky na nafukovacím člunu si budou moct návštěvníci prohlédnout již 25. února, kdy bude netradiční výstava otevřena. Informoval o tom server The Guardian.

Sochař, potápěč a zároveň přírodovědec se dlouhá léta specializuje na podvodní plastiky, které vznikají z ph-neutrálního cementu, aby nenarušovaly životní prostředí a zároveň nalákaly podvodní živočichy. Ze soch se totiž časem stane umělý útes, který osídlí korály a řasy. 

Installing the new works at #MuseoAtlántico #jasondecairestaylor #modernart #artificialreef #underwatermuseum #museoatlantico

Fotka zveřejněná uživatelem Jason Decaires Taylor (@jason_decaires_taylor),

Taylor si pro výstavu u Lanzarote vybíral z mnoha témat současného světa, návštěvníci tak mohou vidět sousoší uprchlíků na nafukovacím člunu, což zachycuje scénu z italského ostrova Lampedusa, který byl svědkem migrace tisíců běženců. Dále se zde nachází sousoší zvané Rubikon představující turisty, z nichž si někteří pořizují selfíčka.

Jason de Caires next underwater installation will be open in #Lanzarote soon #canaryislands #museoatlantico

Fotka zveřejněná uživatelem Silvia GH (@silviaghlanz),

Svou lásku k přírodě vyjádřil i několika plastikami hybridních lidí obrůstajících rostlinami (muž posetý kaktusy). Pro scenérii nazvanou Botanická zahrada se Taylor nechal inspirovat faunou a flórou španělských ostrovů.

Výstava umístěná 12 metrů hluboko pod mořskou hladinou bude přístupná jen potápěčům nebo návštěvníkům plujícím v lodích se skleněným dnem. Přesto si zastupitelé na Lanzarote slibují zlepšení turistiky, ale i zvýšení mořské biomasy a počtu mořských živočichů.

Někteří místní obyvatelé ale nejsou podle serveru Daily Mail z výstavy nadšeni. Na její instalaci bylo britskému umělci věnováno 530 tisíc liber, což je v přepočtu cca 18,4 milionu korun. Obyvatelé se tak domnívají, že finanční částka mohla být využita na lepší projekty, zvláště když Španělsko prochází hospodářskou recesí.

Hybid cactus sculpture now submerged. #lanzarote #cactlanzarote #jasondecairestaylor #underwatermuseum #cactus #modernart #museoatlantico #MuseoAtlántico

Fotka zveřejněná uživatelem Jason Decaires Taylor (@jason_decaires_taylor),

Taylorovy plastiky ale kromě Evropy zdobí mořské dno například v Mexiku. U břehů Cancúnu instaloval v loňském roce na 500 soch. V Grenadě v Karibiku zase otevřel výstavu v roce 2006, která se dostala do žebříčku 25 divů světa časopisu National Geographic.

Plastiky představuje i doma ve Velké Británii, kdy na velmi nízký stav hladiny Temže v Londýně upozornil sousoším Jezdců apokalypsy, jejichž koně mají místo hlav stroje užívané k ropným vrtům.

 

Právě se děje

Další zprávy