Uprchlíci na člunu i kaktusový muž. Umělec otvírá první podmořskou galerii v Evropě

jaz
Aktualizováno 11. 2. 2016 23:47
U břehů vulkanického ostrova Lanzarote se koncem února otevře unikátní výstava, která je zároveň první podmořskou uměleckou instalací v Evropě. Za podvodní galerií stojí britský sochař Jason deCaires Taylor, jenž chtěl vytvořit nejen dialog mezi uměním a přírodou, ale i umělé útesy, které přilákají tamní živočichy a obohatí tak mořské dno. Do moře umístil 400 soch, které reflektují aktuální témata od globálního oteplování přes uprchlickou krizi.
Foto: Instagram, Instagram / Museo Atlantico

Britský umělec Jason deCaires Taylor právě dokončil instalaci soch na mořském dně poblíž břehů kanárského ostrova Lanzarote, kde vznikla první podvodní galerie v Evropě Museo Atlantico.

Hybridního kaktusového muže, skupinku turistů nebo uprchlíky na nafukovacím člunu si budou moct návštěvníci prohlédnout již 25. února, kdy bude netradiční výstava otevřena. Informoval o tom server The Guardian.

Sochař, potápěč a zároveň přírodovědec se dlouhá léta specializuje na podvodní plastiky, které vznikají z ph-neutrálního cementu, aby nenarušovaly životní prostředí a zároveň nalákaly podvodní živočichy. Ze soch se totiž časem stane umělý útes, který osídlí korály a řasy. 

Installing the new works at #MuseoAtlántico #jasondecairestaylor #modernart #artificialreef #underwatermuseum #museoatlantico

Fotka zveřejněná uživatelem Jason Decaires Taylor (@jason_decaires_taylor),

Taylor si pro výstavu u Lanzarote vybíral z mnoha témat současného světa, návštěvníci tak mohou vidět sousoší uprchlíků na nafukovacím člunu, což zachycuje scénu z italského ostrova Lampedusa, který byl svědkem migrace tisíců běženců. Dále se zde nachází sousoší zvané Rubikon představující turisty, z nichž si někteří pořizují selfíčka.

Jason de Caires next underwater installation will be open in #Lanzarote soon #canaryislands #museoatlantico

Fotka zveřejněná uživatelem Silvia GH (@silviaghlanz),

Svou lásku k přírodě vyjádřil i několika plastikami hybridních lidí obrůstajících rostlinami (muž posetý kaktusy). Pro scenérii nazvanou Botanická zahrada se Taylor nechal inspirovat faunou a flórou španělských ostrovů.

Výstava umístěná 12 metrů hluboko pod mořskou hladinou bude přístupná jen potápěčům nebo návštěvníkům plujícím v lodích se skleněným dnem. Přesto si zastupitelé na Lanzarote slibují zlepšení turistiky, ale i zvýšení mořské biomasy a počtu mořských živočichů.

Někteří místní obyvatelé ale nejsou podle serveru Daily Mail z výstavy nadšeni. Na její instalaci bylo britskému umělci věnováno 530 tisíc liber, což je v přepočtu cca 18,4 milionu korun. Obyvatelé se tak domnívají, že finanční částka mohla být využita na lepší projekty, zvláště když Španělsko prochází hospodářskou recesí.

Hybid cactus sculpture now submerged. #lanzarote #cactlanzarote #jasondecairestaylor #underwatermuseum #cactus #modernart #museoatlantico #MuseoAtlántico

Fotka zveřejněná uživatelem Jason Decaires Taylor (@jason_decaires_taylor),

Taylorovy plastiky ale kromě Evropy zdobí mořské dno například v Mexiku. U břehů Cancúnu instaloval v loňském roce na 500 soch. V Grenadě v Karibiku zase otevřel výstavu v roce 2006, která se dostala do žebříčku 25 divů světa časopisu National Geographic.

Plastiky představuje i doma ve Velké Británii, kdy na velmi nízký stav hladiny Temže v Londýně upozornil sousoším Jezdců apokalypsy, jejichž koně mají místo hlav stroje užívané k ropným vrtům.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy