Bez pesticidů a hormonů. Vědci vyvíjejí umělé mléko

pej
3. 11. 2014 8:30
Po prvním uměle vytvořeném hamburgeru chtějí bioinženýři z kalifornského Silicon Valley vyrobit v laboratořích také mléko.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

San Francisco – V laboratořích Silicon Valley pěstují biologové kvasinky a mléčné kultury, které se stanou základem pro uměle vyráběné mléko. Podle vědců bude zdravotně nezávadné a jeho výroba ekologická.

"Mléko pocházející z průmyslově chovaných dojnic obsahuje zbytky pesticidů, těžkých kovů, léčiv a hormonů. Mnoho z těchto škodlivých látek zůstává v mléce i po jeho pasterizaci. Předpisy navíc umožňují, aby byly přítomny v tzv. přijatelných mezích," napsali členové výzkumného týmu na svém webu.

Cílem biologů je "vypěstovat" v laboratorních podmínkách produkt, který bude mít velmi podobné vlastnosti a chuť jako běžné mléko, zároveň bude zdravotně nezávadný.

Vyvinutá směs obsahuje pouze základní bílkoviny pocházející z živočišných kvasinek, tuky ze zeleniny, cukry a minerály jako vápník a draslík. Výsledkem farmaceutického procesu je podle biologů "velmi chutné a trvanlivé mléko, a to i bez pasterizace."

Krávy žijí v nehumánních podmínkách

Autoři studie, kteří jsou mimochodem vegetariáni, kritizují podmínky, v nichž jsou dojnice chovány. Vadí jim, že jsou jednou ročně uměle oplodňovány a telata jsou jim odebírána jen kvůli tomu, aby vyprodukovaly dostatek mléka.

"Hodně lidí tvrdí, že žije ekologicky. Pili byste ale mléko, kdybyste viděli podmínky, ve kterých musejí krávy žít?“ ptají se.

Chov hospodářských zvířat má rovněž negativní dopad na životní prostředí.  Mlékárenský průmysl se podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) podílí až třemi procenty na celosvětové emisi skleníkových plynů.

 

Právě se děje

Další zprávy