Ukrajinský vítěz MasterChef otevřel ve Lvově restauraci, uprchlíkům vaří zadarmo

Magazín Magazín
30. 3. 2022 14:59
Ukrajinský šéfkuchař Ievgen Klopotěnko se rozhodl, že na rozdíl od dalších mužů jeho věku nebude bojovat proti Rusům s puškou v ruce, ale s nožem. Před týdnem otevřel ve městě Lvov restauraci Inšni, což v ukrajinštině znamená Jiní. Kromě klasického menu nabízí i jídlo zdarma každému, kdo si o něj řekne.
Šéfkuchař Ievgen Klopotěnko
Šéfkuchař Ievgen Klopotěnko | Foto: Reuters

"Pochopil jsem, že to se zbraněmi moc neumím… ale vím, že s nožem jsem dobrý bojovník," řekl Klopotěnko, který je známý po celé Ukrajině. "Mým cílem a životním posláním je živit lidi," píše agentura Reuters

Vítěz ukrajinské verze soutěže MasterChef se před několika lety dostal na titulní stránky novin, když se zasadil o zařazení ukrajinského boršče, polévky z červené řepy a zelí, na seznam světového dědictví UNESCO, a to navzdory nelibosti ruské vlády.

Provoz lvovské restaurace Klopotěnko financuje z vlastní kapsy, darů a také od platících zákazníků, kteří se stravují podle jídelního lístku.

Olena Severinová
Olena Severinová | Foto: Reuters

Šéfkuchař tvrdí, že jídla zdarma využívají lidé, kteří uprchli ze svých domovů v jiných částech Ukrajiny a míří do Polska. 

Například Olena Severinová musela opustit dům ve východní Doněcké oblasti kvůli bombardování ruské armády. Do Jiných chodí každý den od svého příjezdu do Lvova. "Musela jsem se nechtěně přesídlit kvůli válce," řekla třiasedmdesátiletá žena s pláčem. "Děkuji všem, kteří se podíleli na záchraně našich životů."

Mohlo by vás zajímat: Pohraničník, který poslal ruskou loď do pr**le, převzal vyznamenání

"Pravda a síla jsou s námi." Pohraničník, který poslal ruskou loď do prde*e, převzal vyznamenání. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy