Ukrajinský šéfkuchař otvírá v Londýně bistro. Zaměstná v něm válečné uprchlíky

Magazín Magazín
19. 7. 2022 14:07
Ukrajinský šéfkuchař Yurii Kovryzhenko plánuje v luxusní londýnské čtvrti Chelsea otevřít bistro, v němž zaměstná své krajany, kteří uprchli před válkou. Na menu restaurace Mriya nebudou chybět tradiční ukrajinská jídla, která chce ale Kovryzhenko zároveň kombinovat s prvky mezinárodní kuchyně.
Boršč
Boršč | Foto: Reuters

Kovryzhenko se dlouhodobě snaží propagovat ukrajinskou kuchyni ve světě, a pokrmy ze své domoviny tak vařil i během svého působení v Jižní Koreji či Gruzii. Nyní chce o jejich kvalitách přesvědčovat i obyvatele Velké Británie, kde v současnosti žije. Bistro Mriya spolu se svou partnerkou Olgou Tsybytovskou otevře v londýnské čtvrti Chelsea koncem července. Píše o tom zpravodajský web stanice CNN.

Nápad na založení vlastního podniku s dobročinným záměrem se zrodil na konci února, když se pár účastnil akce na ukrajinské ambasádě v Londýně. Ruská armáda mezitím napadla Ukrajinu a Kovryzhenko s Tsybytovskou se rozhodli, že ve Spojeném království raději zůstanou, ačkoliv tam původně dorazili jen na deset dní.

"Když jsem před skoro půlrokem zavírala dveře našeho bytu v Kyjevě, myslela jsem si, že za necelé dva týdny budu zpátky. Život je ale nepředvídatelný," popsala Tsybytovská. V následujících měsících se partneři spojili se slavnými britskými šéfkuchaři, jako jsou Richard Corrigan nebo Jason Atherton, aby v rámci neziskových projektů vybrali peníze na pomoc lidem postiženým válkou.

Humanitárním organizacím působícím na Ukrajině chtějí Kovryzhenko a Tsybytovská posílat také část zisku z bistra. Zároveň by v restauraci rádi zaměstnávali zejména ukrajinské uprchlíky, kteří si po útěku do ciziny těžko hledají práci. Situaci ovšem značně komplikuje skutečnost, že řada z nich nemá vyřízená potřebná víza nebo neumí anglicky.

"Od chvíle, co jsme na sociálních sítích zveřejnili inzerát o tom, že hledáme personál, ozývá se nám spousta našich krajanů s prosbou o práci. Jsou mezi nimi učitelé, lékaři i zubaři, jenomže často neovládají angličtinu a britské instituce jim jejich vysokoškolské tituly neuznávají," přiblížila Tsybytovská.

Podnik pojmenovaný ukrajinským výrazem pro sen by měl podle zakladatelů fungovat jako prostor, ve kterém se budou moci v Londýně usazení Ukrajinci potkávat a povídat si o dění ve své domovině. "Zároveň ale chceme oslovit i rodilé Brity. Rádi bychom je seznámili s chutěmi, které ještě nepoznali. Věřím, že si ukrajinskou kuchyni zamilují," řekl Kovryzhenko.

Na jídelním lístku o pětadvaceti pokrmech hosté najdou moderně upravený boršč, cuketové závitky i speciality z fermentované zeleniny a ovoce, které se na Ukrajině těší velké oblibě. "Ukrajinská kuchyně má překvapivě řadu podobností s britskou. V obou například chybí ostrá koření a obě hojně využívají vepřové maso, křen a kopr. Každá ovšem stojí na jiných metodách přípravy. I proto naše bistro může být pro místní zajímavé," dodal šéfkuchař.

Mohlo by vás zajímat: Mít doma uprchlíky je práce na plný úvazek. Domlouváme se pantomimou, říká Krejčík

Dřív jsme byli doma dva, teď je nás čtrnáct. Sinusoida emocí žen, které mají muže ve válce, je obrovská. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy