Kovryzhenko se dlouhodobě snaží propagovat ukrajinskou kuchyni ve světě, a pokrmy ze své domoviny tak vařil i během svého působení v Jižní Koreji či Gruzii. Nyní chce o jejich kvalitách přesvědčovat i obyvatele Velké Británie, kde v současnosti žije. Bistro Mriya spolu se svou partnerkou Olgou Tsybytovskou otevře v londýnské čtvrti Chelsea koncem července. Píše o tom zpravodajský web stanice CNN.
Nápad na založení vlastního podniku s dobročinným záměrem se zrodil na konci února, když se pár účastnil akce na ukrajinské ambasádě v Londýně. Ruská armáda mezitím napadla Ukrajinu a Kovryzhenko s Tsybytovskou se rozhodli, že ve Spojeném království raději zůstanou, ačkoliv tam původně dorazili jen na deset dní.
"Když jsem před skoro půlrokem zavírala dveře našeho bytu v Kyjevě, myslela jsem si, že za necelé dva týdny budu zpátky. Život je ale nepředvídatelný," popsala Tsybytovská. V následujících měsících se partneři spojili se slavnými britskými šéfkuchaři, jako jsou Richard Corrigan nebo Jason Atherton, aby v rámci neziskových projektů vybrali peníze na pomoc lidem postiženým válkou.
Humanitárním organizacím působícím na Ukrajině chtějí Kovryzhenko a Tsybytovská posílat také část zisku z bistra. Zároveň by v restauraci rádi zaměstnávali zejména ukrajinské uprchlíky, kteří si po útěku do ciziny těžko hledají práci. Situaci ovšem značně komplikuje skutečnost, že řada z nich nemá vyřízená potřebná víza nebo neumí anglicky.
"Od chvíle, co jsme na sociálních sítích zveřejnili inzerát o tom, že hledáme personál, ozývá se nám spousta našich krajanů s prosbou o práci. Jsou mezi nimi učitelé, lékaři i zubaři, jenomže často neovládají angličtinu a britské instituce jim jejich vysokoškolské tituly neuznávají," přiblížila Tsybytovská.
Podnik pojmenovaný ukrajinským výrazem pro sen by měl podle zakladatelů fungovat jako prostor, ve kterém se budou moci v Londýně usazení Ukrajinci potkávat a povídat si o dění ve své domovině. "Zároveň ale chceme oslovit i rodilé Brity. Rádi bychom je seznámili s chutěmi, které ještě nepoznali. Věřím, že si ukrajinskou kuchyni zamilují," řekl Kovryzhenko.
Na jídelním lístku o pětadvaceti pokrmech hosté najdou moderně upravený boršč, cuketové závitky i speciality z fermentované zeleniny a ovoce, které se na Ukrajině těší velké oblibě. "Ukrajinská kuchyně má překvapivě řadu podobností s britskou. V obou například chybí ostrá koření a obě hojně využívají vepřové maso, křen a kopr. Každá ovšem stojí na jiných metodách přípravy. I proto naše bistro může být pro místní zajímavé," dodal šéfkuchař.