Ukrajinská uprchlice nemůže najít azyl u veganů. Bydlet s masožravci je pro ni trauma

Magazín Magazín
1. 6. 2022 14:46
Ukrajinská uprchlice, která kvůli ruské invazi musela opustit Kyjev a přestěhovat se do Velké Británie, nemůže najít azyl odpovídající jejím stravovacím návykům. Oksana Kopanitsyna je veganka a soužití s lidmi, kteří jedí maso, jí podle jejích slov způsobuje psychickou újmu.
"Jak by vám bylo, kdyby před vámi někdo řezal dítě nebo měl v mrazáku lidské končetiny? Přesně tak se cítím já, pokud jde o zvířata," říká uprchlice.
"Jak by vám bylo, kdyby před vámi někdo řezal dítě nebo měl v mrazáku lidské končetiny? Přesně tak se cítím já, pokud jde o zvířata," říká uprchlice. | Foto: Aktuálně.cz / Oksana Kopanitsyna

Rodačka z Doněcku na východě Ukrajiny žila v posledních letech v Kyjevě. Kvůli válce se však na začátku března rozhodla opustit své blízké a vydat se na vlastní pěst do Velké Británie. Od prarodičů slýchávala děsivé příběhy z doby, kdy v její rodné zemi panoval hladomor, takže ji vyděsilo, jak se s příchodem ruské invaze začaly vyprazdňovat regály v místních obchodech.

Po cestě do západní Evropy nocovala na vlakových nádražích, v kempech nebo v bytech vstřícných lidí, kteří ji vzali k sobě domů. Nakonec doputovala až do Walesu, kde nyní čeká, až si najde práci a až jí zřídí bankovní účet, aby si mohla pronajmout vlastní byt. O jejím osudu píše zpravodajský web stanice BBC.

Protože Kopanitsyna konzumuje čistě rostlinnou stravu a zabíjení zvířat na maso považuje za vraždu, našla si přes veganskou komunitu ubytování, které by odpovídalo jejímu světonázoru. Poté, co se se svými hostiteli pohádala kvůli živočišným produktům a kožešinovému průmyslu, ale byla majiteli vykázána.

V současnosti uprchlice bydlí v hostelu ve městě Ystrad Mynach, což ovšem bere jen jako provizorní řešení a nadále se poohlíží po bydlení s jinými vegany. "Mezi obyvateli Walesu jich je ale jen šest procent, a pravděpodobnost, že na ně narazím, je tak nižší než jedno procento," posteskla si uprchlice.

Sledovat jiné lidi, jak vaří nebo jedí maso, je pro ni podle jejích slov traumatické, takže s nimi nemůže být v jedné místnosti ani s nimi sdílet stejnou lednici. "Dovedete si představit, jak by vám bylo, kdyby před vámi někdo řezal dítě nebo měl v mrazáku uložené lidské končetiny? Přesně tak se cítím já, pokud jde o zvířata," přiblížila.

Nezisková organizace Vegan Society upozornila, že veganství by mělo být při stravování považované za stejně závažnou záležitost jako odmítání některých surovin z důvodů náboženského přesvědčení či alergických reakcí. "Muset opustit vlastní domov je natolik těžká zkušenost, že je zcela namístě, aby uprchlíci měli právo dostat azyl tam, kde se cítí bezpečně a mají úctu ke svým hodnotám," zdůraznili aktivisté.

Mohlo by vás zajímat: V 18 letech vyvíjí umělé maso. Může být v obchodě do pěti let a mít dopad na svět

Zvířeti nemusí být ubližováno, maso bude mít totožnou chuť i vlastnosti, pomůžeme přírodě, říká studentka Kateřina Marešová, která vyvíjí umělé maso. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Další zprávy