Úhořovcům v japonském akváriu se stýskalo po lidech. Spojili se s nimi přes internet

Magazín Magazín
6. 5. 2020 10:07
Bezpečnostní opatření kvůli koronaviru nepřerušila jen mezilidské vztahy, ale i kontakt lidí se zvířaty. Své o tom vědí úhořovci v tokijském akváriu, kteří si na zvědavé pohledy návštěvníků začali rychle odvykat. Ošetřovatelé jim však přichystali překvapení a s obdivovateli je spojili prostřednictvím videohovoru.
I když je úhořovec Hassův od přírody nedůvěřivá ryba, tři stovky tvorů, které žijí v tokijském akváriu, se nikdy dřív před lidmi neschovávaly.
I když je úhořovec Hassův od přírody nedůvěřivá ryba, tři stovky tvorů, které žijí v tokijském akváriu, se nikdy dřív před lidmi neschovávaly. | Foto: Shutterstock

Úhořovci v tokijském akváriu si zvykli na to, že když vytáhli hlavy z písku, zpoza skleněné stěny na ně zíraly minimálně desítky zvědavců. Během pandemie koronaviru se však podmořský svět ve čtvrti Sumida návštěvníkům uzavřel a hrozí, že až bude opět fungovat v běžném provozu, živočichové nebudou na pozornost připraveni.

Není vyloučené, že rybky začnou zkoumavé pohledy lidí vnímat jako ohrožení, informoval britský list The Guardian. Aby se tak nestalo, rozhodlo se vedení akvária sídlícího ve druhé nejvyšší budově světa, tokijské telekomunikační věži Sky Tree, úhořovce s lidmi propojit prostřednictvím videohovorů. 

"Kromě pečovatelů teď úhořovci žádné lidi nevídají, a když se pečovatelé objeví, tak se před nimi schovávají do písku. Kvůli jejich přecitlivělosti se nám teď těžko kontroluje jejich zdraví, a tak na vás máme prosbu. Mohli byste ze svých domovů ukázat úhořovcům svůj obličej?" napsali pracovníci akvária na svém twitterovém účtu.

Ošetřovatelé dodali, že i když je úhořovec Hassův od přírody nedůvěřivá ryba, tři stovky tvorů, které chovají v akváriu, se nikdy dřív před lidmi neschovávaly. Aby si úhořovci na lidské obdivovatele znovu zvykli, umístili ošetřovatelé před jejich vodní nádrž pět tabletů, které je snímají přes webkameru a současně jim pomocí aplikace FaceTime přenáší videohovory virtuálních návštěvníků.

Internetové setkání lidí s rybkami probíhá mezi 3. a 5. květnem v době takzvaného zlatého týdne, kdy mají Japonci díky několika po sobě jdoucím celonárodním svátkům volno. Protože ale kvůli koronaviru nemohou cestovat, je on-line návštěva akvária ideální příležitostí, jak si prázdniny zpříjemnit jinak.

Během hovorů mohou lidé na úhořovce mávat a klidně si s nimi i povídat. Vzhledem k už zmíněné ostražitosti rybek by však neměli příliš zvyšovat hlas. "Když na úhořovce zíráte, většinou vám začnou pohledy oplácet. Jsem rád, že se akce mohu účastnit," citoval The Guardian jednoho z návštěvníků, který se o své dojmy podělil na Twitteru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Anglii a Walesu se konají místní volby, nového starostu vybírají i v Londýně

Na mnoha místech Anglie a Walesu se dnes konají místní volby. Nového starostu si zvolí i obyvatelé Londýna. Skotové a Velšané si vyberou i své zástupce v regionálních parlamentech. Velká pozornost je upřena hlavně na skotské volby, které by mohly napovědět, zda je reálné další referendum o nezávislosti Skotska. Volební místnosti se za přísných protiepidemických opatření otevřou v 07:00 místního času (08:00 SELČ) a uzavřou se ve 22:00 (23:00 SELČ).

Británii čeká skutečný supervolební čtvrtek. Místních voleb bude rekordní počet, protože ty které se měly konat před rokem, byly odloženy kvůli koronavirové pandemii. Nově obsazena po dnešku musí být zhruba 5000 křesel ve 145 místních radách jenom v Anglii, kde se bude rovněž volit přímo 14 starostů, včetně toho londýnského.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jižní Karolína zavádí popravy zastřelením, nemá totiž dost smrtících injekcí

Sněmovna reprezentantů amerického státu Jižní Karolína ve středu schválila zastřelení coby jednu z metod popravy. Stalo se tak kvůli nedostatku látek používaných ve smrtících injekcích. Tento stát, který v minulosti patřil mezi části Spojených států s nejvyššími počty poprav, je chce znovu vykonávat ve větším měřítku, napsala agentura AP.

Podle nově schváleného zákona si zločinci odsouzení k smrti v případě, kdy nebude k dispozici smrtící injekce, budou muset vybrat mezi popravou na elektrickém křesle a zastřelením. AP připomíná, že kromě Jižní Karolíny popravuje vězně na elektrickém křesle osm dalších států, hrdelní trest zastřelením nyní umožňují vykonávat zákony tří států. Poprava se v Jižní Karolíně naposledy konala před deseti lety.

Zdroj: ČTK
Další zprávy