UFO nad Brnem není UFO, říkají hvězdáři

Report
8. 7. 2009 6:57
Brno - V poslední době se množí zprávy o přeletech "tajemných světel", zpravidla ve formaci kroužících nad městy a městečky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: CIA / Wikimedia Commons

"Ještě před časem bychom u nás na hvězdárně i planetáriu nad tím vším hemžením mávli rukou s poukazem, že se nejspíš jedná o zářící Venuši," komentuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně.

V posledních letech podle něj Venuše získala nového "konkurenta". Mezinárodní kosmickou stanici, která se buduje na nízké oběžné dráze ve výšce 350 km, přičemž naši planetu oběhne jednou za 90 minut.

Když stanice vystoupá vysoko nad obzor, přiblíží se na vzdálenost několika set kilometrů, nápadně se zjasní a je po Slunci, Měsíci a Venuši tím nejjasnějším tělesem, které můžeme na obloze spatřit.

Hořící lampiony

Proč ale na nebi sledujeme i objekty pohybující se ve formaci? "Odpověď jsme nalezli docela snadno," prozrazuje Jiří Dušek. "Hned v parku Kraví hory, který přiléhá k naší instituci," dodává. 

Podle astronomů za úkazy může nejnovější hit: létající lampiony. Tedy papírové (tzv. čínské) balony, jejichž součástí je hořák s pevným palivem. V Asii jsou součástí snad všech oslav, mají totiž "vypustitele" zbavit starostí a když vyletí hodně vysoko, pak původnímu majiteli přinesou i štěstí.

Horkovzdušné lampiony mohou ve vzduchu vydržet až několik desítek minut, vystoupat do výšky jednoho kilometru a než jim vyhasne zdroj tepla, zvládnou urazit i několik kilometrů, říká Dušek.

A jelikož se často vypouštějí ve skupinkách v jeden okamžik, v rámci nejrůznějších večerních happeningů, není divu, že na temném pozadí nočního nebe tu a tam sledujeme podivné zářící formace.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy