UFO nad Brnem není UFO, říkají hvězdáři

Report
8. 7. 2009 6:57
Brno - V poslední době se množí zprávy o přeletech "tajemných světel", zpravidla ve formaci kroužících nad městy a městečky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: CIA / Wikimedia Commons

"Ještě před časem bychom u nás na hvězdárně i planetáriu nad tím vším hemžením mávli rukou s poukazem, že se nejspíš jedná o zářící Venuši," komentuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně.

V posledních letech podle něj Venuše získala nového "konkurenta". Mezinárodní kosmickou stanici, která se buduje na nízké oběžné dráze ve výšce 350 km, přičemž naši planetu oběhne jednou za 90 minut.

Když stanice vystoupá vysoko nad obzor, přiblíží se na vzdálenost několika set kilometrů, nápadně se zjasní a je po Slunci, Měsíci a Venuši tím nejjasnějším tělesem, které můžeme na obloze spatřit.

Hořící lampiony

Proč ale na nebi sledujeme i objekty pohybující se ve formaci? "Odpověď jsme nalezli docela snadno," prozrazuje Jiří Dušek. "Hned v parku Kraví hory, který přiléhá k naší instituci," dodává. 

Podle astronomů za úkazy může nejnovější hit: létající lampiony. Tedy papírové (tzv. čínské) balony, jejichž součástí je hořák s pevným palivem. V Asii jsou součástí snad všech oslav, mají totiž "vypustitele" zbavit starostí a když vyletí hodně vysoko, pak původnímu majiteli přinesou i štěstí.

Horkovzdušné lampiony mohou ve vzduchu vydržet až několik desítek minut, vystoupat do výšky jednoho kilometru a než jim vyhasne zdroj tepla, zvládnou urazit i několik kilometrů, říká Dušek.

A jelikož se často vypouštějí ve skupinkách v jeden okamžik, v rámci nejrůznějších večerních happeningů, není divu, že na temném pozadí nočního nebe tu a tam sledujeme podivné zářící formace.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy