Udělejte si výlet na statek Bernard a užijte si zábavu!

Ilona Víchová
8. 10. 2012 14:57
U Sokolova se nachází statek Bernard, který zabaví rodinu s dětmi na celý den!
Foto: Aktuálně.cz

Malý kousek za Sokolovem, v Královském Poříčí, se nachází jedinečný statek, který vašim dětem ukáže minizoo, budete mít možnost si vyzkoušet různá řemesla a jedinečné umělecké dílny. Čeká vás zábava na celý den. Příjemné prostředí podtrhuje hospůdka, kde dostanete klasické staročeské pochutiny jako je kachna nebo chléb se sádlem a s cibulí.

Tradiční řemesla a lahodné jídlo

Statek Bernard od roku 2006 prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Vznikl tak turistický objekt, který láká na tradiční řemesla, dobré pochutiny a místní pohodu. Ani si nevšimnete, že sto metrů od vás začíná měsíční krajina místních hnědouhelných dolů.

V celém areálu jsou rozprostřené řemeslné dílny, ve kterých se nachází široká nabídka originálních místních suvenýrů, které se vytváří tradičními postupy. Při práci zahlédnete řemeslníky nebo si jednotlivé profese vyzkoušíte na vlastní kůži. Během chvilky získáte základní dovednosti a odnesete si domů vlastnoručně vyrobený suvenýr.

Foto: Aktuálně.cz

Hned u vchodu se nachází dílna designu, kde si vyzkoušíte vlastní kreativitu. Jde o moderní umění, kdy si navrhnete vlastní potisk a následně si triko vyhotovíte. Vše probíhá pod vedením zkušeného profesionála. Hned vedle se nachází klasická truhlárna. Vyzkoušíte si nejkrásnější řemeslo, práci se dřevem. Užijete si práci s přírodními materiály a ve finále si odnesete vlastnoručně vyrobenou dýku nebo ptačí budku.

Umění a krása tradic

Nejzajímavějším místem je keramická dílna. Hned u dveří se vás ujme příjemná mladá paní, která vás naučí práci s hrnčířským kruhem. Během půl hodiny a s trochou vedení si domů odnášíte krásný hrníček, který je v surovém stavu. Když své veledílo necháte v dílně týden, dostanete ho již vypálené a připravené k používání. Ten, kdo své ruce nechce pokoušet, si v prodejně vybere keramické betlémy, zvonečky, plastiky nebo keramické nádobí.

Foto: Aktuálně.cz

Neméně zajímavá je i práce se sklem. V dílně vitráží pochopíte, jak z jednotlivých kousků skla vzniknou překrásné obrazce všerůzných barev a tvarů. Pod vedením si vyrobíte dekoraci do vašeho bytu nebo skleněné šperky. Už na dálku poznáte, že v těsné blízkosti se nachází prodejna a dílna vonných svící. Nejen že krám fantastický voní a hraje všemi barvami, ale práce s horkým voskem je velmi zajímavá a domů si odnášíte plovoucí svíčku s vlastním originálním motivem.

Prohlídkový okruh

Celý statek doplňuje překrásná minizoo, kde se nachází celá řada zvířátek, která se chovala na vesnici. Během návštěvy tak můžete nakrmit kozičky, ovce, prasátko nebo poznat některé zvyky ptáků a jiného domácího zvířectva. Pro děti je uprostřed nádvoříčka úžasná zábava v podobě rýžování zlata v malé říčce. A s jistotou mohu tvrdit, že zlato tam opravdu je. Nečekejte, že vyrýžujete kilovou cihlu, ale nějaká ta zlatá zrnka se v řece skutečně najdou.

Foto: Aktuálně.cz

Krásnou a zajímavou prohlídkou pro vás bude procházka po muzeu řemesel. Při této interaktivní prohlídce se s průvodcem podíváte do zemědělské expozice, kde se dozvíte, jak se zpracovávalo mléko, obilí, mouka nebo jak probíhala taková staročeská zabijačka. Mezi exponáty se nachází mlátička, která předvede, co dokáže, nebo historický kočár včetně panských barokních saní. V části, která se v muzeu vede pod názvem "pocta řemeslům", spatříte jedinečná mistrovská díla, která se vyrobila tradičními postupy. Během prohlídky si vyzkoušíte opravdové brnění nebo zjistíte, kolik měříte v loktech, pídích a palcích. Závěrem prohlídky bude prozrazeno tajemství výroby porcelánu. Muzeum je otevřené od září do dubna jen na objednávku. Vstupné stojí 40 korun.

Přímo na statku je možné si zajistit ubytování. Výhodné jsou jednotlivé balíčky, jejichž součástí je kurz v řemeslné dílně, snídaně a večeře. Záleží jen na hostech, jaký program si zvolí. Pro turisty je v Královském Poříčí zajímavá naučná stezka, která vám prozradí více o historii Královského Poříčí.

Foto: Aktuálně.cz

V blízkosti se nachází Mariánské nebo Františkovy lázně. Výlet si můžete udělat i do Karlových Varů, které jsou přímo na dosah. Po cyklostezce se tam můžete přes středověké městečko Loket dostat za hodinu velmi volné jízdy. Během roku se na statku konají i kulturní akce, jako je tradiční masopust, nebo myslivecké slavnosti či veletrh tradičních řemesel a různé koncerty.

 

Právě se děje

Další zprávy