Účinky kokosového oleje se přeceňují, varují vědci. Podle některých jde o "čistý jed"

Magazín Magazín
25. 8. 2018 20:14
Podle výživových specialistů lidé častokrát přeceňují účinky kokosového oleje. Německá profesorka dokonce ve své přednášce uvedla, že je to "čistý jed". Problematická je především nadměrná konzumace tohoto nasyceného tuku, která může vést až k onemocnění srdce a cév.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Německá profesorka Karin Michelsová z univerzitního institutu pro výzkum rakoviny ve Freiburgu v červenci prohlásila, že zdravotní účinky kokosového oleje se přeceňují.

V přednášce zveřejněné na serveru YouTube jej navíc označila za "čistý jed". A to kvůli nasyceným tukům, jež obsahuje, a jeho potenciální hrozbě pro kardiovaskulární systém. "Kokosový olej je jedna z nejhorších věcí, kterou můžete jíst," citovala ji americká CNN.

Tvrzení německé profesorky podpořil i harvardský specialista na epidemiologii a výživu Walter C. Willette. "Existuje mnoho tvrzení, že kokosový olej je skvělý na spoustu věcí. Ve skutečnosti ale nemáme žádné důkazy o jeho dlouhodobých přínosech pro zdraví," uvedl.

Willette také sdělil, že kokosový olej je sice lepší než částečně ztužené nenasycené tuky, ale zároveň není natolik zdraví prospěšný jako například olivový olej. Odborníci proto odrazují od využívání kokosového oleje při každodenní přípravě jídel.

Místo kokosového oleje avokádo a ryby

Olej je totiž z 80 procent tvořen nasycenými tuky, které jsou sice v malé míře zdraví prospěšné, zároveň ale mohou způsobovat nadváhu a vést k onemocněním srdce a cév.

Podle výživových expertů by lidé neměli sníst denně více než 13 gramů nasycených tuků, což představuje zhruba pět procent běžného kalorického příjmu. Místo kokosového oleje doporučují konzumovat olivový olej, avokádo nebo na tuky bohaté ryby.

Výživový specialista Kevin Klatt z Cornellovy univerzity ve státě New York se ve svém výzkumu zaměřuje na metabolické účinky oblíbeného oleje. Tvrdí, že není "tak špatný jako máslo, ale zároveň ne tak dobrý jako extra panenský olivový olej".

Olej je extrahován z dužiny kokosu a z větší části obsahuje nasycené tuky, podobně jako máslo a červené maso. V lidském těle zvyšuje množství nízkodenzitního lipoproteinu (LDL), jenž se podílí na růstu rizika srdečních chorob.

Zároveň ale zvyšuje i množství vysokodenzitního lipoproteinu (HDL), který lze označit za "hodný cholesterol" a pomáhá suplovat nízký příjem sacharidů. Kokosový olej totiž obsahuje také kyselinu laurovou podílející se na urychlení metabolismu.

Lžíce oleje se rovná čtyřem hrnkům popcornu

Některé výzkumy zaměřené na kokosový olej se sice zabývaly jeho dopady na metabolismus či apetit, podle Klatta z nich ale nelze usuzovat, jak přesně se látky kokosového oleje v těle chovají. "Potřebujeme lepší výzkumy. V současné chvíli se od něj očekává víc, než co umíme doložit," dodal výživový specialista.

I kokosový olej je bohatý na kalorie, což znamená, že jeho nadměrná konzumace bez omezení dalších kalorických potravin vede k nadváze. Jedna lžíce se rovná velkému jablku nebo čtyřem hrnkům popcornu.

Odborníci se však shodují na tom, že kokosový olej v malém množství mohou lidé do svého jídelníčku bez obav zařadit. Pro každodenní užívání však experti doporučují nahradit jej olivovým nebo sójovým olejem a doplnit stravu o tuky obsažené v oříšcích nebo semínkách. "Neznamená to, že se kokosovému oleji musíte vyhýbat. Ale využijte jej raději pouze při přípravě thajských jídel nebo speciálních receptů," tvrdí harvardský specialista Willette.

Podívejte se na video: Kvůli palmovému oleji mizí přírodní bohatství. Ekologický kolaps pocítíme i my, říká Lhota

Máme to štěstí, že žijeme ve vyspělé a bezpečné zemi. Můžeme si namlouvat, že se nás ekologická krize rozvojových zemí netýká, říká Stanislav Lhota. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 28 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský parlament schválil obchodování se zemědělskou půdou

Ukrajinští zákonodárci schválili zrušení zákazu obchodování se zemědělskou půdou. Rozhodnutí zrušit zákaz, který byl v platnosti skoro 20 let, je součástí opatření, které vyžaduje Mezinárodní měnový fond (MMF) pro uvolnění úvěru ve výši osmi miliard dolarů (asi 198 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve vyzval zákonodárce, aby zákaz zrušili. V opačném případě, by podle něj mohl Ukrajině v důsledku koronavirové krize hrozit krach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy