Úchvatná zeleň Irska a tradice na každém kroku

Ilona Víchová
15. 8. 2012 16:07
Irsko nepatří k levným dovoleným, ale vyléčí vaši duši.
Foto: Linda Lopezová

Pokud posuneme náš zrak na samý okraj Evropy, zahlédneme na mapě název Irsko. Nezávislá země s romantickou přírodou a útesy plnými ptactva a květin. Rozjásaná nálada a pohostinství na vás dýchne na každém kroku. Uplakaná země zahřívá turisty svou laskavostí a jedinečným pohledem na zelený ráj, který je všude kolem.

Při vaší dovolené pochopíte, proč si Irsko zvolilo hned několik režisérů do svých filmových trháků. Z každého kousku země čiší síla, tradice a přirozený půvab se špetkou tajemství.

Oficiality jsou na místě

Oficiálním jazykem v Irsku je irština a hned v závěsu angličtina. Jen několik desetitisíců obyvatel v irských komunitách, Gaeltachtech mluví pravou irštinou. Najdete je na západním pobřeží. Většina dokumentů je psanch v angličtině a dopravní značení je v obou jazycích. Ve světě žije dohromady víc Irů než v samotném Irsku.

čtvrť Temple Bar, Dublin
čtvrť Temple Bar, Dublin | Foto: Isifa/Thinkstock

Země, která vás doslova okouzlí, je opředená hned několika legendami. Mezi hlavními příběhy najdete odůvodnění, proč na ostrově nejsou hadi. Podle legendy je ze země vyhnal svatý Patrik, patron Irska. Na počest této slavné osoby probíhají každoročně 17. března oslavy, které se rozšířily i za hranice. Celý svět slaví Den svatého Patrika. 

 

Panenská příroda

Irsko je obehnané zelenými prastarými horskými vrcholky. Nejvyšším z nich je hora Carrauntoohil v pohoří Macgillycuddy´s. Za krásného počasí z tohoto místa dohlédnete na celý ostrov. Dovolená v Irsku léčí duši zelenou scenérií, kterou vidíte široko daleko. Při procházkách nezapomeňte myslet na nepřízeň počasí. V Irsku většinu času mrholí a teploty jsou poněkud nízké.

Dublin, hlavní město Irska

Podle mnoha zcestovalých turistů patří Dublin k velmi zajímavým místům svým tajemným, ale zároveň elegantním prostředím. Snad každý, kdo se do centra vydá ve špatné náladě, hned u první hospůdky změní svůj přístup. Dřívější vikingská osada se stala kulturním a zábavným centrem Irska.

Dublin
Dublin | Foto: Isifa/Thinkstock

Moderní architekturu obklopují historické budovy se svými příběhy a typickým irským stylem. Nejzajímavější architekturu zahlédnete na královské nemocnici Royal Hospital Kilmainham, která jde s dobou, ale dodržuje tradice. Město je po celý rok přeplněné festivaly hudby, literatury i jídla. Hlavní dění hledejte na náměstí Merrion Square. Dublin rozděluje na dvě části řeka Liffey. Při svém putování po městě se nechte vlákat do městské hospůdky a restaurace s jedinečným a tak trochu záludným irským pivem.

V hlavním městě nezapomeňte navštívit Katedrálu sv. Patrika, která je jednou z největších katedrál Irska. Celá řada staveb, Leinster House, Mansion House nebo Národní knihovna jsou dokladem krásné a vkusné architektury.

Východní a západní pobřeží Irska

Východní pobřeží nabízí hned  několik úchvatných tipů na výlet. Za shlédnutí stojí krásné vodní cesty Cavanu nebo tajuplné mokřiny Longfordu či majestátnost hor Slieve Bloom Mountains. Zmínit se také musíme o Wisklow, "zahradě Irska" která je přeplněná jezery a řekami. Putování po východním pobřeží přinese hned několik překvapení. Divoké koně v kraji Kildare a celou řadu golfových hřišť s tím nejzelenějším povrchem, o jakém se vám může jen zdát.

BallyConneely
BallyConneely | Foto: Vlasta Hofmannová

Západní pobřeží je spíše romantické, ale stejně nezapomenutelné, jako kterákoliv část Irska. Právě zde se setkáte s původními obyvateli z Gaeltacht oblasti, kde uslyšíte pravou a nefalšovanou irštinu. Proslulý svátek tohoto kraje je Svátek ústřic v Clarenbridge, který se koná v září. Pozor, ti co trpí závratěmi, by neměli vstupovat na Moherský útes, který se tyčí ve výšce 214 metrů.

Zajímavosti Irska

Na dolním toku Shannonu se nachází Hrabství Clare, Limerick a Tipperary. Jde o zvrásněnou krajinu plnou polí a luk s pohořím Galty a Ipperary. Oblast je zajímavá svými středověkými pevnostmi s celou řadou historických měst.

V jihovýchodním Irsku se nabízí hned dva překrásně hrady, Kildare a Kilkenny. První z nich vybudoval anglonormanský rod Fitzgeraldů a druhý patří rodu Butllerů. Tradci Irska si vychutnáte na jihozápadě Irska v Cork, přímořských městečkách, která jsou proslulá tradičními řemesly a povoláním.

Foto: Bára Dvořáková
 

Chystáte-li se na dovolenou do Středního Irska, příroda se pochlubí rašeliništěm s četnými jezery. Ze zajímavých staveb určitě nepřehlédnete klášter Fore Abbey nebo Newgrange, nejpůsobivější hrobku v Irsku. Po celé krajině je rozeseto mnoho kamenných keltských křížů, normanské kláštery a novogotické hrady.

Ať už vaše kroky povedou na sever nebo na západ, připravte si na vaši dovolenou snů dostatek peněz. Nejlevnější dovolená v Dublinu a v okolí Irska stojí oko 17 tisíc korun na osm dní.

 

 

 

obj?13979

 

Právě se děje

před 33 minutami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy