Úchvatná zeleň Irska a tradice na každém kroku

Ilona Víchová
15. 8. 2012 16:07
Irsko nepatří k levným dovoleným, ale vyléčí vaši duši.
Foto: Linda Lopezová

Pokud posuneme náš zrak na samý okraj Evropy, zahlédneme na mapě název Irsko. Nezávislá země s romantickou přírodou a útesy plnými ptactva a květin. Rozjásaná nálada a pohostinství na vás dýchne na každém kroku. Uplakaná země zahřívá turisty svou laskavostí a jedinečným pohledem na zelený ráj, který je všude kolem.

Při vaší dovolené pochopíte, proč si Irsko zvolilo hned několik režisérů do svých filmových trháků. Z každého kousku země čiší síla, tradice a přirozený půvab se špetkou tajemství.

Oficiality jsou na místě

Oficiálním jazykem v Irsku je irština a hned v závěsu angličtina. Jen několik desetitisíců obyvatel v irských komunitách, Gaeltachtech mluví pravou irštinou. Najdete je na západním pobřeží. Většina dokumentů je psanch v angličtině a dopravní značení je v obou jazycích. Ve světě žije dohromady víc Irů než v samotném Irsku.

čtvrť Temple Bar, Dublin
čtvrť Temple Bar, Dublin | Foto: Isifa/Thinkstock

Země, která vás doslova okouzlí, je opředená hned několika legendami. Mezi hlavními příběhy najdete odůvodnění, proč na ostrově nejsou hadi. Podle legendy je ze země vyhnal svatý Patrik, patron Irska. Na počest této slavné osoby probíhají každoročně 17. března oslavy, které se rozšířily i za hranice. Celý svět slaví Den svatého Patrika. 

 

Panenská příroda

Irsko je obehnané zelenými prastarými horskými vrcholky. Nejvyšším z nich je hora Carrauntoohil v pohoří Macgillycuddy´s. Za krásného počasí z tohoto místa dohlédnete na celý ostrov. Dovolená v Irsku léčí duši zelenou scenérií, kterou vidíte široko daleko. Při procházkách nezapomeňte myslet na nepřízeň počasí. V Irsku většinu času mrholí a teploty jsou poněkud nízké.

Dublin, hlavní město Irska

Podle mnoha zcestovalých turistů patří Dublin k velmi zajímavým místům svým tajemným, ale zároveň elegantním prostředím. Snad každý, kdo se do centra vydá ve špatné náladě, hned u první hospůdky změní svůj přístup. Dřívější vikingská osada se stala kulturním a zábavným centrem Irska.

Dublin
Dublin | Foto: Isifa/Thinkstock

Moderní architekturu obklopují historické budovy se svými příběhy a typickým irským stylem. Nejzajímavější architekturu zahlédnete na královské nemocnici Royal Hospital Kilmainham, která jde s dobou, ale dodržuje tradice. Město je po celý rok přeplněné festivaly hudby, literatury i jídla. Hlavní dění hledejte na náměstí Merrion Square. Dublin rozděluje na dvě části řeka Liffey. Při svém putování po městě se nechte vlákat do městské hospůdky a restaurace s jedinečným a tak trochu záludným irským pivem.

V hlavním městě nezapomeňte navštívit Katedrálu sv. Patrika, která je jednou z největších katedrál Irska. Celá řada staveb, Leinster House, Mansion House nebo Národní knihovna jsou dokladem krásné a vkusné architektury.

Východní a západní pobřeží Irska

Východní pobřeží nabízí hned  několik úchvatných tipů na výlet. Za shlédnutí stojí krásné vodní cesty Cavanu nebo tajuplné mokřiny Longfordu či majestátnost hor Slieve Bloom Mountains. Zmínit se také musíme o Wisklow, "zahradě Irska" která je přeplněná jezery a řekami. Putování po východním pobřeží přinese hned několik překvapení. Divoké koně v kraji Kildare a celou řadu golfových hřišť s tím nejzelenějším povrchem, o jakém se vám může jen zdát.

BallyConneely
BallyConneely | Foto: Vlasta Hofmannová

Západní pobřeží je spíše romantické, ale stejně nezapomenutelné, jako kterákoliv část Irska. Právě zde se setkáte s původními obyvateli z Gaeltacht oblasti, kde uslyšíte pravou a nefalšovanou irštinu. Proslulý svátek tohoto kraje je Svátek ústřic v Clarenbridge, který se koná v září. Pozor, ti co trpí závratěmi, by neměli vstupovat na Moherský útes, který se tyčí ve výšce 214 metrů.

Zajímavosti Irska

Na dolním toku Shannonu se nachází Hrabství Clare, Limerick a Tipperary. Jde o zvrásněnou krajinu plnou polí a luk s pohořím Galty a Ipperary. Oblast je zajímavá svými středověkými pevnostmi s celou řadou historických měst.

V jihovýchodním Irsku se nabízí hned dva překrásně hrady, Kildare a Kilkenny. První z nich vybudoval anglonormanský rod Fitzgeraldů a druhý patří rodu Butllerů. Tradci Irska si vychutnáte na jihozápadě Irska v Cork, přímořských městečkách, která jsou proslulá tradičními řemesly a povoláním.

Foto: Bára Dvořáková
 

Chystáte-li se na dovolenou do Středního Irska, příroda se pochlubí rašeliništěm s četnými jezery. Ze zajímavých staveb určitě nepřehlédnete klášter Fore Abbey nebo Newgrange, nejpůsobivější hrobku v Irsku. Po celé krajině je rozeseto mnoho kamenných keltských křížů, normanské kláštery a novogotické hrady.

Ať už vaše kroky povedou na sever nebo na západ, připravte si na vaši dovolenou snů dostatek peněz. Nejlevnější dovolená v Dublinu a v okolí Irska stojí oko 17 tisíc korun na osm dní.

 

 

 

obj?13979

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 5 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy