U chorvatské pláže se objevil ohnivý červ. Může vás i popálit, varují odborníci

Magazín Magazín
30. 8. 2019 16:52
Ohnivý červ, jak se nereidkám často přezdívá, se vyskytuje převážně v mořských hlubinách, ale v posledních dnech byl spatřen i na pobřežích, naposledy například v zátoce u vesnice Rogoznica, asi 30 kilometrů od Šibeniku. Tento mořský červ má na hřbetě také nepříjemné ostny, může dosahovat délky až 30 centimetrů. Při popálení je nutné vyhledat lékaře, varují biologové. V Chorvatsku se už objevily podle místních médií případy, kdy lidé skončili s popáleninami v nemocnici. Při šnorchlování se dá určit, zda jsou tito živočichové poblíž, stačí si všímat poraněných hvězdic na dně moře, což znamená blízký výskyt nereidek.
Nesahejte na ohnivé červy. Chorvatská pobřeží okupují nepříjemní živočichové | Video: Erik De Groef
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy