U chorvatské pláže se objevil ohnivý červ. Může vás i popálit, varují odborníci

Magazín Magazín
30. 8. 2019 16:52
Ohnivý červ, jak se nereidkám často přezdívá, se vyskytuje převážně v mořských hlubinách, ale v posledních dnech byl spatřen i na pobřežích, naposledy například v zátoce u vesnice Rogoznica, asi 30 kilometrů od Šibeniku. Tento mořský červ má na hřbetě také nepříjemné ostny, může dosahovat délky až 30 centimetrů. Při popálení je nutné vyhledat lékaře, varují biologové. V Chorvatsku se už objevily podle místních médií případy, kdy lidé skončili s popáleninami v nemocnici. Při šnorchlování se dá určit, zda jsou tito živočichové poblíž, stačí si všímat poraněných hvězdic na dně moře, což znamená blízký výskyt nereidek.
Nesahejte na ohnivé červy. Chorvatská pobřeží okupují nepříjemní živočichové | Video: Erik De Groef
 

Právě se děje

před 7 minutami

Rubljov vyhrál na antuce v Hamburku už třetí letošní turnaj

Ruský tenista Andrej Rubljov vyhrál před French Open antukový turnaj v Hamburku a v této sezoně, na půl roku přerušené koronavirem, slaví již třetí titul. Poprvé dobyl podnik kategorie ATP 500. Druhého nasazeného Řeka Stefanose Tsitsipase ve finále přehrál 6:4, 3:6 a 7:5.

Rubljov v generálce na antukový grandslam v Paříži předvedl v závěru skvělý obrat. V bitvě dvou dvaadvacetiletých hráčů totiž světová šestka Tsitsipas vedl v rozhodujícím setu už 5:3, ale rodák z Moskvy prokázal pevné nervy a vynahradil si zklamání z hamburské antuky z loňska, kdy finálový duel s Gruzíncem Nikolozem Basilašvilim prohrál.

Více titulů na okruhu ATP má letos jen světová jednička Novak Djokovič, a to o jeden. Rubljov na začátku sezony ovládl turnaje v Dauhá a Adelaide. Dnes 14. hráč žebříčku získal pátou trofej v kariéře.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob, informovala švýcarská televize SRF po poledním uzavřením volebních místností. Podle projekcí na základě částečných výsledků se proti vyslovilo přes 60 procent zúčastněných. V referendu se hlasovalo i dalších otázkách.

Plebiscit iniciovala nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), podle níž smlouva umožňuje masové přistěhovalectví do země. Hlasování bylo podle agentury Reuters důležitým testem přístupu k cizincům, kteří tvoří asi čtvrtinu obyvatel Švýcarska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy