Palachova brašna i Putnův diplom. Projděte si unikátní předměty stoleté republiky

Palachova brašna i Putnův diplom. Projděte si unikátní předměty stoleté republiky
1918: Busta prvního československého prezidenta a také profesora filozofie na pražské univerzitě. Dodnes tato busta na Filozofické fakultě UK stojí.
1920: Ústava republiky Československé. Za vznikem ústavy stáli odborníci z Univerzity Karlovy. Inspirovali se v USA a Francii a učinili z ČSR jednu z nejdemokratičtějších zemí Evropy.
1921: Autor výstavy Jakub Jareš s kufříkem, s nímž od roku 1921 odjížděl každý týden profesor etnologie Karel Chotek vlakem z Prahy do Bratislavy. V roce 1919 totiž vznikly v Brně a Bratislavě nové univerzity, ale neměl tam kdo učit. Učili tam proto tito takzvaní kufříkoví profesoři.
1924: Dioda, která vedla ke vzniku radaru či mikrovlnné trouby. V roce 1924 se o tyto současné přístroje zasloužil i profesor Přírodovědecké fakulty UK Augustin Žáček, když si nechal patentovat magnetron, speciální elektronku, jež slouží jako generátor vysokofrekvenčních elektromagnetických vln.
Foto: Jan Vávra
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 5. 2018 18:16
Sto předmětů souvisejících s Univerzitou Karlovou a symbolizujících sto let republiky shromáždil kurátor výstavy "100 let - 100 předmětů" Jakub Jareš. "Oslovil jsem všechny fakulty univerzity a požádal o jejich tipy, obeslal jsem muzea. Předměty jsem vybíral podle jejich zásadnosti, zajímavosti, přesahu do veřejného života a také podle toho, v jakém byly stavu či jak snadno šly půjčit," líčí.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy