Týrání zvířat? Pomalované ovce poběží městem

Kristina Winklerová
11. 7. 2009 15:13
Wellington - Na Novém Zélandě připadá na každého obyvatele zhruba deset ovcí. Bylo proto jen otázkou času, kdy se místní rozhodnou uspořádat ovčí dostihy.
Závodní ovce se konkurence nebojí. Ilustrační foto
Závodní ovce se konkurence nebojí. Ilustrační foto | Foto: Martina Machová

O víkendu se setmělými ulicemi městečka Methven rozeběhne několik profesionálně trénovaných závodních ovcí.

Dva týmy po osmi čtyřnohých soutěžících musejí zdolat přes osmdesát metrů dlouhou trať, doplněnou o dostihové překážky a bariéry ze sudů.

Organizátor závodu David Cone, který je zároveň trenérem soutěžního stáda Racing Baa Blacks, předpokládá, že originální podívané budou přihlížet tisíce zvědavců. Kromě místních lze očekávat také turisty a návštěvníky nedalekého lyžařského areálu.

Na trať ovce vyběhnou v zářivých barvách a se soutěžními čísly. Návštěvníci si budou moci vsadit menší částku na vítěze a zisky připadnou místním charitativním organizacím.

Žádné týrání zvířat

Ovce, které dokážou vyvinout rychlost až 97 kilometrů za hodinu, budou od přihlížejících oddělovat bariéry.

Při netradičním sportu ale závodníci nijak netrpí. Organizátor totiž pečlivě dodržuje veškerá nařízení pro ochranu zvířat.

Pan Cone se chovem ovcí zabývá přes třicet let. Obrovský zájem, který ovčí dostihy vyvolaly, ho sice udivuje, je ale přesvědčen, že popularita ovčích závodníků ještě vzroste.

"Začínají mi chodit nabídky z celého Nového Zélandu, abych přijel se svým stádem. Začátkem roku jsme pořádali denní závody a přišlo na pět tisíc lidí. V současnosti přijímáme rezervace na tři roky dopředu," pochlubil se ovčí trenér.

Závodníky obklopuje tajemství

Při ovčích dostizích panuje téměř stejné konkurenční prostředí, jaké je patrné u jiných sportovních disciplín. Pan Cone si proto dává velký pozor, aby médiím neprozradil příliš mnoho detailů.

"To vám nemůžu říct, to je výrobní tajemství," odmítal odpovědět na otázky deníku Daily Telegraph, jak své ovce na závod připravuje nebo čím je krmí.

Úspěšný tým Racing Baa Blacks se skládá ze samic, skopců i beranů různých plemen. Jejich hrdý chovatel tvrdí, že dokážou běžet rychleji než všechny ovce v Británii.


 

Právě se děje

před 12 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy