Týrání zvířat? Pomalované ovce poběží městem

Kristina Winklerová
11. 7. 2009 15:13
Wellington - Na Novém Zélandě připadá na každého obyvatele zhruba deset ovcí. Bylo proto jen otázkou času, kdy se místní rozhodnou uspořádat ovčí dostihy.
Závodní ovce se konkurence nebojí. Ilustrační foto
Závodní ovce se konkurence nebojí. Ilustrační foto | Foto: Martina Machová

O víkendu se setmělými ulicemi městečka Methven rozeběhne několik profesionálně trénovaných závodních ovcí.

Dva týmy po osmi čtyřnohých soutěžících musejí zdolat přes osmdesát metrů dlouhou trať, doplněnou o dostihové překážky a bariéry ze sudů.

Organizátor závodu David Cone, který je zároveň trenérem soutěžního stáda Racing Baa Blacks, předpokládá, že originální podívané budou přihlížet tisíce zvědavců. Kromě místních lze očekávat také turisty a návštěvníky nedalekého lyžařského areálu.

Na trať ovce vyběhnou v zářivých barvách a se soutěžními čísly. Návštěvníci si budou moci vsadit menší částku na vítěze a zisky připadnou místním charitativním organizacím.

Žádné týrání zvířat

Ovce, které dokážou vyvinout rychlost až 97 kilometrů za hodinu, budou od přihlížejících oddělovat bariéry.

Při netradičním sportu ale závodníci nijak netrpí. Organizátor totiž pečlivě dodržuje veškerá nařízení pro ochranu zvířat.

Pan Cone se chovem ovcí zabývá přes třicet let. Obrovský zájem, který ovčí dostihy vyvolaly, ho sice udivuje, je ale přesvědčen, že popularita ovčích závodníků ještě vzroste.

"Začínají mi chodit nabídky z celého Nového Zélandu, abych přijel se svým stádem. Začátkem roku jsme pořádali denní závody a přišlo na pět tisíc lidí. V současnosti přijímáme rezervace na tři roky dopředu," pochlubil se ovčí trenér.

Závodníky obklopuje tajemství

Při ovčích dostizích panuje téměř stejné konkurenční prostředí, jaké je patrné u jiných sportovních disciplín. Pan Cone si proto dává velký pozor, aby médiím neprozradil příliš mnoho detailů.

"To vám nemůžu říct, to je výrobní tajemství," odmítal odpovědět na otázky deníku Daily Telegraph, jak své ovce na závod připravuje nebo čím je krmí.

Úspěšný tým Racing Baa Blacks se skládá ze samic, skopců i beranů různých plemen. Jejich hrdý chovatel tvrdí, že dokážou běžet rychleji než všechny ovce v Británii.


 

Právě se děje

před 13 minutami

Izraelská policie zatkla palestinského ministra pro Jeruzalém

Izraelská policie v noci na pátek zatkla palestinského ministra pro jeruzalémské záležitosti za údajné porušení izraelského zákazu palestinských politických aktivit ve východní části města. Informovala o tom agentura AP.

Fádí Hadamí byl zatčen v blízkosti svého bydliště na Olivetské hoře. Jeho kancelář zveřejnila video, na němž policie se psy prohledává jeho dům. Podle kanceláře zabavili policisté na místě v přepočtu asi 70 tisíc korun. Podle agentury AP byl Hadamí takto zatčen již počtvrté.

Izrael východní Jeruzalém obsadil za války v roce 1967 a později tuto část města připojil k západní části. Celý Jeruzalém přitom považuje za své hlavní město, což však odporuje mezinárodnímu právu a předchozím dohodám s Palestinci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy