Tweety, co se nestaly: Přikrášlování reality je na internetu běžné. Doba je pokřivená

Tomáš Maca Tomáš Maca
29. 10. 2019 11:39
Na českém Twitteru se to často hemží historkami, které jsou tak těžko uvěřitelné, že by jejich autorem mohl být strýc Pepin z Hrabalových Postřižin. Na to, že se lidé na sociální sítích snaží ostatní zaujmout někdy až příliš křečovitě, upozorňuje satirický twitterový účet Tweety, co se nestaly. Jeho správci jsou teď nominovaní i na cenu Křišťalová lupa a Aktuálně.cz s jedním z nich mluvilo.
Twitter.
Twitter. | Foto: Shutterstock

Už víte, co byste s Křišťálovou lupu udělali, kdybyste ji získali?

Když jsem se o nominaci dověděl, byl jsem zrovna na dovolené. Pak jsem se vrátil a lidi mi posílali zprávy, že pro nás už hlasovala celá jejich rodina z několika e-mailových adres. Myšlenka, že bychom v naší kategorii mohli vyhrát, se evidentně chytla. Všichni ale tušíme, že naše vítězství je nereálná záležitost. Kdyby to přece jenom vyšlo, tak bychom ji vzali do hospody. Myslím, že ale budeme rádi, když nás na slavnostní předávání vůbec pozvou.

S kamarády chcete zůstat v utajení. Co byste tedy dělali, kdyby pozvánka na ceremoniál přece jenom dorazila?

Přemýšleli jsme, že bychom na slavnostní předávání přišli s kartonovými maskami na hlavách. V pořadech typu Tele Tele kdysi mívali masky politiků, tak bychom si místo toho mohli vytisknout obličeje autorů našich nejoblíbenějších twitterových účtů.

Na svém twitterovém účtu shromažďujete tweety jiných uživatelů, kteří na sebe na sociální síti chtějí upozornit zábavnými historkami, jež jsou ale z vašeho pohledu smyšlené. Co bylo prvotním impulsem, který vás přiměl Tweety, co se nestaly založit?

Na začátku mě a lidi v mé sociální bublině zaujal smutný básník s přezdívkou Just Jacob, a to svou genialitou, s jakou na Twitteru konstruoval pseudozajímavé příběhy. Působil jako hodný kluk od vedle a nikdo z nás mu ty příhody nevěřil. Postupně jsme ale zjistili, že podobných postaviček na českém Twitteru funguje daleko víc.

Váš účet dnes sleduje přes sedm tisíc uživatelů. O čem to podle vás vypovídá?

Asi o tom, že přikrášlování skutečnosti je dnes na internetu hodně rozšířený fenomén. Na Instagramu je skutečnost, že žijeme v šílené době, zcela evidentní. Málokdo na síť vypustí fotku, aniž by ji nejdřív prohnal nějakým filtrem a to, co tam průměrný uživatel prezentuje, obvykle vůbec neodráží realitu. Na Twitteru to funguje skoro stejně, jenom si tam lidé místo toho vymýšlí nějaké osobní příběhy. Já je jenom sbírám a nepopírám, že při posuzování toho, co je pravda a co ne, jsem určitě několikrát udělal chybu. To se ale nedá nic dělat, protože když se kácí les, tak vždycky létají třísky.

Není to určování pravdivosti ale trochu na hraně? Život přece často těžko uvěřitelné příhody přináší.

Naši odpůrci nám často vyčítají, že si hrajeme na arbitry reality, což je docela trefné. U drtivé většiny tweetů, které na své stránce sdílíme, jsme ovšem opravdu přesvědčení, že je to úplná blbost. Souhlasím, že náš účet je do jisté míry dost nemorální záležitost, ale už jsem s tím nějak naučil usínat.

Na Twitteru jsem viděl jedno diskuzní vlákno, kde váš účet nazývali například žumpou. Ani tahle kritika vám při usínání nebrání?

Všechny útoky mě samozřejmě extrémně bolí. Nikdo z dotčených se ale obvykle za opravdovost svého příběhu nepostaví jinak než tím, že mě začne urážet. Jen málokdo se mnou svůj tweet konstruktivně rozebral, abych si začal myslet, že se mu ta příhoda skutečně stala.

Nejsou ale sociální sítě prostředím, které nás k přibarvování skutečnosti přirozeně ponoukají?

Jasně. Rozhodně netvrdím, že jsem sám před zveřejněním fotky nikdy nepoužil filtr a že na sociální sítě taky nedávám jenom ty hezké a zábavné věci. Dnešní doba je v tomhle trochu pokřivená a v některých případech okolí po lidech upravování reality i vyžaduje. Je ale potřeba v tom přece jenom udržovat nějakou hranici. To, že si budu jenom kvůli srdíčkům každý den vymýšlet úžasnou sarkastickou story pro svůj Twitter, už podle mě hranici překračuje.

Vyhledáváte si vylhané tweety sami, nebo už spoléháte hlavně na tipy svých příznivců?

Poslední dva nebo tři měsíce jsme de facto nemuseli ani jeden tweet najít sami. Náš nástup byl opravdu raketový a followeři měli v zásobě neskutečné množství účtů, na kterých něco nesedělo. Pravděpodobně jsme se dotkli skrytého tématu, o kterém se dlouho nemluvilo, ale hodně lidí si ho už nějak všímalo.

Mezi Tweety, co se nestaly se z velké části objevují příspěvky lidí, kteří na svém účtu těžko uvěřitelné příhody přidávají dlouhodobě. Můžete jmenovat některé stálice, co si našly místo v srdcích vašich fanoušků natrvalo?

Třeba z účtu s přezdívkou Nalim Ykop se stal naprostý folklór. Spravuje ho nějaký tatínek, který píše historky o své šestileté dceři a říká jí šestiletka. Z toho, že si je vymýšlí, jsem ho nepodezíral jenom já, ale řada dalších lidí. Samozřejmě se mohlo stát, že se mu narodilo mimořádně vtipné dítě, a pokud by tomu tak bylo, měl by podle mě zvážit i natáčení nějakého sitkomu. Natírat malé dítě mi přijde amorální, ale takhle vtipné gagy by s každodenní kadencí dokázal vypouštět opravdu jen málokdo. Uživatelů, kteří se u nás objevují pravidelně, je ale víc a právě ty podle mě nejvíc pomohly popularitě naší stránky.

Další známou tváří vašeho účtu je uživatel František, který rád přejímá vtipné tweety odjinud a prezentuje je jako své vlastní.

Ano, František je legenda. Pokud si tweet někdo vymyslí a je vtipný, tak mi to přijde ještě relativně v pořádku. V rámci humoru je nějaké přibarvení někdy potřeba, a když jdete na stand-up, tak taky tušíte, že 90 procent hlášek je smyšlený balast, nad kterým se ale aspoň můžete pobavit. Přejaté tweety jsou ovšem druhá věc a František je v nich asi největší extrém. Často je dokonce schopný vzít tweety, které už od někoho zkopíroval třeba před třemi lety, a napráskat je na svůj účet klidně ještě jednou. Dělá to naprosto bez ostychu a když na to upozorníme, tak inkriminované tweety mnohdy vymaže a tvrdí, že nikdy neexistovaly. Takové případy už podle mě vypovídají o hlubších psychických problémech než jen o touze svůj život přikrášlovat.

Všiml jsem si, že se na vaší stránce objevil i Donald Trump. Nabízí tedy dobrou studnici pravděpodobně smyšlených tweetů i účty politiků?

Jasně, nedávno jsem nasdílel třeba Radka Vondráčka, který tweetoval ze zádušní mše Karla Gotta. Když tahle skutečnost vyplula na povrch, tak se ji snažil zaobalit vyprávěním o tom, že si tweet připravil k pozdějšímu vydání už o den dřív v rámci nějakého tweetbota. Žádný nástroj, který by mu umožňoval si zveřejnění tweetu naplánovat, ale neexistuje. Donald Trump se k nám dostal, když tweetoval o nějakém setkání se zástupci mezinárodní politické scény, kteří vychvalovali některé z jeho kroků. Z Trumpova tweetu ta pochvala vyzněla ale tak absurdně, že mu ji dal celý svět okamžitě sežrat. Jeho účet je ale groteskní záležitost sama o sobě.

Odpůrci vašeho účtu často zmiňují, že se zpochybňování cizích tweetů věnujete jenom proto, že sami vedete nudný a smutný život. Nemají pravdu?

Pokud budu mluvit za sebe, tak můžu prozradit, že jsem normální vystudovaný člověk, který má dobrou práci, přítelkyni a sportuje. I velikost mého penisu je naprosto v regulích, takže žádné osobní mindráky v tom nehrají roli.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy