Čech opravil rozpadlou tvrz. Horší než památkáři bylo najít dobré řemeslníky, říká

Čech opravil rozpadlou tvrz. Horší než památkáři bylo najít dobré řemeslníky, říká
První zmínka o tvrzi v Malešově pochází z počátku 14. století, kdy ji vlastnila bohatá měšťanská rodina z nedaleké Kutné Hory. Do začátku roku 2002, kdy ji od obce odkoupil Ondřej Slačálek, měla hned několik majitelů.
Tvrz stojí na skalnaté vyvýšenině nad údolím řeky Vrchlice, které je nyní částečně zatopeno stejnojmennou přehradní nádrží.
Pozemek má rozlohu přibližně dva tisíce metrů čtverečních, a protože se nachází na vysokých skalách, je ze tří stran nepřístupný.
Tvrz například v 19. století vlastnila rodina Šporků, která hlavní budovu přebudovala na sýpku.
Foto: Tvrz Malešov
Petra Jansová Petra Jansová
12. 1. 2019 15:00
Středověká tvrz v Malešově na svoji obnovu čekala téměř celé 20. století. Původní podobu se nejenom hlavní budově, ale i celému historickému areálu podařilo vrátit díky soukromé iniciativě Ondřeje Slačálka, jeho rodiny a přátel. Rekonstrukci tvrze představila putovní výstava Má vlast cestami proměn.

"Vždycky jsem snil o tom, že si pořídím středověký objekt a budu v něm bydlet. Hrad na mě ale byl příliš velký, zámek zase příliš romantický," začíná vyprávění Ondřej Slačálek.

Hledání vhodného místa obětoval celý rok a nakonec jeho volba padla na tvrz, která se nachází v Malešově nedaleko Kutné Hory. Zdevastovaný historický areál, který od 80. let 20. století sloužil jako skladiště místního národního výboru a nelegální skládka, odkoupil v roce 2002 za několik set tisíc korun.

"Moc dlouho jsem neváhal. Zamiloval jsem si krásné okolí a nakonec rozhodlo i to, že z Kutnohorska pochází moje rodina," dodává Slačálek.

Rekonstrukci odstartovaly vyklízecí práce. Nejprve od nepořádku vyčistil hlavní budovu a posléze i pozemek. "Přesnou hmotnost odvezeného odpadu neznám, ale šlo o několik desítek nákladních aut," přibližuje Slačálek s tím, že rozhodnutí realizovat svůj sen nikdy nelitoval.

Renovace trvala 15 let a za tu dobu se nezalekl ani dozoru památkářů nebo narůstajících investic. Nejtěžší podle něj bylo najít si spolehlivé řemeslníky s citem pro rekonstrukci historických budov.

Proměny se kromě osvědčených a šikovných zedníků, tesařů a kameníků účastnila i rodina nebo přátelé. "S opravou významně pomohli i moji rodiče, kteří jsou v důchodu a strávili zde hodně času," vzpomíná Slačálek.

Jeho cílem bylo zdevastovaný objekt nejenom rekonstruovat, ale také ho co nejcitlivěji přiblížit k původní gotické podobě. Snažil se respektovat i pozdější stavební úpravy. "Hlavní věž tak samozřejmě stále zdobí barokní lucerna a nikdy nedojde k obnovení kompletního opevnění včetně příkopu pod budovami přilehlého hospodářského dvora," upřesňuje.

Většinu finančních prostředků, zhruba 95 procent, do rekonstrukce investoval Slačálek ze svých úspor, na část si musel vzít hypotéku. Zbylých pět procent investoval do rekonstrukce Středočeský kraj.

Obnova tvrze skončila v roce 2017. Zkušenosti, které díky náročné 15leté rekonstrukci Slačálek získal, využil i při opravě nedalekého pivovaru a přeměně hospodářských budov na ubytování.

Projekt rekonstrukce tvrze v Malešově je součástí putovní výstavy Má vlast cestami proměn, která upozorňuje na zdařilé rekonstrukce chátrajících objektů. Nejhezčí proměny jsou rovněž každý rok oceňovány veřejným hlasováním na webu i odbornou porotou architektů pod vedením Josefa Pleskota.

Připomeňte si další projekt představený putovní výstavou Má vlast cestami proměn v následující galerii. 

 

Právě se děje

Další zprávy