Clooney je smutný ze zjištění, že Nespresso bere kávu z plantáží, kde pracují i děti

Magazín Magazín
27. 2. 2020 11:26
Americký herec George Clooney je překvapený a smutný ze zpráv, že na výrobě kávových kapslí, které propaguje, se na guatemalských plantážích podílejí i děti. 
George Clooney
George Clooney | Foto: Shutterstock

"Jsem z toho překvapený a smutný," řekl americký herec ke zjištění televizní stanice Channel 4, která v novém dokumentu odhalila, že na plantážích kávového gigantu Nespresso pracují i děti. George Clooney je řadu let tváří značky a zahrál si v řadě jejích reklam.

Dokument odhalil asi šest plantáží v Guatemale, na kterých pracují děti a které údajně zásobují svou produkcí i Nespresso. Oscarový herec připustil, že tohle je pro Nespresso velký problém. "Je zřejmé, že tahle firma má před sebou ještě dost práce," citoval Clooneyho vyjádření britský deník The Guardian.

Herec sám jako malý pracovával o školních prázdninách na rodinné tabákové farmě v Kentucky. "Pracoval jsem tam od 12 let, takže si moc dobře uvědomuju problémy ohledně dětské práce v zemědělství."

Nestlé, pod které Nespresso spadá, už rozjelo "důkladné šetření" celé situace a zatím pozastavilo nákup kávy z podezřelých plantáží. "Nespresso má nulovou toleranci dětské práce," řekl Guillaume Le Cunff, šéf firmy, podle kterého jsou zjištění v dokumentu nepřijatelná. "Pokud odhalíme nějaké problémy, okamžitě je vyřešíme," dodal.

Firma spolupracuje s řadou neziskových organizací, které se zasazují o spravedlivé pracovní podmínky pro zaměstnance v zemědělství a věnují se školení o nebezpečí dětské práce. "Budeme i nadále dělat vše, co je v našich silách, abychom potlačili dětskou práci. V našem dodavatelském řetězci nemá místo."

Nespresso provedlo na svých kávových plantážích v Kostarice, Etiopii či Ugandě řadu kontrol, loni odhalilo pouze dva případy dětské práce. Za poslední čtyři roky pak evidovalo 15 případů, přičemž žádný z nich nebyl v Guatemale a podle slov společnosti došlo k nápravě, upozorňuje deník The Guardian.

Le Cunff ale dodal, že dodavatelé jsou den či dva dopředu informování, že na plantáž přijde kontrola.

George Clooney je tváří značky už 14 let a v prohlášení poděkoval Nespressu, že zlepšuje život farmářům po celém světě. Herec však připustil, že investigativní reportáž poukázala na selhání firmy, která teď musí udělat vše pro to, aby naplnila etické cíle, které si vytyčila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy