Budova v centru Prahy "založila" vlastní styl. Čím je Legiobanka výjimečná?

TV Architect
23. 1. 2022 11:17
Budova bývalé Banky československých legií, nazývaná také jako Legiobanka, se nachází v centru Prahy v ulici Na Poříčí. Dodnes je nejvýznamnější pražskou stavbou ve stylu takzvaného národního dekorativismu. Jejím autorem byl slavný český architekt Josef Gočár.
Palác Archa – Legiobanka na Poříčí | Video: tvarchitect.com

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Banka československých legií byla založena po konci první světové války jako ústav určený zejména legionářům v Rusku, kteří si díky němu mohli uložit své úspory. Díky jeho úspěchu se zanedlouho po založení rozhodlo, že jedna z jeho poboček bude sídlit v Praze.

Budova ve stylu art deco, který u nás převzal název národní dekorativismus, začala vznikat v roce 1920. Gočár nechal průčelí domu z umělého kamene pokrýt plastickými, geometrickými prvky, jakou jsou válce či oblouky. Vše navrhl v národních barvách s převahou bílé a červené.

Podívejte se na díl Skrytých pokladů o Sweert-Šporkovském paláci:


Průčelí domu následně vyzdobili umělci Otto Gutfreund a Jan Štursa, kteří na něm zanechali legionářské motivy. Prvky válců a oblouků poté prostupují celou fasádou až do interiéru. Geometrické obrazce charakteristické pro art deco se nacházejí i ve vestibulu budovy.

V bankovní síni s proskleným stropem se Gočár nechal inspirovat dvoranou Wagnerovy vídeňské Poštovní spořitelny. Slavný architekt také navrhl i veškeré vnitřní zařízení - včetně nábytku, lamp, ozdobných mříží nebo kování dveří. Na dekoraci stěn se také podílel malíř František Kysela.

V další stavební etapě v roce 1938 vznikl dům do rovnoběžné ulice Na Florenci. Projektu se ujal Gočárův žák František Marek. Budovu sice vytvořil ve stylu funkcionalismu, ale i tak navázal na odkaz svého učitele.

Dekor paláce se později stal inspirací i pro další stavby na území Československa a dal slohu i alternativní pojmenování "styl Legiobanky". Dnes v tomto domě, kterému se říkávalo U Rozvařilů, sídlí Divadlo Archa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Kanoistka Tereza Fišerová získala na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši bronz. Zvítězila Britka Mallory Franklinová.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek skončil třetí v úvodním závodě SP v Bělehradě. Vyhráli Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ireland.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Kanoista Martin Fuksa dvakrát vyhrál i na Světovém poháru v Poznani

Kanoista Martin Fuksa vybojoval na Světovém poháru v Poznani stejně jako před týdnem v Račicích dvě vítězství. Nejprve ovládl závod na 500 metrů a poté triumfoval i na dvojnásobné trati. V obou případech odsunul na druhé místo Rumuna Catalina Chirilu. Kajakář Josef Dostál skončil v závodu na 1000 metrů čtvrtý.

Fuksa ovládl pětistovku se suverénním náskokem 1,32 sekundy před Rumunem Catalinem Chirilou, který vylepšil třetí příčku z Račic. Brazilský olympijský vítěz Isaquias Queiroz, jenž před týdnem zaostal za českým kanoistou na druhé příčce o tři desetiny, v Polsku nestartoval. Fuksův mladší bratr Petr obsadil šesté místo.

Na kilometru Fuksa porazil Chirilu o 62 setin. "Doufal jsem, že ve finiši už do mě nikdo nepůjde. Už nezbývalo moc sil a přemlouvat se na to jít s někým do finiše by nebylo úplně nejlehčí. Vítr se trochu otočil a foukal přímo zprava, takže to neodsejpalo tak, jako když fouká do zad. Ale zvládl jsem to do zlatého konce a to je úplně nejdůležitější," uvedl dvojnásobný mistr světa a desetinásobný evropský šampion v nahrávce pro média.

Devětadvacetiletý český reprezentant má na kontě už 15 vítězství ve Světovém poháru.

Čtyřnásobný olympijský medailista Dostál po nevydařeném vystoupení v Račicích na deblkajaku s Radkem Šloufem neuspěl v boji o stupně vítězů ani na singlu. Ve finále kilometrové trati dojel čtvrtý téměř sekundu za třetím Belgičanem Artuurem Petersem. Vyhrál čtyřnásobný mistr světa a stříbrný olympionik z Tokia v této disciplíně Portugalec Fernando Pimenta.

Se čtvrtým místem v úvodu sezony byl Dostál i vzhledem k povětrnostním podmínkách v Polsku spokojený. "Závod jsem si vážně užil. Už před startem jsem cítil dobrou energii. Hezky jsem vyrazil, takticky jsem sednul na vlnu, akorát finiš jsem začal moc brzy a ke konci jsem vytuhnul," řekl Dostál.

Čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jan Vorel, Daniel Havel byl na pětistovce osmý, stejně jako ženská posádka Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, Eliška Betlachová, Adéla Házová. Na dvoustovce deblkanoistek uzavřely finálovou osmičku Alžběta Veverková s Martinou Malíkovou.

Světový pohár v Poznani provázel silný vítr, kvůli kterému pořadatelé změnili program a všechny sobotní finálové jízdy přeložili na dnešek. Závodilo se pouze o medaile, finále B a C byla zrušena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy