Jungmannovo náměstí v Praze. Komorní místo s mnoha zajímavostmi

TV Architect
9. 1. 2022 11:30
Jungmannovo náměstí v Praze je komorní prostor na hranici mezi novým a starým městem. Uprostřed stojí pomník známého českého buditele Josefa Jungmanna.
Jungmannovo náměstí v Praze je komorní prostor na hranici mezi novým a starým městem. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Mezi ulicemi 28. října a Jungmannovým náměstím byl v druhé polovině 19. století vystavěn blok úzkých domů. Některé z nich jsou velice útlé, například palác Adria II od Fritze Lehmanna z konce 20. let ve stylu moderního klasicismu.

Na protější straně ukončuje špalíček neorenesančních domů secesní Mottlův dům, jehož autorem byl v roce 1906 architekt Karel Mottl.

Podívejte se na díl Skrytých pokladů o Paláci Lucerna:

Dalším úzkým domem je i stavba ve stylu art deco od Rudolfa Stockara a také neorenesanční palácové domy Otty Ehlena a Alexe Linsbauera. 

Výraznou stavbou je i dům u zdi františkánského kláštera. Je to Dům hudebních nástrojů, jedna z mála staveb, která stále slouží k původnímu účelu. Dnes má budova výrazně modrou barvu, bývala ale bílá. Jedná se o funkcionalismus trojice architektů Vlastimil Brožek - Karel Polívka - Jan Mentberger.

Nejzajímavější je z architektonického hlediska Baťův a Lindtův dům. Funkcionalistické domy z první poloviny 20. století mají skleněné fasády. Jedná se o zadní průčelí domů z Václavského náměstí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy