Hradecké gymnázium připomíná knihu. Slavný architekt jím začal novou éru

TV Architect
5. 12. 2021 11:30
Školní areály architekta Josefa Gočára v Hradci Králové patří k mimořádným urbanistickým i architektonickým dílům 20. let minulého století. Čím stavby ve stylu takzvaného holandského racionalismu vynikají? Podívejte se na další díl Skrytých pokladů architektury Zdeňka Lukeše.
Architekt Josef Gočár byl žákem Jana Kotěry. Ten ho také doporučil jako svého svěřence na funkci poradce pro rozvoj města Hradec Králové. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

První školou byla Koželužská škola z let 1923-1924, dnes Gymnázium J. K. Tyla. Architektura z režného zdiva odrážela Gočárův holandský styl, navíc budova získala tvar otevřené knihy, což se tematicky velmi hodilo. Vstup zde zdobí plastika Jana Štursy Vítězství, umístěná na vysokém sloupu před vstupním schodištěm.

O něco později vnikly další školní objekty na území labské kotliny. Budovy z neomítaných červených cihel zde vytvořily velmi zajímavou lokalitu. Mezi nimi byla i základní škola, která se však už spíše přikláněla k modernějším stylům, režné zdivo zde zdobí už jen její vnější plášť.

Pozoruhodná je v areálu také mateřská škola s půlválcovým průčelím a terasami s bílou vápennou omítkou. Objekt odrážel koncept hnutí open air schools. Celý areál je mimořádným urbanistickým i architektonickým dílem 20. let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat

Pracovníci záchranné stanice hlavního města pro volně žijící živočichy loni přijali 5275 zvířat 138 druhů, podobně jako o rok dříve. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici v pražských Jinonicích provozuje. Stanice se loni starala o 786 ježků, což byl nejvyšší počet v historii stanice.

"Rok 2021 byl výjimečný příjmem velkého množství ježků. Celkem jsme jich přijali 786, z toho bylo více než 280 osiřelých ježčích mláďat. Důvodem vysokého počtu přijatých ježků mohou být vhodné klimatické podmínky pro opakované vrhy ježků, ale zároveň více střetů s aktivitami člověka," uvedla Fišerová.

Nejčastěji se do záchranné stanice dostávali živočichové, kteří utrpěli zranění. Obvykle šlo o střety s vozidlem nebo o nárazy do překážek jako jsou skleněné plochy nebo trolejové vedení. Dvě třetiny zvířat v záchranné stanici loni tvořili ptáci. V péči pracovníků záchranné stanice loni skončilo také 219 zajíců, 114 veverek, zhruba stovka netopýrů a 50 srnců.

Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2021 jich bylo zhruba o tisíc více. Dosud nejvíce zvířat bylo přijato v roce 2019, kdy se pečovatelé starali o 5368 živočichů. Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy