"Byl to jen neuvážený vtip." Turistka gestem připomněla nacismus, policie ji zatkla

Magazín Magazín
25. 1. 2022 16:00
O některých věcech se žertovat nemá. Na vlastní kůži se o tom přesvědčila turistka z Nizozemska, která při návštěvě bývalého koncentračního tábora v Osvětimi zapózovala se vztyčenou pravicí. Fotografie s proslulým nacistickým pozdravem ji ovšem přišla draho, protože kvůli ní skončila v policejní vazbě.
Osvětim, koncentrační tábor
Osvětim, koncentrační tábor | Foto: Shutterstock

Devětadvacetiletá Nizozemka si z bývalého koncentračního tábora v Osvětimi zjevně chtěla odnést nevšední památku. Požádala totiž svého manžela, aby ji vyfotil před slavnou branou s nápisem Arbeit Macht Frei, a aby snímek pořádně opepřila, nenapadlo ji nic lepšího, než se po vzoru nacistů postavit do pozoru a zdvihnout při tom pravici. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Pozdrav, kterým se nacisté během druhé světové války hlásili ke svému vůdci Adolfu Hitlerovi, si však mladá žena měla raději odpustit. Zaměstnanci osvětimského muzea totiž turistku nahlásili policii, ta mladou ženu následně zatkla a odvezla do vazby. Na stanici policisté Nizozemku následně vyslechli a nechali si celý incident popsat také od jejího třicetiletého manžela, který figuroval jako svědek.

Nakonec polská policie ženu shledala vinnou z trestného činu propagování nacismu a uložila jí, aby zaplatila pokutu o blíže nespecifikované částce. Mluvčí policistů v Krakově uvedla, že se turistka hájila tím, že fotografie se vztyčenou pravicí měla být jen "neuváženým vtipem".

Mohlo by vás zajímat: Kalendář s nacisty je nechutný. Je to trestné, jen to nikdo neodstíhal, říká Kalibová

Nechceme, aby bolest přeživších koncentračních táborů byla atakována takovými nejen nemorálními, ale také nelegálními artefakty, tvrdí právnička. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Záchranáři ošetřili po požáru v rodinném domě v Ivančicích šest lidí, nadýchali se zplodin

Záchranáři v neděli nad ránem po požáru v rodinném domě v Ivančicích ošetřili šest lidí. Nadýchali se zplodin hoření, uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Podle ní se předpokládá, že by stav u nikoho neměl být vážný. Podle mluvčího hasičů Jana Dvořáka dostali hasiči požár rychle pod kontrolu a uhasili ho.

Zdroj: ČTK
Další zprávy