Turecko: tajemná atmosféra i golfový ráj na riviéře

Ilona Víchová
28. 6. 2012 11:33
Orientální tanec, kořeněná jídla a golfový ráj, to vše nabízí dovolená v Turecku

Ať už se vydáte za tureckou kuchyní, historickými památkami nebo jednoduše na golf, čeká vás dovolená plná zážitků. Turecko je pro Čechy jednou z nejoblíbenějších destinací, kam vyráží se svou rodinou za mořem a poznáním.

Turecko láká svými slunnými plážemi Egejského nebo Středozemního moře. Nejen v Istanbulu najdeme rušný noční život, ale i turecká letoviska jako Bodrum nebo Kusadasi má turistům co nabídnout. Orientální tanečnice, překrásná hudba a luxusní čajové směsi, vítejte v Turecku.

Do Turecka k moří

Turecké pobřeží je velmi dlouhé a nabízí celou řadu letovisek, která přivítají rodiny s dětmi překrásnými a slunnými plážemi. Nejrušnějším střediskem je zajisté Kusadasi, místo na severu Turecka, které objímá Egejské moře. Klidné koupání bez vln na oblázkových pláží přináší plno radostí i v noci.

Město se po setmění promění v zářivé místo plné místních lidí i cizinců. Z památek si v tomto místě nenechte ujít Efes nebo jeden ze sedmi divů světa Artemidin chrám. Stejně zajímavým je Maryemana, dům, kde podle pověstí skonala Marie, Matka Ježíše Krista.

Turecké letovisko Antalya se nachází u Středozemního moře. Nečekejte žádné soukromí, obklopí vás hotelové komplexy a obrovské davy lidí. Příjemnou procházku nabízí tři národní parky v blízkosti letoviska. Jedním z nich je Národní park Termessos, kde si prohlédnete ruiny starověkého města. Další dva nesou název Olimpos a Köprülü. Poslední z nich, Körprülü nabízí překrásné koupání v tajemném kaňonu.

Foto: Aktuálně.cz

I letovisko Bodrum se nachází u Egejského moře. Toto místo si oblíbili boháči, kteří se sem sjíždí z celého světa. Ani zde nenajdete písečné pláže. Drobné ostré kamínky vstupují až do moře. V blízkosti města se nachází starověké město Efes, kde můžete obdivovat překrásný amfiteátr nebo celou řadu unikátních chrámů. Při putování v okolí si nenechte ujít Pamukkale, krásnou bílou skálu nebo starověké lázeňské město Hierapolis. Snad právě proto, že voda z Pamukkale je léčivá, vyrostlo v okolí lázeňské město, které nabízí bílý a železitý červený pramen s vysokou teplotou vody.

Turecká riviéra - golfový ráj

Čím dál tím častěji se do Turecka jezdí za golfovým relaxováním. Většina golfových resortů se rozprostírá v okolí Beleku a Antalye. Na jižní pobřeží se sjíždí golfisté z celého světa. Golfová sezóna je díky příjemným podmínkám velmi dlouhá, od dubna do října. Golfové resorty patří do čtyř až pětihvězdičkové kategorie, proto musíme počítat s tím, že nepůjde o levnou záležitost. V Beleku dochází přímo ke golfovému šílenství. Golfisty obklopují lesy, písečné duny a kilometry trávníků a pláží.

Foto: Aktuálně.cz

Kromě Beleku najdete golfová hřiště v Antalyi, Istanbulu. Mugle a v Ankaře. Místní se o travnaté plochy starají s láskou, proto dostanete opravdu tu nejlepší kvalitu. Na golfových hřištích vás čeká nejen kvalita, ale také jedinečná architektura a orientální atmosféra.

Vynikající čaj

Určitě se vydejte v Turecku do jedné z místních čajoven. Už samotná příprava je přímo kouzelná. Čaj se chystá ve dvou konvicích, které stojí na sobě. V jedné se vaří voda a v druhé se praží čaj. Připravte se, že vám donesou opravdu silný čajový koncentrát, který lze ředit horkou vodou. Z ovocných čajů se nejčastěji nabízí jablečný. Mezi opravdu tradiční nápoj patří Aryan. Čeká vás mléčná a nakyslá chuť.

Sahlep je na Egyptském bazaru v Istanbulu prodáván v dózách skrytých v zadní části stánků.
Sahlep je na Egyptském bazaru v Istanbulu prodáván v dózách skrytých v zadní části stánků. | Foto: Bohdana Rambousková

Z jídla určitě ochutnejte kofte nebo kebab. Kebab může být jehněčí nebo kuřecí. Jde o velmi příjemně kořeněné šišky z mletého masa pečené na tyčce. U dezertů buďte velmi opatrní. Ať si dáte cokoliv, budete velmi zaskočení přehnanou sladkostí. Tradičním dezertem je Chalva, sezamová pasta, nebo pistáciové nudle.

Vydejte se ochutnat ty nejlepší turecké dobroty. Dovolená s cestovní kanceláří na 8 dní vychází zhruba na 10 tisíc korun pro jednoho. Stejně tak se vyplatí sbalit kufry a počkat si na zájezd last minute.

 

 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy