Tučňáky v Sydney chrání před útoky ostřelovači

Michal Štůsek Michal Štůsek
19. 7. 2009 13:20
Sydney - V australském městě Sydney se zástupci organizací pro ochranu přírody rozhodli pro rázný krok při hlídání vzácné kolonie místních tučňáků nejmenších.
Tučňák nejmenší patří mezi vážně ohrožené druhy
Tučňák nejmenší patří mezi vážně ohrožené druhy | Foto: Wikimedia Commons

Důvodem je nález devíti roztrhaných těl tučňáků, které se dávají za vinu psům nebo liškám.

Ochránci se proto rozhodli použít na stráž kolonie ze severní části města střelce a infračervené kamery.

Vedení parku se zároveň rozhodlo provést pitvy mrtvých těl a podrobit je testům DNA.

Doufají, že tak objeví další stopy, které by mohly usvědčit vrahy.

Jediná chovná kolonie

"Velmi tvrdě jsme pracovali na tom, aby se nám podařilo uchránit tento ohrožený druh. Nyní tu máme devět mrtvých jedinců," popisuje deníku Telegraph rozhořčení z nálezu mluvčí organizace.

"Naše snaha je tučňáky nejmenší ochránit. Uděláme pro to vše," odhodlaně dodává.

V noci stráží národní park North Head v Sydney střelci. Hlídači také nastražili několik pastí s návnadou.

Podle mluvčí se v místě vyskytuje jediná chovná kolonie tučňáků na východním pobřeží Austrálie. Zároveň dodala, že se nikdo z obyvatel města nemusí cítit hlídači ohrožen.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy