Tučňáky v Sydney chrání před útoky ostřelovači

Michal Štůsek Michal Štůsek
19. 7. 2009 13:20
Sydney - V australském městě Sydney se zástupci organizací pro ochranu přírody rozhodli pro rázný krok při hlídání vzácné kolonie místních tučňáků nejmenších.
Tučňák nejmenší patří mezi vážně ohrožené druhy
Tučňák nejmenší patří mezi vážně ohrožené druhy | Foto: Wikimedia Commons

Důvodem je nález devíti roztrhaných těl tučňáků, které se dávají za vinu psům nebo liškám.

Ochránci se proto rozhodli použít na stráž kolonie ze severní části města střelce a infračervené kamery.

Vedení parku se zároveň rozhodlo provést pitvy mrtvých těl a podrobit je testům DNA.

Doufají, že tak objeví další stopy, které by mohly usvědčit vrahy.

Jediná chovná kolonie

"Velmi tvrdě jsme pracovali na tom, aby se nám podařilo uchránit tento ohrožený druh. Nyní tu máme devět mrtvých jedinců," popisuje deníku Telegraph rozhořčení z nálezu mluvčí organizace.

"Naše snaha je tučňáky nejmenší ochránit. Uděláme pro to vše," odhodlaně dodává.

V noci stráží národní park North Head v Sydney střelci. Hlídači také nastražili několik pastí s návnadou.

Podle mluvčí se v místě vyskytuje jediná chovná kolonie tučňáků na východním pobřeží Austrálie. Zároveň dodala, že se nikdo z obyvatel města nemusí cítit hlídači ohrožen.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy